1. পশুপালন

নাৰ্ছাৰী পদ্ধতিৰে কেনেদৰে পালন কৰিব দেশী শিঙি মাছ!

KJ Staff
KJ Staff
Stinging catfish Farming
Stinging catfish Farming

পুখুৰীত শিঙি মাছ পালন কৰাটো এক লাভজনক ব্যৱসায়। যদি আপুনি ভালদৰে খেতি কৰিব পাৰে, শিঙি মাছৰ খেতিৰ লাভ কাৰ্প সদৃশ মাছতকৈ অধিক। শিঙি মাছৰ বৈজ্ঞানিক নাম Heteropneustes fossilis। ইংৰাজীত ইয়াক Stinging catfish নামেৰে জনা যায়। শৰীৰত বাকলি নাই যদিও মুখত গোফ আছে। খাবলৈ সুস্বাদু

শিঙি মাছ পালনৰ নাৰ্চাৰী পদ্ধতি (Nursery Process of Stinging catfish Farming)

মাছ পালনত ভাল ফলাফল পাবলৈ হ’লে  প্ৰটিটো প্ৰজাতিৰ মাছ নাৰ্ছিং কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। শিঙি মাছ নাৰ্ছিং কৰাৰ বাবে ১০ ৰ পৰা ৪০ শতাংশৰ পুখুৰী বাছনি কৰা ভাল। পুখুৰীৰ পাৰটো যাতে অলপ ওখ হয় সেইটো লক্ষ্য ৰাখে যাতে। পুখুৰীত যাতে সূৰ্যৰ পোহৰ পৰে তেনে ধৰণৰ পুখুৰী নিৰ্বাচন কৰা উচিত।

নাৰ্চাৰী পুখুৰী প্ৰস্তুত (Preparation of Nursery Pond)

প্ৰথমে, পুখুৰীৰ গোটেই পানী যন্ত্ৰৰে শুকুৱাব লাগে। পুখুৰীৰ তলত আপুনি এটা দিন  ভালদৰে ৰ’দ পৰিবলৈ দিব। যদি পুখুৰীৰ তলত অত্যাধিক পচা আৰ্বাজনা, শামুক আদি আঁতৰ কৰিব লাগে। চাৰিওফালে থকা লতা অথবা কচু ভালদৰে পৰিস্কাৰ কৰিব লাগে। যদি পুখুৰীৰ কাষত ডাঙৰ গছ আছে, ইয়াক কাটিব লাগে। পুখুৰীৰ তলত মাটিখিনি সমান কৰিব লাগে। তাৰ পিছত, 500 গ্ৰাম হাৰত চূণ আৰু 150 হাৰত জিঅলাইট প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। নিমখ 250 গ্ৰাম হাৰত দিব লাগে। যদি পুখুৰীৰ তলত গেছ থাকে, তেন্তে গেছ আহৰণ কৰিবলৈ "গেছ টপ" ঔষধ দিব লাগে।

চূণ, জিওলাইট, নিমখ, গেছ টপ প্ৰয়োগ কৰাৰ 12 ঘণ্টা পিছত পুখুৰীটোক পৰিষ্কাৰ পানী দিব লাগে। সাপ, ভেকুলীয়ে যাতে পোনা খাব নোৱাৰে তাৰ বাবে পুখুৰীটোত পানী দিয়াৰ আগতে, পাৰৰ ওপৰৰ চাৰিওফালে 3 ফুট ওখ জাল এটা বেৰ দিব লাগে। 72 ঘণ্টা পানী দিয়াৰ পিছত, অক্সিজেন বেগৰ পানী পুখুৰীৰ পানীৰ সৈতে মিলাই মাছবোৰ পুখুৰীত এৰি দিব লাগে।

নাৰ্চিং পুখুৰীত শিঙি মাছৰ খাদ্য (Fish Food in Nursing Ponds)

প্ৰথম তিনি দিনৰ বাবে, মাছৰ কাণ্ডটো সিজোৱা কণীৰ কুহুমেৰে খুৱাব লাগে। 1 কিলোগ্ৰাম ৰেণুৰ বাবে প্ৰতিদিনে 16 টা উতলা কণীৰ কুহুম খাব লাগিব। সিজোৱা কণীৰ কুহুম পৰিষ্কাৰ পানীৰ সৈতে ভালদৰে মিহলি কৰিব লাগে আৰু সকলো পুখুৰীত সমানে ছটিয়াব লাগে। তিনি দিনৰ পিছত, পেকেটসদৃশ পাউডাৰ মাছৰ খাদ্য যেনে ৰেণু গণ্ড, টাইগাৰ ব্ৰেণ্ড য়'ন নাৰ্চাৰী ফিড দিব লাগিব। সেইবোৰ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰিব লাগে আৰু পুখুৰীত সমানে ছটিয়াব লাগে। অৱশ্যে, মাছবোৰক পাউডাৰৰ খাদ্যৰ সৈতে সৰিয়হৰ গুটি তিয়াই খুৱাব পাৰি। 1 কিলোগ্ৰাম ৰেণুৰ বাবে প্ৰতিদিনে 1 কিলোগ্ৰাম খাদ্য দিব লাগে।

নাৰ্চিং পুখুৰীত ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ (Disease control in nursing ponds)

মাছৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ'ল ভাইৰাছ। পুখুৰীটোত ভাইৰাছ এটা থাকিলে, শিঙৰ মাছটো আৰু ৰক্ষা কৰিব নোৱাৰি। সেয়েহে, মাছবোৰ ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ, আগতীয়াকৈ 2 গ্ৰাম হাৰত টিমচেন বা ভিৰেক্স প্ৰয়োগ কৰা প্ৰয়োজন। তদুপৰি, প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা হিচাপে, ভিটামিন চি 200 গ্ৰাম নিমখ-200 গ্ৰাম, পটাছ-2.5 গ্ৰাম,  প্ৰতি সপ্তাহত ভিটামিন চি-ৰ পৰিমাণৰ দৰে প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। যদি পুখুৰীটোত অক্সিজেনৰ অভাৱ থাকে, তেন্তে অক্সিজেন টেবলেট অক্সি টেপ বা অক্সি সোণ বা অক্সিমোৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। যদি পুখুৰীৰ তলত অতিৰিক্ত গেছ থাকে, আপুনি লাহে লাহে গেছ টো উলিয়াবলৈ গেছনেক্স প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব।

পুখুৰীত খাদ্য প্ৰয়োগ (Food application in pond)

শিঙি মাছবোৰক ওপঙি থকা মাছৰ খাদ্য দিব লাগে। পাউডাৰ ফীড সৰু অৱস্থাত দিব লাগে। মাছ বোৰ বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে দানাযুক্ত খাদ্য দিব লাগে। মাছৰ বাবে খাদ্যত 30-35% মাংস থাকিব লাগে। শিঙি মাছৰ স্বাভাৱিক বিকাশৰ বাবে, শৰ্কৰা, চৰ্বি, চৰ্বি, পশু আৰু খনিজ আৰু ভিটামিনত পুষ্টি থাকিব লাগে। যেতিয়া শিঙৰ মাছ কেজি 40-50 হয়, ইয়াক ওজনৰ 3% হাৰত খুৱাব লাগে।

শিঙি মাছ পালনৰ আনুমানিক ব্যয়ৰ হিচাপ (Estimated cost of fishing)

ধৰি লওঁক আপুনি 1 বিঘা (33 শতাংশ) পুখুৰীত এটা স্থানীয় শিঙৰ মাছ খেতি কৰে। উপাৰ্জনৰ ব্যয় নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

পুখুৰীৰ ভাড়া (1 বছৰৰ বাবে 1 বিঘা)-10,000

মাছৰ পোনা ক্ৰয় (2 × 30,000)-60,000

চূণ প্ৰয়োগ (প্ৰতি কিলোগ্ৰামত 12 টকাত 33 কিগ্ৰা)-396

শ্ৰমিক-15,000

ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ 3,000

পৰিবহনৰ ব্যয় হৈছে 6,000

খাদ্য (প্ৰতি কিলোগ্ৰামত 50 টকাত 1500×50)- 75,000

মুঠ ব্যয়: 1,69,396 টকা

উপাৰ্জন (Income)

যদি আপুনি 1 বিঘা পুখুৰীএটাত 30,000 পোনা এৰি দিয়ে ইয়াৰে, 30,000 পোনা উপলব্ধ নহ'ব। ধৰি লওঁক যে পোনাৰ 15-20% মৃত্যু হয়। তাৰ পিছত যদি আপুনি 30,000 পোনা এৰি যায়, আপুনি 24,000 শিঙি মাছ পাব। 6 ৰ পৰা 7 মাহৰ পিছত, প্ৰতিটো শিঙৰ মাছৰ ওজন হ'ব 40-50 গ্ৰাম। মুঠ 24,000,000 মাছৰ ওজন হ'ব 40 ৰ পৰা 50 গ্ৰাম = (24,000×.40 গ্ৰাম)= 960 কিগ্ৰা। বৰ্তমান বজাৰৰ আধাৰ হৈছে প্ৰতি কিলোগ্ৰাম শিঙৰ মাছত ৪৫০ ৰ পৰা ৫০০ টকা। বিক্ৰেতাৰ বিক্ৰী মূল্য হৈছে 450 টকা (960×450) = 4,32,000 টকা।

মুঠ উপাৰ্জন = (4,32,000 – 1,69,396) = 2,62,604 টকা।

লগতে পঢ়ক-Local Fish of Assam: সময়ৰ গতিত বিলুপ্ত হ’ব নেকি অসমৰ থলুৱা মাছ-কাছবোৰ?

English Summary: Stinging catfish Farming! Nursery Process of Fishing

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.