MFOI 2024 Road Show
  1. শিক্ষা

কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰীয়ে কয় যে চৰকাৰে নতুন কৃষি আইন সংশোধন কৰিবলৈ সাজু, তেওঁ লগতে উল্লেখ কৰে যে প্ৰতিবাদী কৃষকসকলৰ অনুভূতিৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জনাই এনে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

KJ Staff
KJ Staff
Farmer Minister Narendra singh Tomar
Farmer Minister Narendra singh Tomar

    কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে কৈছিল যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিতৰ্কিত তিনিটা কৃষি আইন সংশোধন কৰিবলৈ সাজু। তেওঁ লগতে উল্লেখ কৰে যে প্ৰতিবাদী কৃষকসকলৰ অনুভূতিৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জনাই এনে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। দেওবাৰে (৭ মাৰ্চ) কৃষি মন্ত্ৰালয়ৰ পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলনত সম্বোধন কৰোঁতে বিৰোধী দলসমূহকো আক্ৰমণ কৰিছিল কৃষি মন্ত্রীজনে। তেওঁৰ অভিযোগ যে বিৰোধী দলবোৰে বিষয়টোৰ ৰাজনীতি কৰি আছে আৰু কৃষকসকলৰ স্বাৰ্থক আঘাত কৰিছে।

    পাঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানাৰ কৃষকসকলে যোৱা বছৰৰ নৱেম্বৰত তিনিটা কৃষি আইন প্ৰত্যাহাৰ আৰু শস্যৰ বাবে ন্যূনতম সমৰ্থন মূল্যৰ আইনী বৈধতাৰ দাবীত 'দিল্লী চালো' যাত্ৰাৰ আহ্বান জনাইছিল। তেতিয়াৰ পৰা, আন্দোলনকাৰী কৃষকসকলে দিল্লী, সিংঘু আৰু টিখোৰি সীমান্তত প্ৰতিবাদ কৰি আছে। পিছত, উত্তৰ প্ৰদেশ, ৰাজস্থানৰ কৃষকসকলেও পাঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানাৰ কৃষকসকলৰ সৈতে আন্দোলনত যোগদান কৰে। কেন্দ্ৰৰ সৈতে বহুতো আলোচনা ৰখাৰ পিছতো দুয়ো পক্ষই সমাধানত উপনীত হ'ব পৰা নাছিল। প্ৰতিবাদকাৰীসকলে কৈছে যে আইন প্ৰত্যাহাৰ নকৰিলে আন্দোলন বন্ধ নহ'ব। ইফালে, শনিবাৰে প্ৰতিবাদৰ ১০০ তম দিন সম্পূৰ্ণ কৰে। আৰু এটা দিন পিছত কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে কয়, "কৃষকসকলৰ অনুভূতিৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰে কৃষি আইন সংশোধন কৰিবলৈ সাজু। 

   তেওঁ লগতে দাবী কৰিছিল যে কেন্দ্ৰই সৃষ্টি কৰা নতুন কৃষি আইনত কৰা সংস্কাৰৰ কোনো ভুল নাই। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সদায় কৃষকসকলৰ কাষত থিয় হৈ আছে।

    যোৱা মাহত ৰাজ্যসভাত ভাষণ দি কৃষি মন্ত্ৰীয়ে কয় যে কেন্দ্ৰই প্ৰস্তাৱিত নতুন কৃষি আইনৰ সংস্কাৰ দেশৰ খাদ্যৰ কল্যাণৰ স্বাৰ্থত আছে। তেওঁ যুক্তি দিছিল যে যোৱা বছৰৰ ছেপ্টেম্বৰত সংসদৰ দ্বাৰা গৃহীত কৃষি আইনৰ পৰা দেশৰ কৃষকসকলে উপকৃত হ'ব। ই কৃষিত বিনিয়োগ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব।

   দেওবাৰে বিৰোধী ৰাজনৈতিক দলসমূহক লক্ষ্য কৰি নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে কয়, "কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদে প্ৰকৃততে দেশৰ বিৰোধী দলসমূহক সমৰ্থন কৰি কৃষকসকলক আঘাত কৰিছে। বিৰোধীৰ এটা সমগ্ৰ কৃষি সম্প্ৰদায়ৰ ক্ষতি কৰাৰ কোনো অধিকাৰ নাই যে গণতন্ত্ৰত মতানৈক্যৰ স্থান থাকিব পাৰে। 

English Summary: Farmer Minister Narendra singh Tomar said central ready to amend the Farm Bill

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.