MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

বাৰিষাৰ সময়ত কৰা লাভজনক ব্যৱসায়! জানিবলৈ পঢ়ক...

KJ Staff
KJ Staff

যদি আমি বাৰিষাৰ কথা কওঁ, ই কৃষকসকলৰ বাবে এক আশীৰ্বাদতকৈ কম নহয় । বাৰিষা আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে কৃষকসকলে প্ৰয়োজন অনুসৰি খেতি পথাৰত তৰিব আৰু ধান, চয়াবীন, আৰহাৰ, তিল, মাকৈ, উৰাদ, মুগ, চিনাবাদাম আদি খৰিফ শস্য ৰোপণ কৰে ।

কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছে নেকি যে, কৃষকে বাৰিষাত আন ব্যৱসায়ৰ জৰিয়তে লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে । এই প্ৰৱন্ধটিত বাৰিষা ব্যৱসায়িক ধাৰণা ওপৰত আলোচনা কৰা হৈছে ।

প্ৰমাণিত বীজ উৎপাদন

এই ব্যৱসায়টো বৰষুণৰ বতৰত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয । কৃষকসকলে বাৰিষাত কোনো ধৰণৰ বীজ ৰোপণ কৰিব লাগে সেয়া বিচাৰি উলিওৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ । এনে পৰিস্থিতিত, উন্নত মানদণ্ডৰ বীজ উৎপাদনে শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধিত মুখ্য ভূমিকা পালন কৰে ।

মৎস্যপালন

বাৰিষাৰ সময়ছোৱা মৎস্যপালনৰ বাবে উপযুক্ত সময় । এই সময়ছোৱাৰ মাছৰ পোনাৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰি । বাৰিষাৰ সময়ছোৱা মাছৰ প্ৰজননৰ সময় । গতিকে কৃত্ৰিম পদ্ধতিৰ মৎস্যপালন কৃষক সকলৰ ব্যৱসায় এই সময়ছোৱা অতি লাভজনক হয় ।

উদ্যানশস্যৰ খেতি

যিসকল কৃষকে সেউজগৃহ আৰু নাৰ্চাৰীত ফল, ফুল আৰু উদ্ভিদ খেতি কৰে সেই সকলৰ বাবে এই সময়ছোৱা অতি উপযুক্ত । এই সময়চোৱাত কৃষক সকলে লাভজনক উৎপাদন কৰিব পাৰে ।

কীট নিয়ন্ত্ৰণ

বাৰিষাত কীটৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ সৰ্বাধিক । এই বতৰ পোক-পতংগৰ বাবে উপযুক্ত । খেতিয়কসকল শস্যৰ ক্ষতিৰ বাবে এনে পৰিস্থিতিত কীট-পতংগ কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ

কৰিব লাগে তাক লৈ যথেষ্ট চিন্তিত কৃষক সকল । এনে পৰিস্থিতিত আপুনি যদি কীট-পতংগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ঘৰৰ পৰা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে । কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা থাকিব লাগিব ।

ৰেইনকোটৰ ব্যৱসায়

বাৰিষাত সকলোৱে ৰেইনকোটৰ প্ৰয়োজন । নেৰানেপেৰা বৰষুণ পৰিহাৰ কৰিবলৈ মানুহে ৰেইনকোট ব্যৱহাৰ কৰে । আপুনি নিৰ্মাতাসকলৰ পৰা পাইকাৰী ভিত্তিত ৰেইনকোট ক্ৰয় কৰিব পাৰে আৰু স্থানীয়ভাৱে বিক্ৰী আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।

শামুক খেতি

সময়ৰ লগে লগে শামুকৰ চাহিদা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱা দেখা গৈছে । পঞ্চতাৰকা হোটেলৰ পৰা ধাবালৈকে, মানুহে ইয়াৰ সোৱাদৰ বাবে পাগল । এনে পৰিস্থিতিত, ই এক ভাল ব্যৱসায়, যাৰ পৰা কৃষকসকলে লাখ লাখ টকাৰ লাভ লাভ কৰে ।

শামুক পালনৰ বাবে আধুনিক প্ৰযুক্তিৰ সঠিক অনুসৰণ আৰু ইয়াৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্যল আপুনি জানিব লাগিব । শামুকত উচ্চ হাৰৰ প্ৰ'টিন, লো, কম চৰ্বি আৰু মানৱ শৰীৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় প্ৰায় সকলো এমিনো এচিড থাকে । শামুকক পুষ্টিৰ এক স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুস্বাদু উৎস বুলি গণ্য কৰা হয় ।

লগতে পঢ়কঃ বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতিত কেঁচুৰ ভূমিকা

English Summary: rainy season business idea will make you millionaire

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.