MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

পশুধনৰ মাৰাত্মক জহৰবাত বেমাৰ কি আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ, জানিবলৈ পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff

বাৰিষাৰ কাল অহাৰ লগে লগে পশুপালক সকলৰ এটা ডাঙৰ সমস্যা পশুধনৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাতো । এই সময়তে চবকা, গলফুলা, জহৰবাত আদি বিভিন্ন বেমাৰত আক্ৰান্ত হয় পশুধনবোৰ । সময়মতে চিকিৎসা নোপোৱাৰ ফলতো বহু পশুধনৰ মৃত্যুমুখও হ’ব পৰে ।

ইয়াৰ ফলত পশুপালক সকলে বৃহৎ লোকচানৰ সন্মুখীন হয় । যিহেতু বাৰিষাৰ সময় আহি আছে, গতিকে পশুপালক সকল উপকৃত  হোৱাকৈ এই শিতানত বাৰিষা কালত পশুধনৰ ক্ষেত্ৰত দেকা দিয়া জহৰবাত বেমাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ লোৱা হৈছে ।

পশুধনৰ জহৰবাত বেমাৰ কি আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰঃ

জহৰবাত এক বেক্টেৰিয়া হোৱা এটা বেমাৰ । বাৰিষাৰ সময়ত এই বেমাৰটো সাধাৰণতে চিকুন, দমৰা, প্ৰাপ্তবয়স্ক পশুধনৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায় । এই বেমাৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হ'লে পশুধনটোৰ মৃত্যু পৰ্যন্ত হ'ব পাৰে ।

এই বেমাৰৰ লক্ষণবোৰ হৈছে পশুধনটোৰ  ঠেং বা টপিনাবোৰ ফুলিব পাৰে । ১০৬ ডিগ্ৰী পৰ্যন্ত জ্বৰ উঠে, ফুলা অংশ প্ৰথমতে গৰম হা থাকে যদিও পাছলৈ জঠৰ হৈ পৰে, হেঁচি দিলে পিৰপিৰকৈ শব্দ হয় ।

এই আক্ৰান্ত হ'লে পশুধনটোৰ তৎক্ষণিক চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগে । সময় মতে পশুধনটোৱে চিকিৎসা নাপালে ২৪ ঘণ্টা ভিতৰত মৃত্যুমুখত পৰিব পাৰে ।

মনকৰিবলগীয়া কেতিয়াবা শৰীৰৰ তলৰ অংশটোও এই ৰোগৰ সংক্ৰমণৰ অৱস্থিতি ধৰা পৰিব পাৰে । তেনে লক্ষণসমূহ দেখা মাত্ৰকে চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰিলে পশুধনটোক ৰক্ষা কৰিব পাৰি ।

লগতে পঢ়কঃ কুকুৰাৰ বিভিন্ন ৰোগ আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ-

English Summary: What is the jaharbad disease and its Cure

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.