Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপোনাৰ Aadhar Card খন কেনেকৈ সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব; আপুনি ঘৰত বহিয়েই সহজে লক বা আনলক কৰিব পাৰে, জানক কেনেকৈ

Friday, 30 April 2021 08:52 AM
Aadhar card lock unlock

Aadhar card lock unlock

   বর্তমান সময়ত আধাৰ কাৰ্ডৰ গুৰত্ব দিনক দিনে বৃদ্ধি পাই আহিছে। বিশেষকৈ চৰকাৰী আঁচনি, বেংকৰ কাম-কাজত ইয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তা আটাইতকৈ বেছি বৃদ্ধি পাইছে। যদি আপুনি টকা পঠাব বিচাৰে আপোনাৰ বন্ধু বর্গক বা আলহী কুতুম্বক, আধাৰ কাৰ্ড (Aadhar Card) অবিহনে সেইটো কৰিব নোৱাৰে।

   যদি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড হেৰাই যায়, আপোনাৰ তথ্য চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডখন কোনো অসৎ লোকৰ হাতত পৰিলে আপোনাৰ তথ্য কোনো অসৎ উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। যদি এই আধাৰ নম্বৰটো প্ৰৱঞ্চকৰ হাতলৈ যায়, তেনেহ'লে বিপদাশংকা আৰু বৃদ্ধি হয়। যিকোনো সময়তে একাউণ্টৰ পৰা টকা উলিয়াই শেষ কৰিব পাৰে।

আধাৰ নম্বৰ লক-আনলক কৰাৰ সুবিধা

  বেঙ্কিং আৰু বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চনা (financial frauds) দূৰ কৰাৰ বাবে UIDAIয়ে আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকসকলক অনলাইন আধাৰ লক আৰু আনলক কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে। আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকসকলৰ তথ্য সুৰক্ষা আৰু গোপনীয়তা ৰক্ষা কৰাৰ পদক্ষেপ হিচাপে, UIDAIয়ে আধাৰ নম্বৰ লক আৰু আনলক প্রক্রিয়া সহজ কৰি তুলিছে। আপুনি অতি সহজে আপোনাৰ কার্ড খন লক-আনলক কৰিব পাৰে। এই সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত, আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডখন কোনো প্ৰৱঞ্চকৰ হাতত পৰিলেও কেতিয়াও প্ৰতাৰণা কৰিব নোৱাৰিব। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ইয়াক প্ৰমাণীকৰণ কৰিবলৈ ভাৰ্চুৱেল আইডি (Virtual ID)ৰ প্ৰয়োজন হ'ব, যিটো আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকৰ লগত থাকে। যি ইয়াৰ অপব্যৱহাৰ ৰোধ কৰিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- কঁঠালৰ আচাৰ প্রস্তুত প্রণালী (Pineapple pickle assamese recipe)

আধাৰ কাৰ্ড কেনেদৰে লক কৰিব (How to lock aadhar card)

   কাৰ্ড ধাৰকসকলক কাৰোবাৰ আধাৰ কাৰ্ড লক কৰিবলৈ ১৬-অংকৰ ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ প্ৰয়োজন। আধাৰ কাৰ্ড লক কৰিবলৈ এইটো অত্যাৱশ্যকীয়। যদি আপোনাৰ ১৬-অংকৰ ভাৰ্চুৱেল আইডি নাই, আপুনি 1947 লৈ SMS প্ৰেৰণ কৰি এইটো লাভ কৰিব পাৰে।

SMSৰ জৰিয়তে আধাৰ কাৰ্ড কেনেদৰে লক কৰিব

  প্ৰথমে আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীয়নকৃত ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা 1947 লৈ GETOTP লিখি SMS পঠিয়াব লাগিব। ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ ম'বাইল নম্বৰত এটা OTP আহিব। এই OTP টো LOCKUID আধাৰ নম্বৰ তলত লিখি 1947 লৈ পুনৰ পঠিয়াব লাগিব। আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ তেতিয়া লক কৰা হ'ব আৰু হেৰাই যোৱা কাৰ্ডৰ কোনো ধৰণে অপব্যৱহাৰ কৰা নহ'ব।

কেনেদৰে আনলক কৰিব

    যদি আপুনি আধাৰ নম্বৰ আনলক কৰিব বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীয়নকৃত ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা SMS এটা প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আপোনাক এটা ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ প্ৰয়োজন হ'ব। আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীয়নকৃত ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা 1947 চনত GETOTP লিখি এটা স্পেচ এৰি ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ অন্তিম ৬ টা সংখ্যা টাইপ কৰি SMS কৰিব লাগিব। এতিয়া, OTP অহাৰ পিছত, আপুনি 1947 নম্বৰত UNLOCKUID ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ অন্তিম ৬ টা অংক আৰু OTP টো লিখি পুনৰ মেছেজ এটা পঠিয়াব লাগিব।

আৰু পঢ়ক- কৃষক Soil Health Card য়ে কেনেকৈ উপকৃত কৰিব পাৰে? কৃষক সকলৰ বাবে এই কার্ড থকাটো বাধ্যতামূলক নেকি? 

Aadhar card Lock your aadhar card Unlock aadhar card Assamese news

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.