MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

মহিলাসকললৈ বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন আচঁনি-

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Free sewing machine sewing to women
Free sewing machine sewing to women

যদিও প্ৰতিটো শ্ৰেণী আৰু শাখাৰ বাবে দেশত বিভিন্ন কল্যাণমূলক আঁচনি চলি আছে, চৰকাৰৰ গুৰুত্ব কৃষক আৰু মহিলাৰ ওপৰত। এইকাৰণেই দেশৰ জনসংখ্যাৰ আধা বুলি কোৱা মহিলাসকলৰ বাবে বহুতো উচ্চাভিলাষী আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে।

এই আঁচনিবোৰৰ ভিতৰত এটা হ'ল বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি। মহিলাসকলক স্বাৱলম্বিতা কৰাৰ বাবে এই আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে। আঁচনিখনৰ অধীনত, চৰকাৰে চিলাই আৰু এম্ব্ৰইডাৰীত আগ্ৰহী মহিলাসকলক বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন প্ৰদান কৰি আছে।

অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল গ্ৰাম্য আৰু নগৰীয়া দুয়োটা শ্ৰেণীৰ মহিলাই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ সুবিধা ল'ব পাৰে। এই আঁচনিৰ বাবে, ভাৰত চৰকাৰে প্ৰতিখন ৰাজ্যত 50,000 ৰো অধিক মহিলাক বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন দিয়াৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ অধীনত, কেৱল 20 ৰ পৰা 40 বছৰ বয়সৰ মহিলাই আবেদন কৰিব পাৰে। আমি আপোনাক কওঁ যে মহিলাসকলক আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰাৰ লক্ষ্যৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰিছিল।

মহিলাসকলে এই প্ৰধানমন্ত্ৰী মুক্ত চিলাই যন্ত্ৰ যোজনা ২০২২ৰ জৰিয়তে উপলব্ধ চিলাই মেচিনৰ জৰিয়তে ঘৰত নিজা নিযুক্তি আৰম্ভ কৰিব পাৰে। যাৰ দ্বাৰা মহিলাসকলে ঘৰতে বহি ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন আঁচনিৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব?

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন আঁচনিৰ বাবে, আবেদনকাৰীয়ে অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব, https://www.india.gov.in/। এই ৱেবছাইটৰ পৰা এটা আবেদন পত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত পূৰণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। প্ৰপত্ৰখন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ সকলো প্ৰয়োজনীয় কাগজস্থানীয় সংশ্লিষ্ট কাৰ্যালয়ত দাখিল কৰিব লাগিব।

আবেদন কৰিবলৈ আপোনাৰ ওচৰত আধাৰ কাৰ্ড, বয়সৰ প্ৰমাণপত্ৰ, উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু এখন পৰিচয় পত্ৰ থাকিব লাগিব। অনুগ্ৰহ কৰি নিশ্চিত কৰক যে সকলো চৰ্ত সম্পূৰ্ণৰূপে অনুসৰণ কৰা হয়।

চিলাই মেচিনৰ বিনামূলীয়া পাবৰ বাবে আবেদন পত্ৰ ইয়াৰ পৰা ডাউনলোড কৰিব পাৰি Click Here

English Summary: Free sewing machine sewing to women

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.