1. সফল কাহিনী

প্ৰতি একৰ মধুৰী খেতিত গড়ে ৬ লাখ টকা উপাৰ্জন ৩০ বছৰীয়া কৃষকৰ

KJ Staff
KJ Staff
Thai guava farming
Thai guava farming

নাইনিতালত জন্মগ্ৰহণ কৰা ৰাজীৱ ভাস্কৰে কেতিয়াও কল্পনা কৰা নাছিল যে ৰায়পুৰৰ এটা বীজ কোম্পানীত কাম কৰাৰ সময়ত তেওঁ আয়ত্ব কৰা দক্ষতাই এদিন তেওঁক এজন সমৃদ্ধ কৃষক আৰু উদ্যোগী হোৱাত সহায় কৰিব।

ভিএনআৰ চিডছ কোম্পানীৰ বিক্ৰী আৰু বিপণন দলৰ সদস্য হিচাপে তেওঁৰ প্ৰায় চাৰি বছৰৰ সময়ছোৱাত তেওঁ দেশৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ কেইবাজনো কৃষকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ সুযোগ পাইছিল। তেওঁলোকে তেওঁক কৃষিৰ পৰিসৰ বুজাত সহায় কৰিছিল আৰু তেওঁক খেতি আৰম্ভ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

তেওঁ কয়, "মোৰ কেৰিয়াৰ হিচাপে কৃষিকাৰ্য কৰাৰ কোনো আকাংক্ষা নাছিল। কিন্তু যেতিয়া মই বীজ আৰু গছপুলি বিক্ৰী কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছিলোঁ, মই কৃষিৰ প্ৰতি অধিক আগ্ৰহী হৈ পৰিছিলোঁ আৰু অৱশেষত ইয়াত হাত দিব বিচাৰিছিলোঁ।"

তেওঁ থাই মধুৰিআম প্ৰকাৰৰ পৰিসৰৰ বিষয়েও জ্ঞান লাভ কৰিছিল। তেওঁ লগতে কয়, "মই কৃষকসকলৰ সৈতেও বাৰ্তালাপ কৰিছিলোঁ, যিসকলে সেইবোৰ ৰোপণ কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।‘’

ৰাজীৱে তেওঁৰ আগ্ৰহ অনুসৰণ কৰিছিল আৰু ২০১৭ চনত হাৰিয়ানাৰ পঞ্চকুলাত ভাড়াত লোৱা পাঁচ একৰ মাটিত থাই মধুৰিআমৰ খেতি কৰিবলৈ তেওঁ চাকৰি এৰি দিছিল।‘’

৩০ বছৰীয়া এগ্ৰিপ্ৰেনাৰজনৰ এতিয়া ২৫ একৰ মাটি আছে, য'ত তেওঁ প্ৰায় ১২০০০ গছ ৰোপণ কৰে আৰু প্ৰতি একৰত গড়ে প্ৰায় ৬ লাখ টকা লাভ কৰে।

কৃষি কাৰ্য আৰম্ভ কৰাৰ দীৰ্ঘম্যাদী লক্ষ্য থকা স্বত্বেও, ৰাজীৱে দাবী কৰে যে তেওঁ বীজ প্ৰতিষ্ঠানত তেওঁৰ স্থান এৰিবলৈ সংকোচ বোধ কৰিছিল। কিন্তু ২০১৭ চনত, তেওঁক পঞ্চকুলাত ৫ একৰ মধুৰিআম খেতি কৰিছিল। এজন থাই মধুৰিআম খেতিয়কে এই কাম আগবঢ়াইছিল কিয়নো তেওঁ ইয়াৰ সঠিক যত্ন ল'ব নোৱাৰিছিল।

অৱশিষ্ট-মুক্ত কৃষি কি?

শস্যৰ বিকাশ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ জৈৱিক সামগ্ৰীৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জৈৱনাশক আৰু জৈৱ সাৰ অৱশিষ্ট-মুক্ত কৃষিত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সেইবোৰত মাজে মাজে ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ব্যৱহাৰ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, কিন্তু কেৱল এনে পৰিমাণত, যি মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে সুৰক্ষিত।

ৰাজীৱে আন তিনিজন বিনিয়োগকাৰীক নিয়োগ কৰি পাচলিৰ সৈতে বিফলতাৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছত থাই মধুৰিআম ৰসৈতে থাকিবলৈ বাছি লৈছিল। ফলস্বৰূপে, তেওঁলোকে ২০১৯ চনত পঞ্জাৱৰ ৰূপনগৰত ৫৫ একৰ মাটি লীজত লৈছিল আৰু তাত মধুৰিআম গছ ৰোপণ কৰিছিল।

তেওঁৰ মতে, মধুৰিআম গছে ৰোপণ কৰাৰ পাছত দ্বিতীয়ৰ পৰা তৃতীয় বছৰৰ ভিতৰত ফল প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰে আৰু প্ৰতিজোপা উদ্ভিদে প্ৰায় ১০ কিলোগ্ৰাম ফল উৎপাদন কৰে। সময়ৰ সৈতে, উৎপাদন প্ৰতি উদ্ভিদত গড়ে ২৫ কিলোগ্ৰামলৈ বৃদ্ধি হয়। "মই আশা কৰোঁ যে আগন্তুক বছৰবোৰত এটা মধুৰিআম প্ৰকল্পই ৪০ কিলোগ্ৰাম গড় সৰ্বাধিক উৎপাদন কৰিব," ।

তেওঁ দাবী কৰে, "আমি আমাৰ সকলো সামগ্ৰী ১০ কিলোগ্ৰাম ক্ৰেটত দিল্লী এপিএমচি বজাৰলৈ বিতৰণ কৰোঁ, য'ত আমি এসপ্তাহত পৰিশোধ লাভ কৰোঁ। ঋতু আৰু মানদণ্ডৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, প্ৰতি কিলোগ্ৰামৰ মূল্য ৪০ টকাৰ পৰা ১০০ টকাৰ ভিতৰত হয়। বৰ্তমান মই প্ৰায় ১৪ জন কৃষি কৰ্মচাৰী নিয়োগ কৰিঠোঁ, আৰু আমি প্ৰতি একৰত গড়ে ৬ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰোঁ।"

লগতে পঢ়কঃ Bodo Paddy Farming : আহি আছে বৰো ধানৰ খেতিৰ বাবে

English Summary: Farmer Earns Rs 1 Crore by Growing Residue-Free Thai Guavas

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.