Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি সম্ভৱতঃ আপোনাৰ প্ৰিয় খাদ্যতালিকাত সোৱাদযুক্ত অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা তালিকাভুক্ত কৰি ৰাখিছে, কিন্তু আপুনি জানেনে যে এই কাঠফুলা যথেষ্ট পুষ্টিৰে ভৰপূৰ ?

Saturday, 06 February 2021 07:23 PM
Oyester Mushroom

Oyester Mushroom

   অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা কেইবাটাও প্ৰকাৰত উপলব্ধ আৰু প্ৰতিটোৰে আপোনাৰ শৰীৰক স্বাস্থ্যৱান ৰাখিবলৈ আৰু ৰোগৰ বিৰুদ্ধে ৰক্ষা কৰিবলৈ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰে ভৰ্তি হৈ থাকে।

   ইয়াত আপুনি অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা লাভালাভ, অন্যান্য ঔষধি কাঠফুলা, আৰু আপোনাৰ আহাৰত অধিক অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা কেনেদৰে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে তাৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব।

অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা প্রকাৰ-

ৰজা অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা: মধ্য প্ৰাচ্য, উত্তৰ আফ্ৰিকা আৰু এছিয়াত পোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা।

গোলাপী অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা: এইবিধ উজ্জ্বল গোলাপী ৰঙৰ যি তাপৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ সময়ত ফিকি ডাঙৰ হয়, ইয়াৰ অতি সুস্বাদু গোন্ধা উলাই৷ যদি সঠিকভাৱে ৰন্ধা হয় তেন্তে বেকনৰ দৰে সোৱাদ পাব পাৰি!

ফিনিক্স অয়েষ্টাৰ : দেখিবলৈ আৰু সোৱাদ Pearl অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ দৰে কিন্তু অলপ সৰু।

সোণালী অয়েষ্টাৰ: উজ্জ্বল সোণালী ৰঙৰ আৰু সুগন্ধিযুক্ত। অতি সূক্ষ্ম আৰু চুটি ৷

নীলা অয়েষ্টাৰ : এইবিধ নীলা টিণ্ট থকা স্বত্বেও, pearl অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ দৰে সোৱাদ হয়।

Pearl অয়েষ্টাৰ: ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত পোৱা যায় যেনে- মহাৰাষ্ট্র, কেৰেলা, তামিলনাডু আদিত প্রধান। আসমতো কোনো কোনো ঠাইত কম বেছি পৰিমাণে পোৱা যায় এইটো প্ৰকাৰ।

    প্ৰতিটো প্ৰকাৰৰ অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ পুষ্টিগত মান অলপ বেলেগ বেলেগ।

   সাধাৰণতে, কাঠফুলা, সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য আৰু ওজন হ্ৰাসৰ বাবে উৎকৃষ্ট খাদ্য যত কেলৰি আৰু চৰ্বি কম থাকে আৰু ইয়াত কোনো কলেষ্টেৰল নাই।

   অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা সচৰাচৰ দেখি অহা কাঠফুলাতকৈ বহু বেছি বেলেগ নহয়, ইয়াত প্ৰতি এক কাপত মাত্ৰ 28 কেলৰি পোৱা যায়, যিটো 1g চৰ্বি, 2g ফাইবাৰ, আৰু 3g প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ।

   ইয়াৰ বাহিৰেও, অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাত যথেষ্ট পুষ্টি আছে, যত ভিটামিন, খনিজ, আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ বাবে জনপ্রিয়।

অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ আঠটা স্বাস্থ্য উপকাৰিতা

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়ায়- অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ বিটা-গ্লুকেনবোৰে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ব্যৱস্থাক চুটি আৰু দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষিত কৰাৰ সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবে অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা শ্ৰেষ্ঠ খাদ্য হিচাপে কোৱা হয় ৷

  লগতে, অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাবোৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্টেৰে সমৃদ্ধ যাতে ই ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা মুক্ত কৰে আৰু অক্সিডেটিভ চাপ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে যাতে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে বার্ধক্যৰ বিৰুদ্ধে নিজকে ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

 

উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা - ৰক্তচাপৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপোনাৰ শৰীৰক ভিটামিন Dৰ দৰে পুষ্টিৰ প্ৰয়োজন।

   সাধাৰনতে ঠাণ্ডা জলবায়ুত বাস কৰা বেছিভাগ লোকৰ ভিটামিন Dৰ অভাৱ থাকে। সেয়েহে ঠাণ্ডা জলবায়ু অঞ্চলৰ লোকৰ বাবে ই অতি উপকাৰী।

কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা - যিহেতু অয়েষ্টাৰ দৰে কাঠফুলাৰ এক আকৰ্ষণীয় সুগন্ধি আছে আৰু কোনো কলেষ্টেৰল নাই, সেইবোৰ বহুতো ভজা ব্যঞ্জনত মাংসৰ এক বিকল্প কব পাৰি।

   এটা অধ্যয়নত এইটোও পোৱা গৈছে যে অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা খালে ডায়েবেটিক ৰোগীৰ ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড আৰু কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস হয় (লগতে উচ্চ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ)৷

হাড় শক্তিশালী হয়- হাড় শক্তিশালী আৰু মজবুত কৰাৰ বাবে অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাত যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি থাকে। বিশেষকৈ, ভিটামিন D আৰু মেগনেছিয়াম।

  বেছিভাগ লোকে কেলচিয়ামৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি থাকোঁতে, দেহত ভিটামিন D আৰু মেগনেছিয়ামৰ অভাৱ হোৱা দেখা যায়৷ কিন্তু আপোনাৰ হাড় সংৰক্ষণ কৰিবলৈ আপোনাৰ শৰীৰক ভিটামিন D আৰু মেগনেছিয়ামৰ প্ৰয়োজন।

প্ৰদাহ-ৰোধী বৈশিষ্ট্যসমূহ - অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাৰ বিটা-গ্লুকেন আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টে ইয়াক প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে এক মহান খাদ্য হিচাপে কাম কৰে।

  এক গৱেষণা অনুসৰি, এৰ্গোথিয়েনিনে সমগ্ৰ শৰীৰত "প্ৰণালীগত" প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে যি প্ৰায়ে ডিমেনচিয়া আৰু ডায়েবেটিছৰ দৰে ৰোগত অৰিহণা দিয়ে।

এণ্টি-কৰ্কট ৰোগৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ- অয়েষ্টাৰ দৰে কাঠফুলাৰ বিটা-গ্লুকেনবোৰে শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে যি শৰীৰক কৰ্কট ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে কিছুমান প্ৰকাৰৰ কৰ্কট কোষ নষ্ট কৰাৰ বাবে অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা কাৰ্যকৰী ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে।

হৃদযন্ত্ৰক কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা - এৰগোথিওনিন হৃদযন্ত্ৰৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট এমিনো এচিড কিয়নো ই Plaque গঠন প্ৰতিহত কৰে। সম্ভৱতঃ এইবাবেই অয়েষ্টাৰ কাঠফুলাবোৰে কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

    অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা কেৱল এটা সুস্বাদু খাদ্যই নহয়, এইবোৰ অত্যন্ত পুষ্টিকৰ আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টেৰে ভৰপূৰ। কৰ্কট ৰোগ, প্ৰদাহ আৰু অন্যান্য ৰোগৰ বিৰুদ্ধে ৰক্ষা কৰিবলৈ আপোনাৰ আহাৰত অধিক অয়েষ্টাৰ কাঠফুলা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ ডাক্টৰেও পৰামৰ্শ দিয়া দেখা যায়।

Benefits of oyester Mushroom Recipe oyester Mushroom Oyester Mushroom prevent heart disease

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.