MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

সনাতন পৰম্পৰাৰ সৈতে কি সম্পৰ্ক বটগছৰ? জানো আহক বটগছৰ গুণাগুণ আৰু স্বাস্হ্য উপকাৰিতা সবিশেষ-

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Benefits and uses of Banayan tree
Benefits and uses of Banayan tree

সনাতন পৰম্পৰা অনুসৰি বটগছক (Banyan Tree) ক পূজনীয় হিচাপে গন্য কৰা হয়। মানুহে কেৱল ইয়াক উপাসনা কৰাই নহয়, লগতে ইয়াক ঈশ্বৰক সমান মৰ্যাদাও দিয়ে। উত্তৰ ভাৰতত, ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক উৎসৱও উদযাপন কৰা হয়, যাক বট সাবিত্ৰী বুলি কোৱা হয়। এই উৎসৱৰ দিনা, বিবাহিত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ স্বামীৰ দীৰ্ঘজীৱনৰ বাবে বট গছৰ পূজা কৰে আৰু স্বামীৰ দীৰ্ঘ জীৱনৰ বাবে ভগৱানৰ ওচৰত প্ৰৰ্থনা কৰে।

ধৰ্মৰ কথা বাদ দি যদি আমি বট গছৰ উপকাৰিতাৰ কথা লক্ষ্য কৰো, ই আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। ইয়াত এনে ঔষধি গুণ আছে, যি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এক ৰামবাণ হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। বটগাখীৰৰ পৰা বাকলি লৈকে, আমাৰ স্বাস্থ্যযথেষ্ট লাভান্বিত হয়।

বট গছৰ বাকলিৰ লাভালাভ  (Benefits of banyan tree bark)

বট গছৰ বাকলিত ঔষধি গুণ থাকে, কিয়নো ইয়াত বহুতো পুষ্টি থাকে যেনে থিচিনিডিন, কিটোন, ফেনল, টেনিন, চেপোনিন, ষ্টেৰল, ফ্লেভোনইড, যি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকৃত হয়।

বট গছৰ বাকলি চুলিৰ বাবে উপকাৰী (Banyan Tree Bark beneficial for Hair)

আজিৰ সময়ত চুলি সৰাটো এক সাধাৰণ সমস্যা। এনে ক্ষেত্ৰত  বটবাকলিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা ডিচেক্টন ব্যৱহাৰ কৰাতো অত্যন্ত লাভজনক বুলি প্ৰমানিত। ইয়াৰ বাবে, আপুনি পানীত বটবাকলি উতলাব লাগিব আৰু সপ্তাহত এবাৰ কৈ আপোনাৰ মূৰ ধুব লাগিব। এনে কৰাৰ দ্বাৰা, আপোনাৰ চুলি সৰা বন্ধ হ'ব।

বট গছৰ বাকলি কাহত উপকাৰী (Banyan Tree Bark beneficial for Cough)

বট গছৰ বাকলিৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা মিশ্ৰণ গৰম পানীত মিহলাই খালে চৰ্দি আৰু কাহৰ সমস্যা আঁতৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও, ডিঙিত শ্লেষ্মা থাকিলে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

বট গছৰ বাকলি টোপনিৰ সমস্যাত উপকাৰী (Banyan tree bark is beneficial in sleep problems)

যদি আপোনাৰ টোপনিৰ সমস্যা আছে, আপুনি বট গছৰ বাকলিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা ডিচেক্টন গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি শোৱাৰ আগতে দিনত 2 বাৰ আৰু ৰাতি বটৰ বাকলি সেৱন কৰিব লাগিব। এনে কৰাৰ দ্বাৰা, আপুনি সোনকালেই মানসিক চাপৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব আৰু লগতে ভাল টোপনি আহিব।

লগতে পঢ়ক-শগুনীলতা/অমৰলতাঃ কি আছে এনে আচৰিত ঔষধি গুণাগুন?

English Summary: Banyan Tree: Banyan tree's connection with Sanatan Religion

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.