Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি খোৱা চাহৰ চাহপাত খিনি পেলাই নিদি এনেদৰে বনাব পাৰে সাৰ কেনেকৈ চাওক

Thursday, 27 May 2021 10:49 PM
Tea Manure

Tea Manure

  কেইটামান সামগ্ৰীয়ে ৰাতিপুৱা প্ৰথমে চাহৰ এটা ভাপ তৈয়াৰ কৰা কাপ মাৰিছিল, বা আনকি কামত দীঘলীয়া আৰু ক্লান্তিকৰ দিনৰ পিছতো। ভাৰতৰ প্ৰিয় চাহ হৈছে অনানুষ্ঠানিক কথোপকথন, উত্তপ্ত আলোচনা, এক অকলশৰীয়া মুহূৰ্ত, বা আমাক দিনটো তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে যথেষ্ট।

   চাহ সেৱনে হাজাৰ হাজাৰ কিলো অতিৰিক্ত চাহ পাউডাৰ উৎপাদন কৰে, যাৰ বেছিভাগ পাত্ৰত পেলাই দিয়া হয়। এই আৱৰ্জনাপুষ্টিসমৃদ্ধ পচন সাৰলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি, যি আপোনাৰ উদ্ভিদৰ বাবে পুষ্টি যোগান ধৰিব পাৰে। চাহ পাউডাৰত 4% নাইট্ৰজেন, ফছফৰাছ, পটাছিয়াম, আৰু অন্যান্য মাটি-অনুকূল মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট থাকে। উদ্ভিদবোৰে সাৰ হিচাপে পচা চাহ গুৰিৰ পৰা লাভান্বিত হ'ব পাৰে।

"ব্যৱহৃত চাহ পাউডাৰ আমাৰ লেণ্ডফিলত শেষ হোৱাত কোনো ভুল নাই কিয়নো ই দ্ৰুতগতিত পচি যায় আৰু জলবায়ুৰ ওপৰত কোনো নেতিবাচক প্ৰভাৱ নপৰে। কিন্তু ই উদ্ভিদক সহায় কৰিব পৰাৰ বাবে ইয়াক কিয় পেলাই দিব?

"আপুনি দুটা উপায়ৰ এটাত পচন সাৰ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে: ইয়াক আন তিতা আৱৰ্জনাৰ সৈতে মিহলি কৰি বা এনে নকৰাকৈ প্ৰস্তুত কৰি। দুয়োটা প্ৰক্ৰিয়া সহজ, কিন্তু পিছৰটোত লক্ষ্য ৰাখিব লগা একমাত্ৰ বস্তু হৈছে সঞ্চয় পদ্ধতি। অস্ত্ৰোপচাৰৰ বাবে চাহ পাউডাৰ, মাটিৰ জাৰ, পাত্ৰটো ঢাকিবলৈ টুপী, আৰু বাচন-বৰ্তনত ছিদ্ৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ এটা জোঙা সঁজুলিৰ প্ৰয়োজন।

প্ৰক্ৰিয়া:

পবিত্ৰ তুলসী, ডালচেনি, ইলাচী, আৰু চেনী আদিবন বোৰ প্ৰায়ে চাহ গুৰিত মিহলি কৰা হয়। মিশ্ৰণটোত গোন্ধ আৰু পিঁপড়ে বোৰ সোমাই যোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ চাহ পাউডাৰটো পচন সাৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ আগতে ধুই দিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

মিশ্ৰণটো চেপি, অতিৰিক্ত পানী চেপি উলিয়াব লাগে। মিশ্ৰণটো তেতিয়া লগে লগে বোকা স্নানত ৰাখিব পাৰি। "বোকাৰ পাত্ৰবোৰ সাধাৰণতে ছিদ্ৰযুক্ত হয়, যাৰ ফলত বায়ু ভিতৰলৈ সঞ্চালিত হয়। আনহাতে, পাত্ৰটোত এযোৰ ছিদ্ৰ কৰা হ'লে বায়ু চলাচলত সহায় কৰিব।

মিশ্ৰণটো নিজে পচিবলৈ আৰম্ভ কৰে। "প্ৰতিদিনে ব্যৱহৃত পাউডাৰ প্ৰয়োগ কৰা অব্যাহত ৰাখক, আৰু যেতিয়া পাত্ৰটো শেষ হয়, ইয়াক সলনি কৰক। পানী যোগ দিয়াৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই কিয়নো চাহ পাউডাৰটো সেমেকা আৰু পচন প্ৰক্ৰিয়াত সহায় কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত তৰল থাকে। পোক-পতংগ বন্ধ কৰিবলৈ, পাত্ৰটো সকলো সময়তে বন্ধ কৰাটো এটা ভাল ধাৰণা।

"ভেঁকুৰৰ বগা আৱৰণ 30-45 দিনপিছত দেখা যায়। এইটো এটা স্বাভাৱিক ঘটনা, আৰু চিন্তিত হোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। এইটো কেৱল এটা নিশ্চিতি যে প্ৰক্ৰিয়াটো সফল হৈছে।

গোটেই প্ৰক্ৰিয়াটো সম্পূৰ্ণ হ'বলৈ এমাহৰ পৰা ৯০ দিনসময় লাগিব। আমি অনুভৱ কৰোঁ যে প্ৰক্ৰিয়াটো শেষ হয় যেতিয়া পাউডাৰটো সম্পূৰ্ণৰূপে শুকাই গৈছে আৰু জাৰৰ ভিতৰত আধা হৈ গৈছে। তাৰ পিছত, পাত্ৰটো ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে কেইদিনমানৰ বাবে সূৰ্যৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব লাগে। ই গভীৰভাৱে মাটি তললৈ যাব পাৰে বা লেতেৰাত পোনপটীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

Compost tea manure Tea

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.