Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

Campbell Duck Farming: কেম্পবেল হাঁহ পালন কৰিলে কুকুৰাতকৈ বেছি লাভান্বিত হ'ব

Friday, 27 August 2021 04:06 PM
Campbell Duck Farming

Campbell Duck Farming

  বৰ্তমান কণী উৎপাদনৰ বাবে যথেষ্ট জনপ্ৰিয় ব্যৱসায় হৈছে কুকুৰা পালন (Poultry Farming) | অৱশ্যে, খাকী কেম্পবেল হাঁহ (Campbell Duck) অধিক কণীৰ বাবে পালন কৰিব পাৰি| পশু বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, সঠিকভাৱে পৰিৱেশন কৰিলে হাঁহে বছৰত 300 টা কণী দিবলৈ সক্ষম হয়| এই হাঁহে একেৰাহে 2-3 বছৰৰ বাবে একে হাৰত কণী দিয়ে। হাইব্ৰিড প্ৰণালীত উৎপাদিত কুকুৰাৰ উন্নত প্ৰজাতিতকৈ ই বহুত বেছি লাভজনক ব্যৱসায়|

কেম্পবেল হাঁহৰ গঁড়াল (House):

কেম্পবেল হাঁহক কুকুৰাৰ দৰে ভাল বাসস্থানৰ প্ৰয়োজন নাই| এই হাঁহ প্ৰতিপালন কৰিবলৈ, প্ৰতিটো হাঁহৰ বাবে 120 বৰ্গ চেণ্টিমিটাৰ (প্ৰায় 4 বৰ্গ ফুট) স্থানৰ প্ৰয়োজন। হাঁহৰ কোঠাটোৰ উচ্চতা 150 চেমি বা 5 ফুটত ৰাখিব লাগিব| মজিয়াখন সেমেকা কৰিলে ঠাণ্ডা আৰু হাঁহৰ ৰোগ হ'ব পাৰে, সেয়েহে কোঠাটোৰ মজিয়া পকা হ'লে ভাল| সদায়ে মজিয়াখন পৰিষ্কাৰ ৰাখিব| ঘৰত পৰ্যাপ্ত পোহৰ আৰু বায়ু প্ৰদান কৰিব লাগে| উদাহৰণ স্বৰূপে, 300 বৰ্গ ফুট স্থানৰ বাবে এটা 60 ৱাট বাল্বৰ প্ৰয়োজন| হাঁহৰ চালনাৰ বাবে অলপ মুকলি ঠাই থাকিব লাগে|

কেম্পবেল ডাক খাদ্য আৰু খাদ্য বিতৰণ নিয়ম (Foods):

হাঁহবোৰক কুকুৰাতকৈ কম খাদ্যৰ প্ৰয়োজন, সেয়েহে বহুলোকে কুকুৰা ব্যৱসায় (Poultry Farming) প্ৰতি আগ্ৰহীl অৱশ্যে, হাঁহক সঠিক পৰিমাণ আৰু নিয়ম অনুসৰি খুৱাব লাগে। শামুক আৰু গুগলি হৈছে হাঁহৰ প্ৰিয় খাদ্য, যি তেওঁলোকৰ আমিষ খাদ্যৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে| হাঁহবোৰক এটা নিৰ্দিষ্ট পাত্ৰত খুৱাব লাগে| হাঁহক খাদ্য সদায়ে কৰি খুৱাব লাগে, তেতিয়া সহজে খাব পাৰে। পানীৰ পাত্ৰবোৰ সদায় খাদ্যৰ পাত্ৰৰ কাষত ৰাখিব লাগে, কিয়নো হাঁহে খাদ্য খোৱাৰ পিছতহে পানী খায়।

দৈনিক খাদ্যৰ হাৰ,

0-4 সপ্তাহ - দৈনিক 4 বাৰ।

4-8 সপ্তাহ - দৈনিক 3 বাৰ।

8 সপ্তাহতকৈ অধিক – দৈনিক 2 বাৰ।

কেম্পবেল হাঁহৰ পৰিচর্য্যা:

এই হাঁহে মাত্র ৪ মাহতে কণী দিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যদিহে সঠিক যত্ন আৰু পৰিচর্য্যা লাভ কৰে| মনত ৰাখিব যে পৰ্যাপ্ত খাদ্য আৰু পানী যোগান ধৰিব লাগে| দিনৰ পোহৰৰ উপৰিও, হাঁহৰ কোঠাটোত 2-4 ঘণ্টাৰ বাবে কৃত্ৰিম পোহৰ থাকিব লাগে| কিয়নো কণী পৰাৰ সৈতে পোহৰৰ প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষ সম্পৰ্ক আছে| হাঁহৰ যেতিয়া 1 মাহ হয়, আপুনি ঘৰটো গৰম কৰিব লাগে বা উষ্ণতা বঢ়াই দিব লাগে| পানীৰ পাত্ৰত পানীৰ গভীৰতা 12.5-15.0 চেমিলৈ বৃদ্ধি কৰিব লাগে যাতে হাঁহটোৱে ইয়াৰ মুৰটো ডুবাই দিব পাৰে।

ৰোগৰ লক্ষণসমূহ:

সাধাৰণতে, কেম্পবেল হাঁহৰ ৰোগ কম | অৱশ্যে, দুটা মাৰাত্মক ৰোগ হৈছে ডাক প্লেগ আৰু কলেৰাৰ| যদি এই ৰোগ হয়, হাঁহটো ম্লান হৈ যায়, চকু বন্ধ হয়| নাক আৰু মুখৰ মাজেৰে পানী বৈ যায়| সেউজীয়া-বগা পাতল শৌচ হয় আৰু উচিত চিকিৎসা নকৰিলে 3-4 দিনৰ ভিতৰত হাঁহৰ মৃত্যু হয়|

ৰোগৰ প্ৰতিকাৰ:

   3 সপ্তাহ বয়সত বুকুৰ মাংসত 1 টা ডাক প্লেগ ভেকছিন দিব লাগে| 15 দিনৰ পিছত, ডাক প্লেগটো বুকুত পুনৰ টিকাকৰণ কৰিব লাগে। তাৰপিছত বয়স 70 দিন হ'লে কলেৰা ভেকছিন দিব লাগে| 130 দিন বয়সত পুনৰ কলেৰা ভেকছিন প্ৰদান কৰা প্রয়োজন।

Campbell Duck Farming Bussiness Poultry farming

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.