Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

Soil Fartilizer- আপোনাৰ মাটি অধিক উৰ্বৰ কৰাৰ প্ৰাকৃতিক উপায়

Saturday, 10 July 2021 01:07 PM
Kitchen Scraps can help soil fartilizer

Kitchen Scraps can help soil fartilizer

আপুনি পাকঘৰৰ আৱর্জনাবোৰ বেয়া ঠাইত পেলাই দিয়ে নেকি? তেন্তে এতিয়াৰ পৰা সাৱধান হওঁক। কিয়নো এই আৱর্জনাবোৰ মাটীৰ উর্বৰতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এইবোৰ আপুনি খেতিপথাৰত শস্য সিঁচাৰ আগত পেলাই থব পাৰে। যাৰ ফলত মাটীৰ গুণাগুণ বৃদ্ধি পায়৷ বর্তমান সময়ত সেইবোৰ মাটীৰ পৰম বন্ধু হিচাপে পৰিগণিত হৈছে ৷ তলত আমি দৈনন্দিন ব্যৱহাৰ কৰা খাদ্যৰ উদাহৰণ দিয়া হৈছে যিবোৰৰ পৰা ওলোৱা অপ্রয়োজীয়খিনি আপোনাৰ খেতিপথাৰত থকা উদ্ভিদ বা শস্যত প্রয়োগ কৰিব পাৰে।

পাকঘৰৰ আৱৰ্জনা যি মাটি উৰ্বৰ কৰিব পাৰে

কলৰ বাকলি: সতেজ কলৰ বাকলিয়ে মাটিত শক্তিশালী পুষ্টি বিস্তাৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কলৰ বাকলিত পটাছিয়াম সমৃদ্ধ আৰু ই উদ্ভিদবোৰক কোষবোৰৰ মাজত পানী স্থানান্তৰ কৰাত, স্বাস্থ্যকৰ শিপা স্থাপন কৰাত, সালোক সংশ্লেষণ আৰু খাদ্য গঠনত সহায় কৰে, শস্যৰ ৰোগ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত আনকি মেগনেছিয়াম আৰু ছালফাৰৰ আছে, যি ক্লোৰোফিল তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে। গতিকে আপুনি কল এটা খালে বাকলিবোৰ ভালদৰে জমা কৰি আপোনাৰ বাগিচা আৰু খেতিপথাৰত ব্যৱহাৰ কৰক। গোলাপ, বিলাহী, জলকীয়া আৰু বিভিন্ন ফুলৰ গছৰ বাবে এইবোৰ বিশেষভাৱে উপযোগী। যিহেতু বাকলিবোৰ পচি যাব, ই মাটিত পটাছিয়াম আৰু অন্যান্য পুষ্টি মুকলি কৰিব।

কণীৰ খোলা: মাটিত কেলচিয়াম সৃষ্টি কৰাৰ এক উৎকৃষ্ট উপায় হৈছে কণীৰ খোলা, ই উদ্ভিদৰ কোষবেৰবোৰ শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। এইবোৰ নাইট্ৰজেন আৰু ফছফৰিক এচিডেৰে সমৃদ্ধ। আপুনি সেইবোৰ মাটিত মিহলি কৰি আৰু তাৰ পিছত খেতিত সাৰ হিচাপে যোগ দিব পাৰে। তদুপৰি আপুনি কণীৰ খোলা ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ মাটিত এচিডিটি হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

কমলা বাকলি: আপোনাৰ বাগিচাত পেলনীয়া কমলা বাকলিৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। হাইড্ৰেঞ্জিয়া আৰু ডেফোডিলৰ দৰে কিছুমান উদ্ভিদ এচিডিক মাটিত বিকশিত হয় আৰু কমলা বাকলিয়ে আপোনাৰ মাটিত কিছু এচিডিটি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কমলাৰ বাকলিবোৰে গছত পোকবোৰ প্ৰতিৰোধ কৰে বুলিও জনা যায়। গৰম পানীত কেইটামান বাকলি যোগ দি আৰু ইয়াক কিছু সময়ৰ বাবে ৰাখি সেইপানী আপুনি পোনপটীয়াকৈ আপোনাৰ উদ্ভিদত স্প্ৰে কৰিব পাৰে। কমলাবোৰে মাটিত নাইট্ৰজেন প্ৰদান কৰে।

চূণশিল (Limestone): চূণশিল হৈছে মাটিত এক স্বাস্থ্যকৰ সংযোজন আৰু সাধাৰণতে মাটিৰ PH স্তৰ সন্তুলিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত কেলচিয়াম থাকে যি সামগ্ৰিক উদ্ভিদৰ বিকাশ আৰু মেগনেছিয়ামত সহায় কৰে, যি শক্তিশালী, স্বাস্থ্যৱান উদ্ভিদৰ সহায়ক। ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰোঁতে অলপ সতৰ্ক হ'ব আৰু কিমান পৰিমাণ প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ আপোনাৰ মাটিত এচিডিটিৰ স্তৰ পৰীক্ষা কৰিব।

ডালচেনি পাউডাৰ: পৰুৱা দৰে কীটবোৰ আঁতৰাই ৰাখিবলৈ ডালচেনি পাউডাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। পৰুৱাই ডালচেনিপাউডাৰ থকা ঠাইত খোজ কাঢ়িবলৈ ভাল নাপায়। ই এক আশ্চৰ্যকৰ ৰুটিং এজেণ্ট; ইয়াৰ অলপ প্ৰয়োগে সকলো ধৰণৰ উদ্ভিদৰ শিপাৰ বিকাশ কৰে। ভেঁকুৰৰ ফলত হোৱা ডেম্পিং অফ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত ডালচেনিয়ে সহায় কৰিব পাৰে আৰু সেয়েহে, এক ভাল ভেঁকুৰনাশক বুলিও জনা যায়।

Soil health Soil fartilizer Fartilizer Bio fartilizer Organic Farming

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.