Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

জানুৱাৰী মাহত কৰিব লগা গুৰুত্বপূৰ্ণ কৃষি কাৰ্যকলাপ

Wednesday, 05 January 2022 03:21 PM

জানুৱাৰী মাহৰ কৃষি কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে যদি আমি আলোচনা কৰো তেতিয়াহলে দেখা যায় যে বেছিভাগ ফচলৰ নাৰ্চাৰী এই মাহতে কৰা হয় । তথ্যৰ অভাৱৰ বাবে বহু কৃষকেস এই মাহত কৃষিৰ লাভালাভৰ পৰা বঞ্চিত হয় । আজি আমি এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে জানুৱাৰী মাহত হোৱা কৃষি কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে শিকিব পাৰো...

সৰিয়হ : এই মাহত সৰিয়হৰ শস্যত মাহজাতীয় কলিবোৰ উৎপন্ন হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে । এনে সময়ত জলসিঞ্চন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ । জলসিঞ্চনে শস্যবোৰ ডাঠ কৰে আৰু লগতে ফলিবোৰত শস্যৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰে ।

তৰমুজ: যেতিয়া তৰমুজৰ কথা আহে তেতিয়া গ্ৰীষ্ম কালৰ কথা মনলৈ আহে ।  ই গ্ৰীষ্মমাহত ফল প্ৰদান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে কিন্তু জানুৱাৰী হৈছে তৰমুজৰ নাৰ্চাৰী প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাহ । ইয়াৰ খেতিৰ বাবে বালিময় লোম মাটি বাছনি কৰক । স্বাস্থ্যকৰ উদ্ভিদ পাবলৈ নাৰ্চাৰীত সঠিক নিষ্কাশন ব্যৱস্থা কৰক ।

ঘেঁহু : ৪০ ৰ পৰা ৪৫ দিনৰ ঘেঁহু শস্যত কলিবোৰ ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে । এই মুহূৰ্তত ঘেঁহুৰ শস্য দ্বিতীয় জলসিঞ্চনৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ । যদি ক্ষেত্ৰখনত অপতৰণৰ সমস্যা হয়  ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰি আঁতৰ কৰক।

তৰমুজ : জানুৱাৰী-ফেব্ৰুৱাৰী মাহত সমভূমিত তৰমুজ ৰোপণ কৰা হয় । ইয়াৰ খেতিৰ বাবে ভালদৰে নিষ্কাশিত লোম মাটি এটা বাছনি কৰক । আপুনি ইয়াক অধিক পানী ধৰি ৰখাৰ ক্ষমতাৰে বালিময় লোম মাটি আৰু জৈৱীয় মাটিত খেতি কৰিব পাৰে ।
আলু: যেতিয়া লাহি পতংগৰ সংখ্যা প্ৰতি 100 আলু পাতত 20 হয় গছবোৰ কাটি মাটিত পুতি দিয়ক বা জ্বলাই দিয়ক । ই সংক্ৰমণ বিয়পাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে । আনহাতে, প্ৰতি হেক্টৰত 2 লিটাৰ হাৰত উদ্ভিদটো কটাৰ পিছত এবাৰ অপতৃণ হত্যাকাৰী স্প্ৰে কৰক । এই স্প্ৰে কৰাৰ পিছত  গছবোৰত পাতবোৰ পুনৰ ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে ।

লগতে পঢ়কঃ 'অনাথৰ মাতৃ' খ্যাত সিন্ধুটাই স্বপ্কালৰ দেহাৱসান

Agriculture January month criop Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.