Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কৃষক Soil Health Card য়ে কেনেকৈ উপকৃত কৰিব পাৰে? কৃষক সকলৰ বাবে এই কার্ড থকাটো বাধ্যতামূলক নেকি? জানক সকলো (how to get Benefited by Soil Health Card)

Saturday, 06 March 2021 01:29 PM
Soil health card

Soil health card

    মাটি স্বাস্থ্য কাৰ্ড (SHC) হৈছে কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত কৃষি আৰু সহযোগিতা বিভাগৰ দ্বাৰা প্ৰচাৰিত ভাৰত চৰকাৰৰ এক আঁচনি। ইয়াক সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল চৰকাৰৰ কৃষি বিভাগৰ জৰিয়তে ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। SHC হৈছে প্ৰতিজন কৃষকক মাটীয়ে ধৰি ৰখা পুষ্টিৰ স্থিতি প্ৰদান কৰা আৰু সাৰৰ পৰিমাণ আৰু প্ৰয়োজনীয় মাটিসংশোধনৰ বিষয়ে তেওঁক পৰামৰ্শ দিয়া, যি দীঘলীয়া সময়ত মাটিৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ'ব লাগে।

মাটিৰ স্বাস্থ্য কাৰ্ড কি? (What is a Soil Health Card?)

SHG হৈছে এক চৰকাৰী প্ৰতিবেদন অনুসৰি এজন কৃষকক তেওঁৰ প্ৰতিটো ধাৰণৰ বাবে হস্তান্তৰ কৰা হ'ব। ইয়াত 12 টা স্থিতিমাপকৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ মাটিৰ স্থিতি থাকিব, সেইসমূহ হৈছে N,P,K (মেক্ৰো-পুষ্টি) ; S (গৌণ- পুষ্টি) ; Zn, Fe, Cu, Mn, Bo (মাইক্ৰ - পুষ্টি) ; আৰু pH, EC, অ'চি (শাৰীৰিক স্থিতিমাপ)। ইয়াৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি, SHC য়ে ফাৰ্মৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সাৰ পৰামৰ্শ আৰু মাটি সংশোধনো সূচিত কৰিব।

এজন কৃষকে কেনেকৈ SHC ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে? (How can a farmer use a SHC?)

  কাৰ্ডখনত কৃষকৰ ধাৰণৰ মাটিৰ পুষ্টিৰ স্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এটা পৰামৰ্শ থাকিব। ই প্ৰয়োজনীয় বিভিন্ন পুষ্টিৰ পৰিমাণৰ ওপৰত পৰামৰ্শ দেখুৱাব। তদুপৰি, ই কৃষকক সাৰ আৰু তেওঁ প্ৰয়োগ কৰিব লগা সেইবোৰৰ পৰিমাণ, আৰু তেওঁ গ্ৰহণ কৰা মাটিৰ সংশোধনৰ বিষয়ে পৰামৰ্শ দিব, যাতে অনুকূল উৎপাদন লাভ কৰিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- স্কোৱাচৰ কৃষি পদ্ধতি সম্পর্কে জানো আহক (how to grow squash in assam Know here krishi jagran)

কৃষকজনে প্ৰতি বছৰে আৰু প্ৰতিটো শস্যৰ বাবে এটা কাৰ্ড পাব নেকি? (Will the farmer get a card every year and for every)

   ইয়াক 2 বছৰৰ চক্ৰত এবাৰ উপলব্ধ কৰা হ'ব, যিয়ে সেই নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাবে কৃষকৰ ধাৰণৰ মাটিৰ স্বাস্থ্যৰ স্থিতি সূচিত কৰিব। 2 বছৰৰ পৰৱৰ্তী চক্ৰত দিয়া SHC য়ে সেই পৰৱৰ্তী সময়ৰ বাবে মাটিৰ স্বাস্থ্যৰ পৰিৱৰ্তনবোৰ লিপিৱদ্ধ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

নমুনা সংগ্রহৰ নিয়মবোৰ কি? (What are the norms of sampling?)

  জিপিএছ সঁজুলি আৰু ৰাজহ মানচিত্ৰৰ সহায়ত জলসিঞ্চন কৰা এলেকাত 2.5 হেক্টৰ আৰু বৰষুণ-নিৰ্ভৰ কৰা এলেকাত 10 হেক্টৰ নীতিগতভাৱে মাটিৰ নমুনা লোৱা হ'ব।

মাটিৰ নমুনা কোনে সংগ্রহ কৰিব? (Who will draw the soil sample?)

   ৰাজ্য চৰকাৰে তেওঁলোকৰ কৃষি বিভাগৰ কৰ্মচাৰীৰ জৰিয়তে বা কর্তৃত্বশালী যিকোনো সংস্থাৰ কৰ্মচাৰীৰ জৰিয়তে নমুনা সংগ্ৰহ কৰিব। এইক্ষেত্রত ৰাজ্য চৰকাৰে স্থানীয় কৃষি/বিজ্ঞান মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

মাটিৰ নমুনাৰ বাবে আদৰ্শ সময় কিমান?

   মাটিৰ নমুনা সাধাৰণতে বছৰত দুবাৰ, ক্ৰমান্বিত ৰবি আৰু খৰিফ শস্য সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত বা যেতিয়া খেতিডৰাত কোনো শস্য নাথাকে।

কৃষকৰ ক্ষেত্ৰৰ পৰা মাটিৰ নমুনা কেনেকৈ সংগ্ৰহ কৰা হ'ব? (How will soil samples be collected from a farmer’s field?)

   মাটিৰ নমুনা "V" আকৃতিত মাটি কাটি 15-20 চেমি গভীৰতাৰ পৰা প্ৰশিক্ষিত ব্যক্তি এজনে সংগ্ৰহ কৰিব। ইয়াক চাৰিকোণ আৰু ক্ষেত্ৰৰ কেন্দ্ৰৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হ'ব আৰু ভালদৰে মিহলি কৰা হ'ব আৰু ইয়াৰ এটা অংশ নমুনা হিচাপে লোৱা হ'ব। ছাঁ থকা এলেকাবোৰ পৰিহাৰ কৰা হ'ব। বাছনি কৰা নমুনাটো বেগত ভৰাই আৰু কোড কৰা হ'ব। তাৰ পিছত ইয়াক বিশ্লেষণৰ বাবে মাটি পৰীক্ষা পৰীক্ষাগাৰলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

মাটি পৰীক্ষা গৱেষণাগাৰ কি? (What is a soil test laboratory?)

   এইটো প্ৰশ্ন নম্বৰ 2 ৰ উত্তৰত সূচিত কৰা অনুসৰি 12 টা স্থিতিমাপৰ বাবে মাটিৰ নমুনা পৰীক্ষা কৰাৰ এটা সুবিধা। এই সুবিধাটো স্থিৰ বা ঘুৰি -ফুৰা হ'ব পাৰে বা ই দূৰৱৰ্তী অঞ্চলত ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা পোৰ্টেবল হ'ব পাৰে।

মাটিৰ নমুনা কোন আৰু ক'ত পৰীক্ষা কৰা হ'ব? (Who and Where will the soil sample be tested?)

   মাটিৰ নমুনা নিম্নলিখিত ধৰণে সকলো সন্মত 12 টা স্থিতিমাপৰ বাবে অনুমোদিত মানদণ্ড অনুসৰি পৰীক্ষা কৰা হ'ব:

1. কৃষি বিভাগৰ মালিকানাধীন STLত আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা।

2. কৃষি বিভাগৰ মালিকানাধীন STLত কিন্ত কর্তৃত্বশালী যিকোনো সংস্থাৰ কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা।

3. কর্তৃত্বশালী যিকোনো সংস্থা আৰু তেওঁলোকৰ কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা মালিকানাধীন STL বোৰত।

4. KVK আৰু SAUকে ধৰি ICARৰ প্ৰতিষ্ঠানত।

5. বিজ্ঞান মহাবিদ্যালয়/বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰীক্ষাগাৰত

  •     আপোনাৰ নিকটতম মাটি পৰীক্ষা গৱেষণাগাৰ চিনাক্ত কৰিবলৈ, ইয়াত ক্লিক কৰক

প্ৰতি নমুনাত পৰিশোধ কিমান? (What is the payment per sample?)

  প্ৰতি মাটিৰ নমুনাত 190 টকা ৰাজ্য চৰকাৰক প্ৰদান কৰা হয়। ই মাটিৰ নমুনা সংগ্ৰহৰ ব্যয়, ইয়াৰ পৰীক্ষা, উৎপাদন আৰু কৃষকক মাটিৰ স্বাস্থ্য কাৰ্ড বিতৰণ ৰখাৰ ব্যয় সামৰি লৈছে।

এই গৰাকী মহিলাই গাখীৰ বিক্রী কৰি বছৰত এক কোটিতকৈ অধিক উপার্জন কৰে (A woman from Gujarat state earning more than 1crore per year by diary Farming)

উৎস : মাটিস্বাস্থ্য কাৰ্ড আঁচনি

Soil Health Card SHC assam How to get Soil Health Card What is SHC

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.