MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

পাণৰ কাণ্ড পচা ৰোগ হ'লে কি কৰিব? জানিবলৈ পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff
পাণৰ কাণ্ড পচা ৰোগ
পাণৰ কাণ্ড পচা ৰোগ

পান আমাৰ দেশৰ অন্যতম প্ৰধান অৰ্থনৈতিক শস্য। দুপৰীয়াৰ আহাৰৰ পিছত, প্ৰায় প্ৰতিজন অসমীয়াৰ প্ৰিয়ৰ তালিকাত থাকে তামোল-পান। ইয়াৰ উপৰিও, কৃষকসকলে পাণ খেতিত লক্ষ্মী লাভ কৰাৰ সুযোগ আছে। কিন্তু পাণ খেতিৰ ক্ষেত্ৰত এক ক্ষতিকাৰক ৰোগ হৈছে পাণৰ পচা ৰোগ। স্ক্লেৰোটিয়াম ৰল্ফচি নামৰ ভেঁকুৰৰ বাবে এই ৰোগটো পানত দেখা যায়।

কেনেকৈ বিয়পে পাণ পচা ৰোগঃ

এই ভেঁকুৰটো মাটিৰ হাতেৰে মাটিত প্ৰৱেশ কৰে। যদি অধিক জৈৱিক সাৰ আৰু নৰা থাকে, ৰোগটো জলসিঞ্চনৰ সহায়ত ভাল ভূমিত প্ৰৱেশ কৰে আৰু ৰোগটো বিয়পে।

পাণৰ কাণ্ড পচা ৰোগৰ লক্ষণ

খেতিৰ মাজত যিকোনো সময়তে পান এই ৰোগত আক্ৰান্ত হ'ব পাৰে। বিশেষকৈ গৰমৰ সময়ত, মাটিত পৰি থকা দ্ৰাক্ষালতাৰ গুৰিত মাটিৰ ওচৰৰ কাণ্ডটো ক'লা হৈ পৰে।

এই ভেঁকুৰৰ আক্ৰমণৰ ফলত, পাণবোৰ হালধীয়া হৈ পৰে আৰু সৰি পৰে। ইয়াৰ উপৰিও, মাটিৰ কাষৰ দ্ৰাক্ষালতাত বগা সূতাৰ দৰে ভেঁকুৰ মিচেলিয়া দেখা যায়।

বহু সময়ত, সৰিয়হৰ গুটিৰ দৰে স্ক্লেৰোচিকা পাণত দেখা যায় আৰু গছবোৰ শুকাই যায় আৰু মৰি যায়।

ৰোগৰ নিৰাময়

  • যদি আপুনি দেখিছে যে পাতবোৰ এনেদৰে ভেঁকুৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে, তেনেহ'লে পাত বা গোটেই লতাটো উলিয়াই দিয়ক আৰু ইয়াক জ্বলাই দিয়ক ।

  • যেতিয়া খেতিৰ কথা আহে, আপুনি কোন প্ৰজাতিৰ পান খেতি কৰি আছে সেয়া অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। গতিকে এই ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী ৰোগ বাৰী পান-৩ খেতি কৰক।

  • খেতি কৰাৰ আগতে মাটিখিনি ৰ'দত ভালদৰে শুকুৱাওক।
  • সদায়ে বাৰ্জমুক্ত আৰু পৰিষ্কাৰ ৰাখিব।

  • পানী জমা হ'বলৈ নিদিব।

  • প্ৰতি গছত 5 গ্ৰাম হাৰত পথাৰত ট্ৰাইকোডাৰ্মা কম্পোষ্ট সাৰ দিয়ক।

  • ৰোপণ কৰাৰ আগতে, কাৰ্বক্সিন (5%) + থিৰাম (17.5%) গোটত, যেনে প্ৰভাক্স বা কাৰ্বেণ্ডাজিম গোট, যেনে ভাভিষ্টিন, প্ৰতি লিটাৰ পানীত 2 গ্ৰাম হাৰত পৰিশোধন কৰিব লাগে।

  • কণ্টাফ 5 ইচি ভেঁকুৰনাশকত 1 মিলি/লি বা মেঙ্কোজেব (64%) + মেটাললাক্সিল (8%) গোট যেনে পদুমমিল 72 ডব্লিউপি 2 গ্ৰাম/লিটাৰ পানীত স্প্ৰে কৰক।

লগতে পঢ়কঃ Medicinal Plants Cultivation - ঔষধি উদ্ভিদৰ খেতিৰে অধিক টকা উপার্জন কৰিব পাৰি

English Summary: Betel leaf disease

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.