MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

৫ লিটাৰকৈ গাখীৰ দিয়া বিশেষ প্ৰজাতিৰ ছাগলী, পঢ়ক বিস্তাৰিত খবৰ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Alpine Goat Gives 5 Littre Milk Everyday
Alpine Goat Gives 5 Littre Milk Everyday

ভাৰত এখন কৃষিভিত্তিক দেশ আৰু জনসংখ্যাৰ বেছিভাগেই কৃষিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। ভাৰতৰ অৰ্থনীতি মূলত কৃষি ভিত্তিক। ভাৰতৰ বেছিভাগ গ্ৰাম্য অঞ্চলত বৃহৎ পৰিমাণে কৃষি কাৰ্যকলাপ কৰা হয় আৰু কৃষিৰ সময়ত, বেছিভাগ কৃষকে কৃষিৰ আনুষঙ্গিক কাৰ্যকলাপ হিচাপে পশুপালন, কুকুৰা পালন আৰু ছাগলী পালনৰ দৰে মুখ্য বৃত্তিত নিয়োজিত হৈ আছে।

এই পাৰ্শ্ব ব্যৱসায়বোৰৰ ভিতৰত  ছাগলী পালনক সহজ আৰু আটাইতকৈ কম ব্যয়বহুল ব্যৱসায় বুলি গণ্য কৰা হয়। ছাগলী পালনত প্ৰতিপালনৰ ব্যয় হ্ৰাস হোৱাৰ লগতে ইয়াৰ আন এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ হ’ল ছাগলী পালন কৰিবলৈ কম ঠাইৰ প্ৰয়োজন।

আমি জানো যে ভাৰতত বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ ছাগলী আছে। ইয়াত আমাৰ চিৰোহী, যমুনা পৰী, ওচমানৱাড়ী, বহৰ আদিৰ দৰে বিখ্যাত দেশীয় ছাগলী আছে। কিন্তু কিছুমান বিদেশী ছাগলীৰ প্ৰজাতি ছাগলী পালনৰ বাবে সমানে গুৰুত্বপূৰ্ণ। আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত আমি এনেকুৱা এটা বিদেশী প্ৰজাতিৰ ছাগলী আলপাইন (Alpine)ৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰিম-

আলপাইন এটা বিদেশী ছাগলী (Alpine a Foreign Species Goat)

আলপাইন হৈছে এক বিদেশী ছাগলী, চুইজাৰলেণ্ড আৰু ফ্ৰান্সৰ স্থানীয়। এইবোৰ ছাগলী পালনৰ বাবে উপযুক্ত আৰু যথেষ্ট গাখীৰ দিয়াৰ ক্ষমতা আছে।

যিবোৰ ছাগলীৰ গাখীৰত পুষ্টিৰ পৰিমাণ বেছি, তেওঁলোকৰ ওচৰত তিনিৰ পৰা চাৰি শতাংশ চৰ্বি থাকে। আলপাইন ছাগলীৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈশিষ্ট্য টো হ'ল যে ই প্ৰতিদিনে পাঁচ লিটাৰ লৈকে গাখীৰ উৎপাদন কৰে। ছাগলীটো বিভিন্ন ৰঙত উপলব্ধ, যাৰ ভিতৰত আছে ক'লা, বগা, ধূসৰ বা মিশ্ৰিত ৰং।

আলপাইন ছাগলীৰ শিং থাকে আৰু ছাগলীৰ ওজন ৬৫ ৰ পৰা ৮০ কিলোগ্ৰাম আৰু মাইকীৰ ওজন ৫০ ৰ পৰা ৬০ কিলোগ্ৰাম।

লগতে পঢ়ক-ক’ম সময়ত অধিক উপাৰ্জন পাব বিচাৰে নেকি আপুনি? তেনেহলে কৰক ঘুংৰু গাহৰি পালন!

English Summary: Goat Cultivation! Gives 5 Littre Milk Everyday

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.