Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কলা চাউলে আমাৰ দেহৰ বাবে কি কি প্রয়োজনীয় উপাদান যোগান ধৰিব পাৰে জানো আহক -

Monday, 26 April 2021 11:07 AM
Black Rice

Black Rice

ইয়াৰ উপকাৰিতাসমূহ -

১. ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে উপকাৰী - 

ক'লা চাউলত থকা প্রচুৰ পৰিমানণৰ ফাইবাৰ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্টৰ বাবে তেজলৈ চুগাৰৰ শোষন (Absorption) কমকৈ হয়৷ সেয়েহে টাইপ 2 ডায়েবেটিছ ৰোগত ই অতি উপকাৰী৷ অৱশ্যে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে ই ঔষধৰ বিকল্প বুলি ভাবিলে ভুল হব৷ এই চাউলৰ গ্লাইচেমিক ইনডেক্স কম৷ অৰ্থাৎ খাদ্য হিচাবে ইয়াৰ তেজত চুগাৰৰ ওপৰত অপকাৰী প্ৰভাৱ কমকৈ পৰে৷ তদুপৰি ক'লা চাউলত কাৰ্বোহাইড্ৰেট কম আৰু ফাইবাৰ বেচিকৈ থাকে৷ ক'লা চাউল হজম হবলৈ বেচি সময় লাগে৷ এইবিলাক কাৰণত ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে অন্য চাউলৰ পৰিৱর্তে এই চাউল গ্রহণ কৰিব লাগে৷

২. হৃদৰোগ পৰা সুৰক্ষা -

   ক'লা চাউল সঠিক পৰিমানত গ্রহণ কৰিলে ক'লেষ্টেৰল, ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড আৰু এল.ডি.এল ক'লেষ্টেৰল হ্রাস কৰে ৷ তেজৰ নলীত চৰ্বিৰ প্ৰলেপ (Atherosclerosis) হবলৈ নিদিয়ে৷ ক'লা চাউলত থকা প'টেচিয়ামে ৰক্তচাপ আৰু হৃদযন্ত্রৰ চাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে ৷

৩. লিভাৰ সুস্থ ৰাখে-

  এন্টিঅক্সিডেন্টে লিভাৰক সুৰক্ষা দিয়ে ফলত ফেটি লিভাৰৰ উপশম ঘটে৷

৪. দেহত চর্বি কমায়- 

  যিসকল লোক মেদবহুলতাৰ চিকাৰ আৰু ওজন বঢ়াৰ ভয়ত ভাত নোখোৱাকৈ থাকে, তেনে লোকসকলে নিৰ্ভয়ে ক'লা চাউল খাব পাৰে৷ ফাইবাৰৰ উপস্থিতিয়ে ওজন কমায় আৰু সোনকালে ভোকো নলগায় ৷ক'লা চাউলৰ ১০০গ্ৰাম ভাতত কেলৰি থাকে মাত্ৰ ৩০০ ৷ তদুপৰি দিনটোত এবাৰ ভাত খালেই দিনটো নাখালেও চলি যায়৷ এনে কাৰণত তেজৰ অপকাৰী ক'লেষ্টৰলৰ লগতে শৰীৰৰ ওজনো কমে৷

৫. পাকস্থলীৰ অসুখ নিৰাময় কৰে-

শৌচ নিয়মীয়া কৰে৷ ওকালি, বদহজম, ডায়েৰিয়া, ইৰিটেবল বাৱেল চিনড্ৰম আদি পেটৰ অসুখ ভাল কৰে ৷

৬. কৰ্কট ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষা-

ক'লা চাউলৰ লাগতিয়াল তত্ব সমূহে শৰীৰৰ প্রতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়ায়৷ শৰীৰৰ পৰম অহিতকাৰী ফ্ৰি-ৰেডিকেলচ্ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে আৰু শৰীৰক কেন্সাৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে ৷

৭. তেজ বিশুদ্ধীকৰণ-

এন্টিঅক্সিডেন্টে লিভাৰ আৰু কিডনিৰ কাম সুচলে হোৱাত সহায় কৰি শৰীৰৰ তেজ বিশুদ্ধ থকাত সহায় কৰে ৷

৮. চকুৰ সুৰক্ষা- ক'লা চাউলে কেটেৰেক্ট, গ্ল'কমাৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে আৰু দৃষ্টিশক্তি বঢ়ায় ৷

৯. ছাল আৰু চুলিৰ বাবে উপযোগী- ভিটামিন-ই হ'ল চুলি আৰু চৰ্মৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় তত্ব৷ ক'লা চাউলৰ ফেচ মাস্ক বনাই লগাব পাৰি ৷

১০. হাঁপানী ৰোগ প্ৰতিৰোধক- এন্ঠোচায়ানিনে শ্বাস প্ৰনালীক সুৰক্ষা দিয়ে৷ ফ্ৰি-ৰেডিকেলচ বিনষ্ট কৰে আৰু ফলত হাঁপানীৰ চিকিৎসাত সহায়ক হয়৷ অৱশ্যে ক'লা চাউল গ্ৰহণ কৰিলেই হাঁপানীৰ নিয়মীয়া দৰব চিকিৎসকক নজনোৱাকৈ একেবাৰে বন্ধ কৰি দিব নালাগে৷

১১. সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধক - ডেংগু, চিকেনগুনিয়া,আৰ্থাইটিচ,নানাবিধ সংক্ৰমণ আৰু এলাৰ্জিৰ পৰা শৰীৰক সুৰক্ষা দিয়ে ৷

১২. মস্তিষ্কৰ সুৰক্ষা - স্মৃতিশক্তি বঢ়ায়৷ বাৰ্ধক্যজনিত এলজাইমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে ৷

আৰু পঢ়ক- ৰাজস্থানৰ কোটাৰ এইজন আম খেতিয়ক কিহৰ কাৰণে বিশ্ব বিখ্যাত হৈ পৰিছে? তেঁও বিকশিত কৰা Dwarfs প্রকাৰৰ আমৰ বিশেষত্ব কি? জানক সকলো ইয়াত

 

Black Rice Health benefits Assamese news Rice

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.