MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

দুগ্ধ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ গৰু আৰু ম'হক খুৱাওক এইবিধ ঘাঁহ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পশুখাদ্য নেপিয়াৰ ঘাঁহ
সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পশুখাদ্য নেপিয়াৰ ঘাঁহ

ভাৰতৰ এক বৃহৎ অংশ কৃষিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, য'ত বেছিভাগ লোকে খেতিৰ লগতে পশুপালন কৰে। এই লোকসকলৰ জীৱিকাৰ উপায় হৈছে কৃষি অথবা পশুপালন। দুগ্ধ পালন ভাৰতত এক অতি লাভজনক ব্যৱসায়। এনে পৰিস্থিতিত গো পালকসকলে তেওঁলোকৰ জন্তুৰ  দুগ্ধ  উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ সকলো প্ৰচেষ্টা কৰে। কিন্তু আমি আপোনাক কওঁ যে প্ৰকৃতিৰ হাতত প্ৰতিটো সমস্যাৰ সমাধান আছে।

জীৱ-জন্তুৰ দুগ্ধ উৎপাদনৰ বাবে সেউজীয়া ঘাঁহ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো ইয়াত সকলো ধৰণৰ পুষ্টিকৰ গুণ আছে। ইয়াৰ ভিতৰত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠটো নেপিয়াৰ ঘাঁহ বুলি গণ্য কৰা হয়, যি জন্তুক খুৱাই গাখীৰ উৎপাদন কেইবা শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব পৰা যায়।

বছৰৰ বাৰ মাহেই হোৱা এবিধ উৎকৃষ্ট পশুখাদ্য হৈছে নেপিয়াৰ ঘাঁহ। নেপিয়াৰ ঘাঁহ খেতি সকলো ধৰণৰ মাটিতেই কৰাৰ বাবে উপযুক্ত। ইয়াৰ খেতি কৰাৰ বাবে মাৰ্চৰ পৰা জুলাই মাহেই হৈছে উৎকৃষ্ট সময়। ইয়াৰ পুৰঠ গছৰ কাটিং পুলি হিচাপে ৰোপণ কৰা হয়। কটা অংশ পুলি হিচাপে ৰোপণ কৰিলে ইয়াৰ এটা কলিৰ গাঁঠি ঠিক কুঁহিয়াৰ ৰোপণ কৰাৰ দৰে মাটিৰ তলত ৪৫ ডিগ্ৰী কোণত ৰোপণ কৰিব লাগে। এই পুলিসমূহৰ দুটিৰ মাজত নব্বৈ ছেণ্টিমিটাৰ ব্যৱধান ৰখা হয় আৰু শিপাৰ মাজত ৰখা ব্যৱধানৰ পৰিমাণ হৈছে ৯৫ ছেণ্টিমিটাৰ। এবিঘা মাটিত চাৰি হেজাৰ পুলি ৰোপণ কৰিব পাৰি।

এক বিঘা মাটিত দহ পোন্ধৰ কুইণ্টল জৈৱিক সাৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। ইয়াৰ উপৰি প্ৰতি হেক্টৰ মাটিত পয়ত্ৰিশ কিলোগ্ৰাম ইউৰিয়া, ৪৪ কিলোগ্ৰাম একক ছুপাৰ ফচফেট আৰু সাত কিলোগ্ৰাম পটেছিয়াম ক্ল’ৰাইড (MOP) প্ৰয়োগ কৰিব লাগে । শস্য ৰোপণৰ আগতে আটাইকেইটা উপাদানৰ লগত সমগ্ৰ ইউৰিয়াৰ ১/৪ অংশ প্ৰয়োগ কৰা হয়। বাকী থকা ৩/৪ অংশ ইউৰিয়া প্ৰথম, তৃতীয় আৰু পঞ্চম মাহৰ শেষত পশুখাদ্য কটাৰ পিছত মাটিডৰাত প্ৰয়োগ কৰা হয়।খৰাং মাহকেইটাত খেতিপথাৰত জলসিঞ্চনৰ ব্যৱস্থা কৰিলে উন্নতমানৰ পশুখাদ্য লাভ কৰিব পাৰি

এই ঘাঁহত 30 শতাংশ আঁহ থাকে, 10 শতাংশ লৈকে প্ৰ'টিন আৰু 0.5 শতাংশ কেলচিয়াম। গৰু খেতিয়কসকলে ইয়াক মাহজাতীয় শস্যৰ সৈতে মিহলি কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ দুগ্ধজাত জন্তুবোৰক খুৱালে জন্তুবোৰৰ গাখীৰ উৎপাদন ক্ষমতা 10 ৰ পৰা 15 শতাংশ বৃদ্ধি হয়। এই ঘাঁহৰ আন এটা বিশেষ কথা হ'ল যে এবাৰ ৰোপণ কৰাৰ পিছত, আপুনি 5 বছৰৰ বাবে সেউজীয়া পশুখাদ্য লাভ কৰি থাকিব। 65 দিন ৰোপণ কৰাৰ পিছত, ই শস্য চপোৱাৰ বাবে সাজু হয়, তাৰ পিছত আপুনি 35 ৰ পৰা 40 দিনৰ ব্যৱধানত 5 বছৰৰ বাবে এই ঘাঁহ চপাই থাকিব পাৰে। ৰোপণৰ ষাঠি দিনৰ পিছত ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে কটা হয়। ভালদৰে প্ৰতিপালন কৰি এই ঘাঁহ কৰিলে এবিঘা মাটিৰ পৰা আমি প্ৰায় ১৭৫ কুইণ্টল পশুখাদ্য লাভ কৰিব পাৰি।

লগতে পঢ়ক-

এইবিধ জাতিলাউত ৬ মাহৰ পাছতে ১৫ বছৰলৈ লাগি থাকিব লাও

English Summary: Napier Grass Cultivation

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.