Krishi Jagran Assam
Menu Close Menu

মৌলিক আৰু মানৱ অধিকাৰ হিচাপে শিক্ষা

Tuesday, 06 November 2018 12:33 PM

প্ৰত্যেক ভাৰতীয় নাগৰিকৰে শিক্ষাৰ অধিকাৰ আছে | শিক্ষাগত প্ৰাথমিক নীতিসমূহ হৈছে সাৰ্বজনীন শিক্ষা |প্ৰাথমিক স্তৰৰ বাবে বিশেষকৈ মুক্ত আৰু সাৰ্বজনীন শিক্ষা বাধ্যতামুলক হ'ব,কাৰীকৰি আৰু বৃত্তিমুলক শিক্ষা সহজ উপলব্ধ হ'ব আৰু যোগ্যতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি উচ্চ শিক্ষাৰ দুৱাৰ সমানে মুকলি থাকিব |

ব্যক্তিৰ ব্যক্তিত্বৰ সম্পূৰ্ন বিকাশ আৰু মৌলিক স্বাধীনতা আৰু মানৱাধিকাৰ প্ৰতি সন্মান সৱল কৰিবৰ বাবে শিক্ষা দিয়া হ'ব |কেনেধৰণৰ শিক্ষা শিশুক প্ৰদান কৰা হ'ব মাক দেউতাকৰ পচণ্ডই মূখ্য ভূমিকা লাভ কৰিব |

সকলোৰে বাবে শিক্ষা আন্দোলন হৈছে এক গোলকীয় ব্যৱস্থা যাৰ যোগেদি শিশু ,যুৱক আৰু প্ৰাপ্ত বয়স্কলৈ গুণগত শিক্ষা দিয়া হ'ব |১৯৯০ চনৰ ওৱৰ্ল্ড কনফাৰেন্স  অত সকলোৰে বাবে শিক্ষা আন্দোলন আৰম্ভ কৰা হৈছিল|

১০ বছৰ পাছতো বহুতো দেশে এই লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ পৰা বহুত পিছ পৰি ৰ’ল |২০১৫ চনৰ ভিতৰত সকলোৰে বাবে শিক্ষা দিয়া হ'ব বুলি স্থিৰ সিদ্ধান্ত দাকাৰ,চেনেগাল আদি দেশে লৈছে |উক্ত দেশবোৰে ছটা শিক্ষাৰ উদ্দেশ্য চিনাক্ত কৰিছে যাতে সকলো শিশু ,যুৱক আৰু প্ৰাপ্তৱয়স্কই ২০১৫ চনলৈ শিক্ষা পাব পাৰে|

ইউনেস্ক্’ৱে আন্তৰ্জাতিক ক্ষেত্ৰত,শিক্ষাৰ গতিশীলতা আৰু সামঞ্জস্যপূৰ্ণ কৰি সকলোৰে বাবে শিক্ষা সমন্বয় স্থাপন কৰিবলৈ মূখ্য সহায়ক হিচাবে কাম কৰিছে |চৰকাৰ,বিভিন্ন বিকাশমূলক সংগঠন ,অসামৰিক সমাজ,বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু প্ৰচাৰ মাধ্যম সমূহে এই লক্ষ্যত উপনীত হ'বৰ বাবে বিভিন্ন কাম কৰি আহিছে|

 

সকলোৰে বাবে মূক্ত শিক্ষাৰ ৱ্যৱস্থাৱলীয়ে মিলেনিয়াম দেভেলপমেন্ত গ’ল  ক্ষেত্ৰতো অৱদান যোগাইছে | বিশেষকৈ ২০১৫ চনলৈকে এম ডি জি ২  ৰ সাৰ্বজনীন প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ ওপৰত এম ডি জি ৩ ৰ সমতা শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব প্ৰদানেৰে গোলকীয় প্ৰাপ্তিত অৰিহণা যোগাই অহা হৈছে |

সকলোৰে বাবে শিক্ষাৰ লক্ষ্যসমূহত উপনীত হ’বলৈ সু-স্থিৰ গতিত আগবঢ়া হৈছে। কিয়নো এই ক্ষেত্ৰত বৰ্তমান বহু ধৰণৰ প্ৰত্যাহ্বান আছে। এতিয়াও বহু সংখ্যক বিদ্যালয়লৈ যাব লগা বয়সৰ শিশুৱে অৰ্থনৈতিক, সামাজিক বা আন শাৰিৰীক প্ৰত্যাহ্বান যেনে, অত্যাধিক শিশু জন্ম, এইছআইভি/এইডছ আৰু বিভিন্ন সংঘাতৰ বলি হৈ বিদ্যালয়ৰ পৰা আতঁৰি থাকিব লগা হৈছে।

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2019 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.