1. News

ভাৰত বিশ্বব্যাপী মিলেটৰ ৰাজধানী হ'বলৈ চেষ্টা কৰিব লাগিব-পীয়ুষ গোৱেল

RAHUL ALI
RAHUL ALI
India must strive to become the global capital of millets-Piyush Goyal
India must strive to become the global capital of millets-Piyush Goyal

দেশৰ ৰাজধানী আজি(৬.১২.২২) দিল্লীত অনুষ্ঠিত হয় 'মিলেটছ-স্মাৰ্ট নিউট্ৰিটিভ ফুড' কনক্লেভ। কনক্লেভত সমবেত লোকসকলক সম্বোধন কৰি কেন্দ্ৰীয় বাণিজ্য আৰু উদ্যোগ, উপভোক্তা পৰিক্ৰমা, খাদ্য আৰু ৰাজহুৱা বিতৰণ আৰু বস্ত্ৰ মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে কয় যে ভাৰতে বিশ্বব্যাপী বাজৰা (Millets)ৰ ৰাজধানী হ'বলৈ চেষ্টা কৰিব লাগিব।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে মিলেট-স্মাৰ্ট নিউট্ৰিটিভ ফুড কনক্লেভ আৰু সন্মিলনৰ কাষত অনুষ্ঠিত হোৱা বাজৰাৰ ওপৰত প্ৰথম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰেতা-বিক্ৰেতা বৈঠকে দেশখনক 'আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাজৰা বৰ্ষ ২০২৩'ৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰিব। ৰাষ্ট্ৰসংঘই ভাৰতৰ অনুৰোধত ২০২৩ বৰ্ষক আন্তৰ্জাতিক বাজৰা (Millet) বৰ্ষ হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছে যাক ৭০ খনতকৈও অধিক দেশে সমৰ্থন কৰিছিল।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে জি-২০ৰ ভাৰতৰ সভাপতিত্ব আৰু ছাংহাই সহযোগিতা সংস্থাৰ সভাপতিত্বৰ কথা উল্লেখ কৰি কয় যে নেতৃত্বৰ এই আৱৰণে বিশ্ব পৰ্যায়ত ভাৰতৰ বৰ্ধিত মৰ্যাদা স্পষ্টভাৱে প্ৰতিফলিত কৰে।

‘ভাৰতে ২০১৮ চনত ইয়াৰ বাজৰা (Millet) বৰ্ষ উদযাপন কৰিছিল । প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে নিৰন্তৰভাৱে বাজৰাক এক খাদ্য হিচাপে প্ৰচাৰ কৰি আহিছে যি ভাৰত আৰু বিশ্বৰ দূৰৱৰ্তী অঞ্চললৈ পুষ্টি কঢ়িয়াই নিয়াত সহায় কৰিব। বিশ্বই যোগৰ পৰা মিলেটছলৈকে ভাৰতৰ দ্বাৰা চেম্পিয়ন হোৱা এনে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে, যি হৈছে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গোলকীয় নেতৃত্বৰ স্পষ্ট প্ৰতিফলন আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে ভাৰত-কাহিনীৰ প্ৰচাৰৰ বাবে তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাৰ সফলতা’-তেওঁ মত প্ৰকাশ কৰে

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে প্ৰদান কৰা 'পৰিৱেশৰ বাবে জীৱন-জীৱনশৈলী'ৰ আহ্বানেও সমগ্ৰ বিশ্বতে অনুৰণন লাভ কৰিছে, যাৰ ফলত ই উপলব্ধি কৰিব পাৰিছে যে ই অধিক বহনক্ষম জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। তেওঁ উল্লেখ কৰে যে বিশ্বই গুৰুত্বপূৰ্ণ গোলকীয় সমস্যাসমাধানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ নেতৃত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিছে, সেয়া জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, মহামাৰীৰ পিছত অৰ্থনৈতিক পুনৰুদ্ধাৰ হওঁক বা ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত সংঘৰ্ষ হওঁক। তেওঁ কয়, "প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে সামূহিক গোলকীয় কল্যাণৰ দিশত কাম কৰি আছে আৰু গোলকীয় সমস্যা আৰু বাজৰা সমাধান হৈছে এনে এক পদক্ষেপ যি পুষ্টিহীনতাৰ বিশ্বব্যাপী সমস্যা সমাধান কৰিব আৰু বিশ্বৰ এনে কিছু অংশলৈ সুলভ খাদ্য লৈ যাব য'ত আমি পুষ্টিহীনতা বা খাদ্য সুৰক্ষাৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হওঁ"।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে এতিয়ালৈকে কৰা উল্লেখযোগ্য কামৰ বাবে এপিইডিএক প্ৰশংসা কৰে আৰু বিশ্বাস ব্যক্ত কৰে যে ইয়াৰ প্ৰচেষ্টাই সমগ্ৰ বিশ্বতে ভাৰতীয় বাজৰাৰ প্ৰচাৰ কৰিব আৰু ভাৰতক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিব।

গোৱেলে ইয়াৰ প্ৰচণ্ড পুষ্টিকৰ মূল্যৰ বাবে বাজৰা আৰু 'মানৱজাতিৰ বাবে প্ৰকৃতিৰ উপহাৰ' বুলি অভিহিত কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ উদ্ধৃতি দি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে "প্ৰাচীন কালৰ পৰাই বাজৰা ভাৰতৰ কৃষি, সংস্কৃতি আৰু সভ্যতাৰ অংশ হৈ আহিছে" আৰু লগতে কয় যে বাজৰা দুয়োটা জলবায়ু অনুকূল আৰু জীৱনশৈলীৰ ৰোগৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম। তেওঁ পশুখাদ্য হিচাপে বাজৰাৰ মূল্যৰ কথা কোৱাৰ লগতে বাজৰাৰ সঁচাকৈয়ে বহুমাত্ৰিক লাভালাভ আছে বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে এনে ধৰণৰ আৰু বহুতো আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰেতা-বিক্ৰেতাৰ বৈঠক, খাদ্য উৎসৱ, বাজৰাৰ চাৰিওফালে ৰন্ধন প্ৰতিযোগিতাৰ আহ্বান জনায় আৰু মত প্ৰকাশ কৰে যে বাজৰাবোৰো মধ্যাহ্ন ভোজন কাৰ্যসূচীৰ অংশ কৰিব পাৰি।

Millets
Millets

বাজৰাৰ ওপৰত কাম কৰা কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা প্ৰায় ২৫০ টা ষ্টাৰ্টআপ সমৰ্থন কৰা হৈছে আৰু ভাৰতীয় বাজৰা গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানটোৱে বাজৰাৰ ওপৰত ষ্টাৰ্টআপ সমূহ কঢ়িয়াই আনিছে আৰু পৰামৰ্শ দিছে যে বাজৰা আৰু বাজৰাসামগ্ৰীৰ পেকেজিং উদ্ভাৱন আৰু উন্নত কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় পেকেজিং প্ৰতিষ্ঠানক সহায় কৰিব পাৰি।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে আমি বাজৰাৰ কাহিনীক মূলসুঁতিলৈ অনাৰ বাবে একেলগে কাম কৰিব লাগিব আৰু বিশ্বৰ বহু অংশই সন্মুখীন হৈ থকা পুষ্টিহীনতা আৰু অনাহাৰৰ সমস্যাসমাধানৰ বাবে বিশ্বব্যাপী বাজৰাগ্ৰহণযোগ্য কৰি তুলিব লাগিব।

অনুষ্ঠানত কৃষি বিভাগৰ সচিব মনোজ আহুজা, এপিইডিএৰ অধ্যক্ষ এছ শ্ৰীনিবাস,  অংগমুথু,  জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়া আৰু অন্যান্য গণ্যমান্য ব্যক্তিসকল উপস্থিত আছিল।

লগতে পঢ়ক-অসম মিলেট মিছন কি? অসমৰ কোনকেইখন জিলা সামৰি লোৱা হৈছে এই মিছনৰ অধীনত?

English Summary: India must strive to become the global capital of millets-Piyush Goyal

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.