Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

ৰঙা চাহ নে সেউজীয়া চাহ বেছি স্বাস্থ্যকৰ? আপুনি কোনটো খায় ভাল পায়

Wednesday, 30 June 2021 11:33 PM
Health benefits of Tea

Health benefits of Tea

   সকলোৰে ঘৰত চাহ অতি প্ৰিয় আৰু সকলোৱে উপভোগ কৰে। বর্তমান সময়ত সেইজীয়া চাহ বা Green আৰু ৰঙা চাহ বা Red Teaকে ধৰি বহুতো চাহ আছে যি স্বাস্থ্যৰ বাবে উপযোগী। কেমেলীয়া চিনেনচিছ উদ্ভিদৰ পাতবোৰৰ পৰা ৰঙা আৰু সেউজীয়া চাহ দুয়োটা তৈয়াৰ কৰা হয়।

  দুয়ো প্ৰকাৰৰ চাহৰ কিছুমান স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে যিবোৰ সচৰাচৰ হয়। ৰঙা চাহ আৰু সেউজীয়া চাহ দুয়োটা গধুৰ যৌগৰে নিৰ্মিত য'ত স্বাস্থ্যৰ উপকাৰিতা আছে। দুয়োটাই এক শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বজাই ৰখাত, ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য বাহাল ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াত দুই প্ৰকাৰৰ চাহৰ মাজত কিছুমান সাদৃশ্য আছে।

ৰঙা চাহ বা Red Tea: 

  অক্সিডাইজেচন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিবলৈ, পাতবোৰ ঘূৰি আৰু সেইবোৰ বায়ুৰ সংস্পৰ্শলৈ লৈ ক'লা চাহ প্ৰস্তুত কৰা হয়। আৰ্দ্ৰতাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিবলৈ, ক'লা চাহৰ পাত বোৰ কটা হয় আৰু শুকাই যায়। সেউজীয়া চাহৰ তুলনাত, ক'লা চাহত অধিক পৰিমাণৰ কেফেইন থাকে। ইয়াত কফিত থকা কেফেইনৰ পৰিমাণৰ 1/3 অংশ থাকে।

  ই তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰা আৰু ঘনত্ব আৰু মনোযোগ উন্নত কৰাত কাৰ্যকৰী, কিয়নো ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ কেফেইন থাকে। 

ৰেচিপি: 220 মিলি পানী লওক আৰু ক'লা চাহ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইয়াক 100 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈ আনিব। ক'লা চাহপাত 2 গ্ৰাম যোগ দিয়ক আৰু ইয়াক 3-4 মিনিটৰ বাবে উতলিবলৈ দিয়ক। ইয়াৰ পিছত বিস্কুটৰ সৈতে পৰিৱেশন কৰক।

সেউজীয়া চাহ বা Green Tea: 

   উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত সেউজীয়া চাহৰ পাতবোৰ অক্সিডাইজ কৰা নহয় আৰু চাহ গছৰ পৰা কটা হয় আৰু অক্সিডেচন প্ৰতিহত কৰিবলৈ গৰম কৰা হয়। ইয়াত কফিত থকা কেফেইনৰ পৰিমাণৰ 1/4 তম থাকে, যি সেউজীয়া চাহত থকা কেফেইনৰ পৰিমাণৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াক এক স্বাস্থ্যকৰ কৰি তোলে। ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। এই চাহত পোৱা কেফেইন আৰু কেটেচিনে বিপাক বৃদ্ধি কৰে আৰু শৰীৰক দ্ৰুত আৰু কাৰ্যকৰীভাৱে চৰ্বি হ্রাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। 220 মিলি পানী লওঁক আৰু সেউজীয়া চাহ সম্পূৰ্ণৰূপে তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইয়াক 100 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈ আনিব। সেউজীয়া চাহপাত 2 গ্ৰাম যোগ দিয়ক। 2-3 মিনিটৰ উতলিবলৈ দিয়ক আৰু চাপ দিব দিয়ক। ইয়াৰ পিছত বিস্কুটৰ সৈতে পৰিৱেশন কৰক।

  সেউজীয়া চাহ আৰু ৰঙা চাহ দুয়োটাৰে কেইবাটাও স্বাস্থ্য লাভালাভ আছে। কিন্তু যিহেতু সেউজীয়া চাহপাত অক্সিডাইজড নহয়, ক'লা চাহৰ তুলনাত, ইয়াত অধিক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। এই আধাৰত, সেয়েহে ক'ব পাৰি যে সেউজীয়া চাহ ৰঙা চাহতকৈ অধিক স্বাস্থ্যকৰ।

  অৱশ্যে, ই স্পষ্টভাৱে মানুহ আৰু ব্যক্তিজনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব যে চাহ কি পছন্দ কৰিব। কিছুমান লোকে সেউজীয়া চাহৰ সোৱাদ পছন্দ কৰিব পাৰে বা নকৰিব পাৰে আৰু সেয়েহে ক'লা চাহ বাছনি কৰিব পাৰে তাৰ বিপৰীতে। 

Tea for health Health benefits of tea Assam tea Red tea Green Tea

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.