MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

কুকুৰা পালনতকৈ হাঁহ পালন কৰিলে অধিক লাভৱান হয় কিয়?

KJ Staff
KJ Staff
Duck and chicken
Duck and chicken

বৰ্তমান সময়ত কৃষিকাৰ্যৰ লগতে পশুপালনও এক সফল ব্যৱসায় হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। হয়, পশুপালন হৈছে এক ব্যৱসায় য'ত মূলধন ক’ম পৰিবৰ্তে লাভালাভ অধিক। গতিকে যদি আপুনি পশুপালনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ কথা ভাবি আছে তেন্তে হাঁহ পালন আপোনাৰ বাবে এক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হব পাৰে। এই প্ৰবন্ধটোত আজি আগমি আপোনাক কবলৈ গৈ আছো যে হাঁহ প্ৰতিপালনত কি প্ৰয়োজন আৰু ইয়াৰ পৰা কিমান লাভলাভ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰি-

আমি আপোনাক কওঁ যে হাঁহৰ পোৱালি, কুকুৰা পালন ব্যৱসায়তকৈ অধিক অৰ্থনৈতিক আৰু লাভজনক বুলি প্ৰমাণিত। হাঁহ প্ৰতিপালনৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বৈশিষ্ট্যটো হ'ল যে হাঁহ পালনৰ ক্ষেত্ৰত, জন্তুৰ ৰোগৰ আশংকা কম। পশ্চিম বংগ, অসম, উৰিষ্যা, কেৰালা, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ আদি ৰাজ্যত ভাৰতত হাঁহ প্ৰতিপালন অধিক সচৰাচৰ হয়।

হাঁহৰ খাদ্য (Duck Feed)

হাঁহ প্ৰতিপালনৰ বাবে আহাৰ বৰ ডাঙৰ বিষয় নহয়। পানী, সৰু মাছ, ভেকুলী আদিত বাস কৰা পোক-পতংগবোৰ তেওঁলোকৰ খাদ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

এটা হাঁহে এটা সময়ত কিমানটা কণী পাৰে? (How Many Eggs Does a Duck Lay at A Time?)

 হাঁহে এসময়ত প্ৰায় ৪০-৫০ টা কণী পাৰে। ওজনৰ বিষয়ে ক'লে, ওজন প্ৰতি কণীত প্ৰায় ১৫ ৰ পৰা ২০ গ্ৰাম হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও, হাঁহৰ কণী দিয়াৰ সময় হৈছে ৰাতিপুৱা। এগচেলটো অতি ডাঠ, সেয়েহে ভাঙি যোৱাৰ কোনো ভয় নাই।

হাঁহৰ পালনৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু (Important Things for Duck Farming)

  • হাঁহ পালনৰ বেছি ঠাইৰ প্ৰয়োজন নহয়, ইয়াৰ বাহিৰে আপুনি এটা বিশেষ পুখুৰী নিৰ্মাণ কৰাৰ বা ইয়াৰ বাবে ডাঙৰ অৱৰোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। আপুনি ওচৰৰ পুখুৰীত হাঁহ পালন কৰিব পাৰে।

  • যেতিয়া হাঁহে প্ৰাপ্তবয়স্ক হিচাপে কণী দিয়ে, সেইবোৰৰ বাবে বাকচবোৰ সজাব লাগে। এটা বাকচত তিনিটা হাঁহ ৰাখিব পাৰে।

  • হাঁহ প্ৰতিপালনৰ স্থান অতি পৰিষ্কাৰ আৰু পৰিপাটি হ'ব লাগে।

  • হাঁহৰ কণী ধৰিবলৈ এটা সৰু বাকচ 12এক্স12এক্স18 আকাৰৰ হ'ব লাগে ।

  • য'ত কণীবোৰ ৰখা হয়, তাত বিদ্যুতৰ ভাল ব্যৱস্থা থাকিব লাগে।

  • হাঁহৰ বাকচৰ চাৰিওফালে টিউব সজাওক যাতে হাঁহবোৰে পানী পায়।

  • সদায় পৰিষ্কাৰ আৰু পৰিপাটি পানী খাবলৈ দিয়ক।

গুৰুত্বপূৰ্ণ হাঁহৰ প্ৰজাতি (Important Duck Breed)

আমি আপোনাক কিছুমান ভাল প্ৰজাতিৰ হাঁহৰ বিষয়ে তথ্য দিবলৈ গৈ আছোঁ, যাৰ কণী বজাৰত যথেষ্ট বেছি আৰু লগতে হাঁহৰ মাংসও ভাল। ইণ্ডিয়ান ৰাণাৰ আৰু কেম্পেল হৈছে দুটা প্ৰজাতি যিয়ে আন হাঁহৰ তুলনাত অধিক কণী পাৰে। কেম্পেল প্ৰজাতিৰ হাঁহে বছৰত প্ৰায় ৩০০ টা কণী দিয়ে। কেম্পেল প্ৰজাতিটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰজাতিৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক-পশুপালনৰ বাবে ২ লাখ টকাৰ সূতমুক্ত ঋণ, কোনে প্ৰাপ্ত কৰিব ইয়াৰ লাভালাভ?

English Summary: Duck Farming is more Profitable than Poultry Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.