Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

চৰকাৰে কৃষক সকলৰ বিকাশত বাধা দিছে (The government has hampered the development of farmers)

Monday, 14 June 2021 11:08 AM
The government has hampered the development of farmers

The government has hampered the development of farmers

জেনেটিকেলি মডিফাইড অর্গেনিজিম (জিএম) অর্থাৎ আনুবাংশিক ৰূপেৰে পৰিৱৰ্তন ফচল ভাৰতীয় কৃষি ব্যৱহাকএক নতুন যুগ আৰু শক্তিশালী দিশৰ ফালে লৈ যাব পাৰে কিন্তু কিছুমান লােকে আজিও ইয়াৰ ভূমিকাৰ ওপৰত প্ৰশ্ন কৰি আছে। আমাৰ দেশত যদি কোনাে কৃষক, নেতা বা বৈজ্ঞানিকে জিএম টেকনিকৰ ওপৰত পক্ষপাত কৰে তেন্তে তেওঁলােকৰ ওপৰত প্রাইভেট কোম্পানীৰ এজেন্ট হােৱাৰ লেবেল লগােৱা যায়। জিএম ফচলক বদনাম কৰা কার্যই বহুত আচৰিত কৰে।

    যদি আমি জিএম ফচলৰ সফলতাৰ কথা কওঁ, তেন্তে ব্রিটেনৰ সংস্থা ব্রুক আৰু বৰফুটৰ দ্বাৰা কৰা অধ্যয়নৰ ওপৰত ই বহুত লাভ কৰিছে। ইয়াক ১.৪৫ কোটি কৃষকৰ অধ্যয়নৰ পৰা গম পােৱা গৈছে যে অন্য ফচলৰ বাদেও এই ফচলত কীটাণুনাশক প্রয়ােগ ৯ শতাংশ কম হৈছে। যেতিয়াই কোনাে প্রযুক্তি বিকশিত হয় তেতিয়া গৱেষণাই মুখ্য ভূমিকা গ্রহণ কৰে। নতুন প্রযুক্তি প্ৰয়ােগৰ বাবে আমি বেছি সময়লৈকে অপেক্ষা কৰিব নােৱাৰাে।

    ভাৰতৰ দৰে কৃষি প্রধান দেশত আমি জিএম প্রযুক্তিৰ প্রাসংগিকতা নুই কৰিব নােৱাৰাে, ইয়াত কৃষিৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰা আৰু গ্রাম্য অঞ্চলৰ দৰিদ্ৰতা র্নিমূল কৰাই প্রথম অগ্রাধিকাৰ হয়। ভাৰতত একমাত্র বীটি কপাহ এনে জিএম ফচল হয়, যাক স্বীকৃতি প্রদান কৰা গৈছে আৰু ই কৃষক সকলক শ্রেষ্ঠ পৰিণাম দিছে। ২০০২ চনত ইয়াক প্রস্তুত কৰা পিছত কপাহ খেতি ৯০ লাখ হেক্টৰৰ পৰা বৃদ্ধি পাই ১.২০ কোটি হেক্টৰ হৈ গৈছে। বীটি কপাহৰ এই বৃদ্ধি ১৬৫ শতাংশ হয়।

২০০২ বৰ্ষত ভাৰত য'ত কপাহ আমদানি কৰিছিল, আজি জিএম ৰ কাৰণে ভাৰত বিশ্বত কপাহৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম ৰপ্তানি দেশৰ ৰূপত পৰিচিত হৈ গৈছে৷ ClFA ৰ মহাসচিব পী.চেঙ্গল ৰেদ্দি ৰ মতে জিএম ফচলৰ খেতি কেইবা দশকৰ পৰা সমগ্র বিশ্বত সুৰক্ষিত প্রক্রিয়াৰে কৰা হয় আৰু খােৱা হয়। জিএম ফচল যদি আমেৰিকাত সুৰক্ষিত বুলি মানা যায় তেন্তে ভাৰতত কিয় নামানে? 

    আমাৰ দেশত আন্তর্জাতিক কোম্পানীৰ জিএম প্রডাক্ট বিক্ৰী কৰাৰ অনুমতি আছে, কিন্তু কৃষক সকলক জিএম প্রডাক্ট গজোৱাত কি আপত্তি আছে ? ৰেন্দিৰ দ্বাৰা ক'টত দায়াৰ বক্তব্যত কোৱা গৈছে যে ২৪ খন দেশত ১৬ কোটি হাৰত জিএম ফচল গজোৱা যায়। তেওঁৰ মতে ৩০ কোটি আমেৰিকা, ১৩৫ কোটি চীন, ২৬ কোটি ব্রাজীল আৰু অন্য দেশ প্রত্যক্ষ বা পৰােক্ষ ৰূপেৰে জিএম কৃষিৰ পৰা উৎপাদিত বত্ত সেৱন কৰে তেন্তে ভাৰতীয়ৰ বাবে ইয়াক বিপদজনক বুলি কিয় ভাৱে।

    কেইবছৰমান আগতে চুৰাতত আইচিএআৰ দিল্লী আৰু নৱসাৰী কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা কপাহৰ ওপৰত বার্ষিক মিটিং আয়ােজন কৰিছিল, যত সমগ্ৰী ভাৰতত কপাহৰ লগত জড়িত কৃষি বৈজ্ঞানিক আৰু কপাহ গৱেষনা কেন্দ্রৰ বিখ্যাত বৈজ্ঞানিক আৰু কেইবাটাও ব্যক্তিগত কোম্পানীৰ লােক আহিছিল। কিন্তু এই গােটেই মিটিঙত কোনাে চেটাৰত বী.টি. কপাহৰ পৰীক্ষণক লৈ অনুমতি দিয়া নগ'ল।

এক কথাত বিখ্যাত কপাহ বৈজ্ঞানিক ড০ চি.চি. মাইয়ে কয় যে যােৱা ১৪ বছৰত জিএমক লৈ পাব্লিক চেৰত কোনাে কাম হােৱা নাই, জিএম ক লৈ সকলাে কথা কেৱল ওপৰে ওপৰ কোৱা যায়।

   যোৱা বছৰ কেইটাত ভাৰতৰ কিছুমান ক্ষেত্ৰত ফচল হুৱাই ফলাই নামৰ কীট-পতঙ্গৰ পৰা নষ্ট হৈ গৈছিল কিন্তু ইয়াৰ সম্বন্ধ এই কথাৰে কোনাে অনুমান লগাব নােৱাৰি যে এই জিএম প্রযুক্তি বেয়া হয়, কাৰণ বী.টি. জীনৰ কাম আমেৰিকান ভেঁকুৰেৰে ফচলক সুৰক্ষা দিয়া হয়। তেওঁৰ মতে চৰকাৰক এটা পলিচি প্রস্ত্তত কৰিব লাগে আৰু জিএম ফচলৰ পৰীক্ষণৰ অনুমতি দিব লাগে। সমগ্র বিশ্বৰ কিছুমান চৰকাৰে জিএম ফচলৰ অনুমতি দিছে আৰু কিছুমানে দিয়া নাই। কিন্তু কতাে ন্যায়িক বিষয় হৈ পৰা নাই। দুর্ভাগ্যৱশত কথা হৈছে জিএম বিৰােধী কার্যকর্তা শক্তিশালী লােক সকলে প্রতিনিধিত্ব কৰি আছে ।

জিএম টেকনিকক লৈ সেই সুপ্রসিদ্ধ বৈজ্ঞানক সকলকো কাঠঘড়াত থিয় কৰাইছে, যি সকলে জিএম ফচলৰ বিকাশৰ‌ পথ দেখুৱাই আহিছে।

GMO products Government hampered to development of farmers Farming Fruits tag Agriculture

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.