MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

গোবৰৰ পৰা মিথেন গেছ তৈয়াৰ কৰিবলৈ চৰকাৰৰ গোবৰ্ধন আঁচনি, লাভবান হ’ব কৃষকসকল

KJ Staff
KJ Staff
Govardhan Yojana
Govardhan Yojana

কৃষকসকলৰ বাবে ভাল খবৰ । এতিয়া কৃষকসকলে গোবৰৰ পৰা বহুত টকা উপাৰ্জন কৰিব । হয়, বিহাৰ চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলৰ বাবে এক বিশেষ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে যাতে এতিয়া কৃষকসকলে ঘৰত বহি ভাল ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰে ।

বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নীতিশ কুমাৰে গোবৰ্ধন যোজনা  (Govardhan Yojana)আৰম্ভ কৰিছে, যি এতিয়া মিথেন গেছ তৈয়াৰ কৰিবলৈ কৃষকসকলৰ পৰা গোবৰ ক্ৰয় কৰিব । ইয়াক ঘৰুৱা ব্যৱহাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।

এই আঁচনিয়ে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে আশা কৰে যে গোবৰ্ধন আঁচনি আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত গ্ৰাম্য অৰ্থনীতি শক্তিশালী কৰীৰ লগতে কৃষক আৰু পশুধন খেতিয়ক আৰু পশুধনৰ মালিকসকলেও সমৃদ্ধি লাভ কৰিব ।

প্ৰতিখন জিলাতে স্থাপন কৰা হ' প্ৰকল্প (Plants Will Be Set Up In Every District)

প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, গোবৰৰ পৰা মিথেন গেছ তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰতিখন জিলাতে প্ৰকল্প স্থাপন কৰা হ'ব । ৰাজ্য চৰকাৰে শীঘ্ৰেই এই কাম সম্পূৰ্ণ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে । বিহাৰত বৰ্তমান জন্তুৰ সংখ্যা ২.৫ কোটিতকৈও অধিক যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰায় ১.৫৪  কোটি গৰু ।

কৃষকসকলে কেনেকৈ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিব (How Will Farmer get Benefit)?

  • গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা মিথেন গেছ গাওঁলৈ যোগান ধৰা হ'ব আৰু যিটো গ্ৰাম্য লোকসকলে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব

  • মিথেন গেছৰ পৰা গ্ৰাম্য বাসিন্দাৰ পোহৰ লাভ কৰিব

  • মিথেন গেছ এতিয়া ৰন্ধাৰ বাবে চিলিণ্ডাৰত ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

  • কৃষক আৰু পশুধন খেতিয়কৰ পৰা সংস্থাটোৱে ক্ৰয় কৰা গোবৰৰ পৰা মিথেন গেছ তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰতিখন জিলাতে প্ৰকল্পটো স্থাপন কৰা হ'ব । সংস্থাটোৰ নিৰ্বাচনৰ বাবে নিবিদা প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে । ৰাজ্য চৰকাৰে ৫ মাৰ্চৰ ভিতৰত সংস্থাটো বাছনি কৰিব ।

কৃষকসকলৰ পৰা চৰকাৰে কিমান মূল্যত গোবৰ ক্ৰয় কৰিব সেয়া এতিয়াও সিদ্ধান্ত লোৱা হোৱা নাই । শীঘ্ৰেই এই তথ্য আপোনালোকক শ্বেয়াৰ কৰা হ’ব । আঁচনিখন বৰ্তমান ছত্তীশগড়ত চলি আছে । জিলা প্ৰশাসনক মিথেন গেছ তৈয়াৰ কৰিবলৈ এটা প্ৰকল্প স্থাপনৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে । জিলা প্ৰশাসনে নিজেই ভূমি বাছনি কৰিব ।

বিষয়াসকলৰ মতে, বেছিভাগ জিলাতে প্ৰকল্পটোৰ বাবে ভূমি বাছনিৰ কাম আৰম্ভ হৈছে । এইটো আশা কৰা হৈছে যে ২০২৫ চনৰ ভিতৰত বিহাৰৰ সকলো জিলাৰ প্ৰকল্পটোৰ পৰা উৎপাদন আৰম্ভ হ'ব ।

লগতে পঢ়কঃ গোবৰ আৰু আৱৰ্জনাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জৈৱিকসাৰৰ পৰা পাচলিৰ বাম্পাৰ উৎপাদন

English Summary: Govardhan Yojana started By Bihar Government

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.