MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

নহৰু খেতিৰ লাভালাভ! অধিক উৎপাদনৰ বাবে নিৰ্বাচন কৰক উন্নত মানৰ জাত

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Garlic Cultivation
Garlic Cultivation

নহৰু খেতি (Garlic Farming) কৰাটো আপোনাৰ বাবে বহুত বেছি লাভজনক হিচাপে বিবেচিত হ’ব পাৰে। তাৰ বহুতো কাৰণ আছে। দৰাচলতে, ইয়াৰ চাহিদা সকলো সময়তে থাকে আৰু আংশিক সময়ৰ নগদ ধন উপাৰ্জন কৰিবৰ বাবে আপুনি ইয়াক সহজে এক লাভজনক ব্যৱসায়লৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে। গতিকে নহৰু খেতি (Garlic Farming) সম্পৰ্কীয় কিছু বিৱৰণৰ বিষয়ে আজি জানো আহক–

নহৰু খেতিৰ বিশেষত্ব (Features of Garlic Farming)

অক্টোবৰ-নৱেম্বৰ মাহটো নহৰু খেতিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু আপুনি ইয়াক ঋতুত আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। লোম মাটি নহৰু খেতিৰ বাবে ভাল। নহৰু চাটনি, পাচলি আৰু আচাৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ লগতে পেটৰ ৰোগ, বদহজম, কাণৰ বিষ, চকুৰ বিকাৰ, হুপিং কাহ আদিৰ চিকিৎসাৰ বাবেও গুণাগুণ আছে।

নহৰুৰ বাবে জলবায়ু আৰু ভূমিৰ প্ৰয়োজনীয়তা (Climate and Land Requirement for Garlic)

  • নাতিশীতোষ্ণ (Temperate) জলবায়ু নহৰু খেতিৰ বাবে অনুকূল। অৱশ্যে অতি গৰম আৰু অতি ঠাণ্ডা বতৰ ইয়াৰ শস্য চপোৱাৰ বাবে অনুকূল নহয়।

  • নহৰু খেতিৰ সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ১০০০ ৰ পৰা ১৩০০ মিটাৰ উচ্চতাত খেতি কৰিব পাৰি।

  • যদি বৰ্ধিত ঋতুত বৰষুণ ৭৫ চেমিতকৈ অধিক হয়, শস্যৰ বিকাশ ভাল নহয়।

  • অক্টোবৰ মাহত ৰোপণ অধিক উৎপাদনশীল কৰে

  • মধ্যম গভীৰতা জৈৱিক সাৰৰ (Organic Fertilizer) সৈতে মিহলি কৰি ল'ম মাটিত (Loamy Soil) শস্য ভালদৰে খেতি কৰিব পাৰি

  • পাতল মাটি, মসৃণ মাটি নহৰু খেতিৰ বাবে উপযুক্ত নহয়।

নহৰুৰ প্ৰকাৰ (Garlic Verities)

বগা জামনগৰ, গোদাৱৰী আৰু শ্ৰেতা নহৰু জনপ্ৰিয় প্ৰকাৰ।

নহৰুত জলসিঞ্চনৰ প্ৰয়োজনীয়তা (Irrigation in Garlic Cultivation)

ৰোপণৰ পিছতে নহৰু খেতিৰ বাবে পানী প্ৰদান কৰিব লাগে । দ্বিতীয় জলসিঞ্চনটো তাৰ ৩-৪ দিন পিছত আৰু পৰৱৰ্তী ৮-১২ দিনৰ ভিতৰত বতৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কৰিব লাগে । লগতে শস্য চপোৱাৰ দুদিন আগতে পানী দিব লাগে।

নহৰু চপোৱা আৰু উৎপাদন (Garlic Harvesting and Production)

এই শস্য খেতি কৰাৰ চাৰে চাৰিৰ পৰা পাঁচ মাহ পিছত চপোৱাৰ বাবে উপযুক্ত । যেতিয়া ই হালধীয়া হয় ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ইয়াক আঁতৰাবলৈ সাজু । বাল্ববোৰ বিক্ৰীৰ বাবে কটা আৰু পৰিষ্কাৰ কৰা হয় আৰু আকাৰ অনুসৰি সজোৱা হয় আৰু বজাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয় । নহৰুৰ উৎপাদন গাঁথনি, সাৰ আৰু বিভিন্ন মাটিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে

নহৰু খেতি কৰাৰ লাভালাভ কি (What are the benefit of growing Garlic)

প্ৰতি একৰত ৰোপণৰ আনুমানিক ব্যয় হৈছে ১২,০০০ টকা। সাৰ আৰু কীটনাশকৰ দৰে অন্যান্য ইনপুটৰ বাবে প্ৰতি একৰত ৮,০০০ টকা আৰু লগতে অপতৃণৰ বাবে কিছু ধন ব্যয় হয়। ১ একৰ মাটিত নহৰু উৎপাদনৰ মুঠ ব্যয় হৈছে প্ৰায় ২৭,০০০ টকা।

কৃষকসকলে প্ৰতি একৰত গড়ে ৩২-৪৮ কুইণ্টল উৎপাদন লাভ কৰিব পাৰে । নহৰুৰ বজাৰ মূল্য প্ৰতি কুইন্টলত ৫,০০০টকা। গতিকে ১ একৰ নহৰু খেতি কৰি কৃষকসকলে প্ৰায় ২ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-মচুৰ মাহৰ খেতিৰ সু-সংহত শস্য সুৰক্ষা ব্যৱস্থাপনা

English Summary: Garlic Cultivation: a Profitable Business for farmers

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.