1. উদ্য়ানশস্য়

Bee Keeping: কোনবোৰ ফুলৰ প্ৰতি বেছিকৈ আকৰ্ষিত হয় মৌ-মাখি?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Honey Bees Farming
Honey Bees Farming

মৌ বহুতো গুণাগুণত সমৃদ্ধ। বজাৰত ইয়াৰ ভাল চাহিদা আছে, সেয়েহে কৃষকসকলে মৌপালনৰ পিনে গুৰুত্ব প্ৰদান কৰা দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। মৌপালনৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তুটো হ'ল ভাল পৰাগ ফুল। আজি এই প্ৰবন্ধটোত, আমি আপোনাক মৌপালনৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফুল কোনবোৰ কোৱাল লগতে কোনবোৰ ফুলৰ প্ৰতি মৌমাখি আকৰ্ষিত হয় সেই সম্পৰ্কে কিছু কথা আলোচনা কৰিম-

মৌমাখিবোৰে ফুলৰ ৰস চুহি মৌ তৈয়াৰ কৰে। মৌমাখিবোৰে ফুলৰ পৰা ৰস আৰু পৰাগৰ শস্য গ্ৰহণ কৰে, ৰস অৰ্থাৎ ফুলৰ গভীৰতাত অমৃত অৱস্থিত। ফুলবোৰৰ ওপৰত সিঁচৰতি হৈ থকা পৰাগ ষ্টেমেনৰ ওচৰত অৱস্থিত। মৌমাখিবোৰে এই ৰসটো পেটত ৰাখে আৰু মৌমাখিলৈ ঘূৰি আহে, সিহঁতে চোবাব পৰা মৌমাখিবোৰক এই ৰস দিয়ে। সেই মৌমাখিবোৰে এই ৰস চোবায়। এই সময়ছোৱাত, তেওঁলোকৰ এনজাইমে ৰসক এক পদাৰ্থলৈ পৰিৱৰ্তন কৰে য'ত পানীৰ সৈতে মৌ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ইয়াৰ পিছত, মৌমাখিবোৰে পদাৰ্থটো মৌচাকত ৰাখে, যি পানী বাষ্পীভূত কৰে আৰু মৌ ৰৈ যায়। সেয়েহে, এনে ফুল ৰোপণ কৰিব লাগে, য'ত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ৰস আৰু পৰাগ থাকে আৰু যাৰ পৰা মৌমাখি আকৰ্ষিত হয়।

মৌপালনৰ বাবে উপযোগী ফুলবোৰ জানো আহক-

সূৰ্যমুখী ফুল

এই ফুলে মৌমাখিক আকৰ্ষিত কৰে। হালধীয়াই মৌমাখিক আকৰ্ষিত কৰে। মৌমাখিবোৰে ইয়াৰ ৰস গ্ৰহণ কৰে।

বি বম ফুল

ইয়াক মৌমাখিৰ ফুল বুলি কোৱা হয়। ইয়াক পখিলাবোৰেও ভাল পায়। বসন্ত কালত, ই মৌমাখিৰ প্ৰিয় হৈ পৰে। মৌমাখিবোৰে সকলো সময়তে এই উদ্ভিদটোত থাকিবলৈ ভাল পায়।

লেভেণ্ডাৰ ফুল

মৌমাখিএই উদ্ভিদৰ ফুললৈ আহে আৰু ভাল পৰিমাণৰ পৰাগ পায়।

গোলাপ ফুল

ইয়াক মৌমাখিৰ দ্বাৰা পছন্দ কৰা হয়। লগতে, সেইবোৰ খেতিপথাৰত ৰোপণ কৰা সহজ। মৌপালনত ব্যৱহৃত ফুলবোৰ এটা ভাল বিকল্প।

জবা ফুল

মেৰিগোল্ডৰ হালধীয়া ৰঙে মৌ মাখিক আকৰ্ষিত কৰে। মৌপালন কৰা খেতিয়কসকলে মুখ্যতঃ এই ফুলটো ব্যৱহাৰ কৰে।

নীলা কনফ্লাৱাৰ

ই গ্ৰীষ্মকালৰ মাজভাগত ফুলে, যাৰ ফলত ই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে মৌমাখিক অমৃত প্ৰদান কৰে।

ফক্সগ্লোভ ফুল

মৌমাখিবোৰ এই ফুলৰ প্ৰতি অতি আকৰ্ষিত হয় আৰু পৰাগ গ্ৰহণ কৰে।

হাইচিন্থ ফুল

ই এটা সৰু বাল্বৰ দৰে দেখায় যি আপোনাৰ বাগিচাখন ইয়াৰ নীলা ৰং আৰু সুগন্ধিৰে সুন্দৰ কৰে, প্ৰাকৃতিকভাৱে মৌমাখিক আকৰ্ষিত কৰে।

চালভিয়া ফুল

এই ফুলটো বেঙুনীয়া, নীলা আৰু ৰঙা ৰঙৰ বিভিন্ন ৰঙত আহে, যি সকলো ধৰণৰ চেলভিয়া মৌমাখি আকৰ্ষণ কৰে আৰু সেইবোৰ আৰু আপোনাৰ বাগিচাৰ বাবে অনুকূলভাৱে কাম কৰে।

 চিভৰ ফুল

এই ফুলবোৰে শীতকালৰ পিছত মৌমাখিবোৰক প্ৰথম অমৃত প্ৰদান কৰে। সিহঁতৰ বিকাশো সহজ আৰু মৌমাখিএই ফুলৰ ওপৰত বহুত বহে।

এই ফুলবোৰৰ উপৰিও মৌমাখিবোৰে সৰিয়হ, চেলেৰী, নেমু, বেঙেনা ফুল আদিৰ পৰাও পৰাগ সংগ্ৰহ কৰে। আপুনি এই ফুলবোৰ ৰোপণ কৰাৰ লগতে কাষত ফুলৰ ব্যৱসায় কৰি মৌপালন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত দুগুণ লাভ হ'ব।

লগতে পঢ়ক-ডিচেম্বৰ মাহত কি কি পাচলিৰ খেতি কৰিলে লাভবান হ’ব কৃষকসকল?

English Summary: Honey Bees Farming (1)

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.