MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

বৃহৎ উপাৰ্জনৰ বাবে ঘৰতে আৰম্ভ কৰক হাইড্ৰ'পনিক ষ্ট্ৰবেৰী ফাৰ্মিং

KJ Staff
KJ Staff
Hydroponic Strawberry Farming
Hydroponic Strawberry Farming

বৰ্তমান সময়ত এক লাভজনক খেতি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে ষ্ট্ৰবেৰী খেতি । ইতিমধ্যে বহ খেতিয়কে ষ্ট্ৰবেৰী খেতিৰ জৰিয়তে লাভজনক উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে । খেতিৰ বাবে কেৱল বৃহৎ এটা এলেকাৰ প্ৰযোজন হ'ব সেয়া নহয়, আপুনি এই খেতি ঘৰতে বা নগৰ অঞ্চলৰ এক সীমিত এলেকাতে কৰিব পাৰে ।

গতিকে আমি ক'ব বিচাৰিছো হাইড্ৰ'পনিক কৃষি পদ্ধতিৰ কথা । হাইড্ৰ'পনিক্স খেতি পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি আপুনি গোটেই বছৰটোৱে ষ্ট্ৰবেৰী খেতি কৰিব পাৰে । আপোনাৰ প্ৰশ্ন হৈছে হাইড্ৰ'পনিক্স পদ্ধতি কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব ?

ষ্ট্ৰবেৰী হৈছে এক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হাইড্ৰ'পনিকেলি খেতি কৰা শস্য । আনহাতে, হাইড্ৰ'পনিক ফাৰ্মত ষ্ট্ৰবেৰী খেতি কৰাটো কঠিন হ'ব পাৰে যদিও আপুনি সঠিক প্ৰক্ৰিয়া আৰু সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰি এই সহজে কৰিব পাৰে ।

হাইড্ৰ'পনিক প্ৰণালীত ষ্ট্ৰবেৰী খেতি কৰাত আপোনাক সহায় কৰিবলৈ সঠিক সামগ্ৰী বাছনি কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপোনাক প্ৰয়োজন হোৱা প্ৰথম আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰীটো হ'ল উদ্ভিদটো গজাবলৈ এটা গৰ্ভ, আৰু এই উদ্ভিদৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দ্ৰৱণটো ধৰি ৰাখিবলৈ যথেষ্ট ডাঙৰ হ'ব লাগে ।

হাইড্ৰ'পনিক প্ৰণালীত, হাইড্ৰ'পনিক চাবষ্ট্ৰেটে উদ্ভিদৰ শিপা বোৰ এংকৰিং কৰাত সহায় কৰে। এই চাবষ্ট্ৰেটবোৰ বহুতো প্ৰকাৰত উপলব্ধ আৰু উদ্ভিদৰ বিকাশৰ বাবে এটা মাধ্যম প্ৰদান কৰে । এইবোৰে উদ্ভিদবোৰক সমৰ্থন প্ৰদান কৰে আৰু উদ্ভিদৰ অনুকূল বিকাশ নিশ্চিত কৰিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিগত প্ৰয়োজনীয়তা পূৰ্ণ কৰাত সহায় কৰে ।

মৌলিক চাৰিটা চাবষ্ট্ৰেট প্ৰকাৰ হৈছে ৰকউল, পাৰলাইট, মাটিৰ গুলী, আৰু কয়ৰ/কোকো । বজাৰৰ অন্যান্য সম্ভাৱনাবোৰৰ ভিতৰত আছে পিট মছ, চ'ডাষ্ট, আৰু গ্ৰেভেল ।

ষ্ট্ৰবেৰী উদ্ভিদবোৰৰ বাবে উচ্চ স্তৰৰ নাইট্ৰজেন, পটাছিয়াম আৰু ফছফৰাছৰ প্ৰয়োজন । কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, ছালফাৰ, আৰু ক্লোৰিন, জিংক, কোবাল্ট, তাম আৰু অন্যান্য ট্ৰেছ উপাদানৰ ট্ৰেছ স্তৰ আদিৰ দৰে মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্টবোৰো পুষ্টিদ্ৰৱণত থাকিব লাগে ।

আটাইতকৈ সৰল উপায়টো হ'ল বজাৰৰ পৰা ষ্ট্ৰবেৰীৰ পুলি ক্ৰয় কৰা আৰু সেইবোৰ হাইড্ৰ'পনিক প্ৰণালীলৈ স্থানান্তৰ কৰা ।

ষ্ট্ৰবেৰী হাইড্ৰ'পনিকেলি খেতি কৰাৰ বাবে পৰিবেশঃ

আৰ্দ্ৰতা- ষ্ট্ৰবেৰী বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে সঠিক আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কম আৰ্দ্ৰতাই সালোক সংশ্লেষণৰ লগতে ফলৰ গুণগত মানদণ্ডৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়। ভাল মানদণ্ডৰ ফলৰ বাবে বায়ু আপেক্ষিক আৰ্দ্ৰতাৰ প্ৰয়োজন ৬০-৭০ শতাংশ।

PH- পানী নিষ্কাশন কৰিবলৈ, পিএইচৰ স্তৰ ৫.৫ ৰ পৰা ৬.০-ৰ ভিতৰত ৰাখিব।

তাপমাত্ৰা- দিনটোত, আপুনি তাপমাত্ৰা 18 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ পৰা 23 ৰ পৰা 24 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ ভিতৰত ৰাখিব লাগিব । নিশাৰ সময়ত, তাপমাত্ৰা 10 ৰ পৰা 12 ৰ পৰা 13 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ হ'ব লাগে । ষ্ট্ৰবেৰীবোৰ উপযুক্ত উষ্ণতাত ৰাখিলে সিহঁতৰ সোৱাদ বৃদ্ধি হয়।

পোহৰ- আপুনি প্ৰতিদিনে নিম্নতম 12 ৰ পৰা 16 ঘণ্টা পোহৰ প্ৰদান কৰিব লাগে।

লগতে পঢ়কঃ ২০২২-২৩ বৰ্ষত ১০ নিযুত টন ঘেঁহু ৰপ্তানি কৰাৰ লক্ষ্য ভাৰতৰ

English Summary: Hydroponic Strawberry Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.