MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

উচ্চ ৰক্তচাপত ( High Blood Pressure) ভুগিছে নেকি? বিপি সমস্যা, 5 টা ভেষজে এই সমস্যাটো যাদুৰ দৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে

KJ Staff
KJ Staff
Suffering high blood pressure
Suffering high blood pressure

    কেৱল প্ৰাপ্তবয়স্ক সকলেই নহয়, ভুল আহাৰ আৰু জীৱনশৈলীৰ বাবে শিশুসকলেও উচ্চ ৰক্তচাপত ভুগিব পাৰে। ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্রণৰ বাবে একমাত্ৰ ভাল চিকিৎসা হৈছে সঠিক আহাৰ। উচ্চ ৰক্তচাপ বৰ্তমান দিনত এটা সাধাৰণ ৰোগ। উচ্চ ৰক্তচাপ কিছুমান সাধাৰণ পৰিৱৰ্তন, আহাৰ আৰু ঔষধৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি, সেয়েহে আপুনি কিছুমান আয়ুর্বেদিক সন্মত খাদ্যৰ বিষয়ে জানিব লাগিব যি ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

এই কেইটা ভেষজে আপোনাৰ ৰক্তচাপ কমাই আনিব পাৰে -

ফ্লেক্স চিড - ই তেজত কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে, গ্লুকোজ সহনশীলতা উন্নত কৰে আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। ইয়াত অ্যাথেৰোস্ক্লেৰোটিক উপলব্ধ যিয়ে আপোনাক হৃদৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

    ফ্লেক্স চিডত যথেষ্ট ওমেগা পৰিমাণে ফেটি এচিড থাকে। উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাৰ বাবেও ইয়াক উপযোগী বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি আপুনি প্ৰতিদিনে আপোনাৰ আহাৰত 30 ৰ পৰা 50 গ্ৰাম ফ্লেক্স বীজ ৰাখে, ই আপোনাৰ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

নহৰু- নহৰু নাইট্ৰিক অক্সাইডেৰে সমৃদ্ধ, যি আপোনাৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি প্ৰতিদিনে নহৰুৰ চাহ খাব পাৰে, যি আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। লগতে, আপুনি দৈনিক আহাৰত নহৰু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

   যদি আপুনি খালী পেটত দৈনিক নহৰু এটা বা দুটা কোহ খায়, ই আপোনাৰ বাবে অতি উপকাৰী হব। ই উচ্চ ৰক্তচাপৰ পৰা হজম সমস্যা আৰু আন বহুতো সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

ল্যাভেন্ডাৰ - আপুনি ফৰাচী ল্যাভেন্ডাৰ ফুল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। লেভেণ্ডাৰৰ সুগন্ধে উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ আহৰণ বা তেল বহুতো স্বাস্থ্য সমস্যা আৰু সৌন্দৰ্য চিকিৎসাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এইবোৰৰ বাহিৰেও, আপুনি এসট্রেস্ট ৱেব ব্যৱহাৰ কৰি উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

আনকাৰিয় টমেণ্টোচা - আনকাৰিয় টমেণ্টোচা হৈছে এক ভেষজ ঔষধ যি আপোনাৰ উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰাত প্ৰমাণিত হৈছে। এইটো ৰক্তচাপৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহৃত এটা ভেষজ ঔষধ। ইয়াৰ উপৰিও, ই আপোনাৰ কোষৰ কেলচিয়াম প্ৰভাৱিত কৰি আপোনাৰ উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

 

যদি আপোনাৰ এই 4 টা সমস্যা আছে, ইলাচীচ খোৱা বন্ধ কৰক, এটা গুৰুতৰ বিপদ হ'ব পাৰে

 

English Summary: How to get relief from high blood pressure in assamese know here

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.