1. News

LIC Jeevan Umang Policy: দৈনিক ৪৫ টকা জমা কৰি ২৭ লাখৰো অধিক ধন লাভ কৰক

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
LIC Jeevan Umang Policy
LIC Jeevan Umang Policy

মুদ্ৰাস্ফীতিৰ এই যুগত ভৱিষ্যতৰ বাবে ধন সঞ্চয় কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ভৱিষ্যতে কি হ’ব কোনেও নাজানে। কিন্তু বৰ্তমান সময়ত কৰা সঞ্চয়ই আপোনাৰ ভৱিষ্যত সুন্দৰ কৰি তুলিব পাৰে। বিনিয়োগৰ বাবে বহুতো বিকল্প আছে, কিন্তু কেতবোৰত বিপদৰ আশংকাও বেছি। কিন্তু এনে কিছুমান চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠান আছে, যিবোৰত বিনিয়োগ কৰিলে লাভসহ ঘূৰাই পোৱাৰ লগতে কোনো বিপদৰ আশংকাও নাথাকে। ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম (এল আই চি) হৈছে এইক্ষেত্ৰত অতি নিৰ্ভৰযোগ্য। এল আই চিয়ে গ্ৰাহকৰ লক্ষ্য ৰাখি সময়ে সময়ে সমাজৰ প্ৰতিটো শ্ৰেণীৰ কথা মনত ৰাখি নীতি প্ৰস্তুত কৰে। য'ত সৰ্বোচ্চ আৰু নূন্যতম টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰি। এল আই চিৰ এনে এটা পৰিকল্পনা হৈছে এল আই চি জীৱন উমাং পলিচি, য’ত দৈনি ৪৫ টকা বিনিয়োগ কৰি সুতসহ এক বৃহত অংকৰ ধন লাভ কৰিব।

জীৱন উমাঙৰ নীতি আন আঁচনিৰ তুলনাত বহুত বেলেগ। ৯০ দিনৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ লোকে এই পলিচিৰ বাবে যোগ্য। এইটো এটা এনডাউমেণ্ট পলিচি, য’ত আপুনি বীমা কভাৰেজৰ লগতে সঞ্চয়ৰ সুবিধাও পায়। বিশেষ কথাটো হ’ল মেচিউৰিটি পিৰিয়ড সম্পূৰ্ণ হ’লে প্ৰতি বছৰে গ্ৰাহকৰ একাউণ্টলৈ নিৰ্দিষ্ট ধন আহে। গতিকে আনফালে পলিচীধাৰীজনৰ মৃত্যুৰ লগে লগে তেওঁৰ মনোনীতজনক এককালীন ধন দিয়া হ’ব। লগতে জীৱন উমাং পলিচিৰ সৈতে ১০০ বছৰ পৰ্যন্ত কভাৰেজ উপলব্ধ।

মেচিউৰিটিৰ সময়ত এককালীন ধন

যদি আপুনি জীৱন উমাং পলিচিত প্ৰতিদিনে ৪৫ টকাৰ ইনভেষ্টমেণ্ট পলিচি ক্ৰয় কৰে তেন্তে এমাহত ১৩৫০ টকা আৰু এবছৰত ১৬,২০০ টকা প্ৰিমিয়াম দিব লাগিব। যদি আপুনি ৩০ বছৰে এই পলিচি ক্ৰয় কৰে, তেন্তে মুঠ ৪.৮৬ লাখ টকা আপোনাৰ দ্বাৰা জমা হ’ব। মেচিউৰিটিৰ অহা বছৰ অৰ্থাৎ ৩১ বছৰৰ পৰা ১০০ বছৰলৈ বছৰি ৪০ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত ৰিটাৰ্ণ পাব। অৰ্থাৎ ২৭ লাখতকৈ অধিক টকাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

লগতে পঢ়ক- 

১৭ নৱেম্বৰৰ পৰা “৭ সংখ্যক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি-উদ্যান শস্য মেলা ২০২২”

টাৰ্ম ৰাইডাৰ বেনিফিট

যদি জীৱন উমাং পলিচিধাৰীৰ কোনো দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হয় বা অক্ষম হৈ পৰে, তেন্তে তেওঁ টাৰ্ম ৰাইডাৰৰ সুবিধা লাভ কৰিব। তদুপৰি জীৱন উমাং পলিচি লোৱাত আয়কৰৰ ধাৰা ৮০চিৰ অধীনতো কৰ ৰেহাই পোৱা যায়।

লগতে পঢ়ক- 

Hornbill Festival : হৰ্ণবিল মেলাৰ আজি পঞ্চমটো দিন

English Summary: LIC Jeevan Umang Policy

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.