MFOI 2024 Road Show
  1. কৃষি সঁজুলি

Millet Cultivation: এই বহনক্ষম শস্য কেনেদৰে খেতি কৰিব?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Millet Cultivation
Millet Cultivation

বাজৰা হৈছে যিকোনো শুকান মাটিৰ বাবে উপযুক্ত এক অতি কম মূল্যাঙ্কিত কিন্তু সহজে খেতি কৰিব পৰা বহনক্ষম শস্য। ই অতি সৰু বীজযুক্ত ঘাঁহৰ এটা গোট যাক সমগ্ৰ পৃথিৱীত শস্য আৰু পশুখাদ্য হিচাপে খেতি কৰা হয়। ইয়াৰ পুষ্টিসমৃদ্ধ গঠনে কেইবাটাও স্বাস্থ্য সমস্যা প্ৰতিৰোধ আৰু আৰোগ্য কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।

ইয়াক এনে অঞ্চলত খেতি কৰিব পাৰি য'ত ঘেঁহুৰ দৰে অন্যান্য খাদ্য শস্যৰ শস্য, কঠিন বৰ্ধিত পৰিস্থিতিত বিকশিত নহয়। গ্ৰীষ্মকালৰ বাৰ্ষিক মুক্তা বাজৰাক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰকাৰৰ বাজৰা বুলি গণ্য কৰা হয়। ভাৰতত, উত্তৰ প্ৰদেশ, পঞ্জাৱ, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, তামিলনাডু, ৰাজস্থান, মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু গুজৰাটত সচৰাচৰ বাজৰা খেতি কৰা হয়।

বাজৰা খেতি কৰাটো আমি যিমান ডাঙৰ কাম বুলি বিবেচনা কৰোঁ সিমান ডাঙৰ নহয়; অপতৃণৰ পৰা শস্য চপোৱালৈকে, যদি খেতিয়কে সঠিক সঁজুলি আৰু সাৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে আৰু প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লৈ আছে, বাজৰা বোৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ যথেষ্ট সুবিধাজনক। ইয়াত, আমি আপোনাক বাজৰা খেতি কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ সম্বন্ধে কিছু কথা আলোচনা কৰিম।

Stihl’s MH 710 Power Tiller with the Plough attachment
Stihl’s MH 710 Power Tiller with the Plough attachment

অপতৰণ ব্যৱস্থাপনা:

অপতৰণবোৰ আঁতৰাই বাজৰাৰ বাবে বীজৰ শয্যা প্ৰস্তুত কৰক কিয়নো অপতৰণবোৰ বাজৰাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শত্ৰু। এইবোৰে পুষ্টি, মাটি, আৰ্দ্ৰতা, সূৰ্যৰ পোহৰ, আৰু স্থানৰ বাবে শস্যৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰে যাৰ ফলত উৎপাদন, শস্যৰ মানদণ্ড হ্ৰাস হয়, আৰু উৎপাদন ব্যয় অধিক হয়। অপতৃণবোৰে পোক-পতংগ আৰু ৰোগ বৃদ্ধিত বিশেষ অৰিহণা যোগায়। সেয়েহে কেৱল ভূমি প্ৰস্তুতিৰ সময়তে নহয়, শস্যৰ বৰ্ধিত সময়ছোৱাত অপতৃণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাতো প্ৰয়োজনীয়।

মেনুৱেল আৰু যান্ত্ৰিক অপতৃণ এতিয়ালৈকে বাজৰাত অপতৃণ নিয়ন্ত্ৰণৰ আটাইতকৈ বহুলভাৱে অনুসৰণ কৰা পদ্ধতি। খেতিয়কসকলে মাটিৰ পৰা সকলো অপতৃণ আঁতৰাবলৈ ব্ৰাছ কাটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। STHIL ৰ শক্তিশালী F.S 120 ব্ৰাছকাটাৰ এতিয়া বজাৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বোৰৰ ভিতৰত এটা কিয়নো ই পাতল আৰু সঁজুলিবোৰ সহজে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা।

বাজৰাৰ বাবে অপতৃণ বিহীন এক দৃঢ়, সংহত বীজৰ শয্যাৰ প্ৰয়োজন। মাটিখিনি এক সূক্ষ্ম তিলত উপনীত কৰিবলৈ গভীৰ হাল চলোৱা উচিত। ইয়াৰ বাবে কৃষকসকলে হাল সংলগ্নৰ সৈতে STHILৰ M.H 710 পাৱাৰ টিলাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

বীজ ৰোপণ:

প্ৰ'চো বাজৰাৰ বাবে, 20 পাউণ্ড/একৰ ৰোপণৰ হাৰ ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। ফক্সটেইল ২ বাজৰাৰ ৰোপণৰ হাৰ প্ৰতি একৰত ১৫ পাউণ্ড। বাজৰাবোৰ সাধাৰণতে এক ইঞ্চি গভীৰতাত শস্যৰ ড্ৰিলৰ সৈতে ৰোপণ কৰা হয়। বীজৰ সামান্য আকাৰ স্বত্বেও, যদি কঠিন ভূত্বক গঠন নহয়, ই অত্যাধিক প্ৰাৰম্ভিক ইণ্টাৰনোড দীঘলীকৰণ আৰু অধিক গভীৰ হ'ব পাৰে। ড্ৰিলৰ প্ৰেছ হুইলবোৰে বীজৰ বিচনাখন কঠোৰ কৰি তুলিব আৰু ষ্টেণ্ডটোক শিপা তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰিব। বাজৰাবোৰে অপতৰণক পৰাজিত কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰে; সেয়েহে এক ঘন ষ্টেণ্ড সৃষ্টি কৰিবলৈ গধুৰ ৰোপণৰ হাৰ প্ৰয়োজন।

Stihl’s powerful FS 120 Brushcutter
Stihl’s powerful FS 120 Brushcutter

লাভালা:

বাজৰাক পশুখাদ্য আৰু শস্য শস্য দুয়োটা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পশুখাদ্যৰ ক্ষেত্ৰত বাজৰা চপোৱাৰ বাবে, খেতি কৰাৰ 50-60 দিন পিছত শস্য চপোৱা উচিত। যেতিয়া ঘাঁহ আৰু বীজৰ মুৰবোৰ হাতেৰে সোণালী মুগা হৈ যায় তেতিয়া যান্ত্ৰিক থ্ৰেছাৰ ব্যৱহাৰ কৰি, কৃষকসকলে শস্য চপোৱা সংলগ্নৰ সৈতে STHIL F.S 120 ব্ৰাছকাটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

উন্নত বাজৰা উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, STHILৰ কৃষি সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰক।STHIL ৰ তেওঁলোকৰ অধিক যন্ত্ৰ অন্বেষণ কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক। কৃষি যন্ত্ৰবোৰৰ অধিক তথ্যৰ বিষয়ে জানিবলৈ তলত দিয়া বিবৰণত যোগাযোগ কৰক।

লগতে পঢ়ক-কৃষকসকলক স্বতন্ত্ৰ হোৱাত সহায় কৰিবলৈ কৃষিৰ যান্ত্ৰিকীকৰণ

অফিচিয়েল ইমেইল আইডি- info@stihl.in

যোগাযোগ নম্বৰ- 9028411222

English Summary: Millet Cultivation!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.