MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Plymouth Rock: বছৰত ২৫০ তকৈও অধিক কণী দিয়ে প্লাইমাউথ প্ৰজাতিৰ কুকুৰাই!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Plymouth Rock Chicken Farming
Plymouth Rock Chicken Farming

মুৰ্গী পালন গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই কৃষকক উপাৰ্জনৰ এক প্ৰস্তুত উৎস প্ৰদান কৰে। ইয়াক সংগঠিত আৰু বিজ্ঞান-আধাৰিত উদ্যোগ হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিব পৰিলে নিযুক্তিৰ এক বৃহৎ সম্ভাৱনা আছে। মাংস আৰু কণীৰ উপৰিও, কুকুৰা পালনত এক সমৃদ্ধ সাৰ থাকে।

কুকুৰা ফাৰ্মৰ বিকাশৰ বাবে নিম্নলিখিত কাৰকবোৰ বিবেচনা কৰা হৈছে-

  1. সৰু প্ৰাৰম্ভিক বিনিয়োগ

  2. মানদণ্ডৰ পোৱালীৰ উপলব্ধতা

  3. কম উৎপাদনৰ ব্যৱধান

  4. অন্যান্য পশুধনপ্ৰজাতিৰ তুলনাত দ্ৰুত, নিশ্চিত আৰু উন্নত উপাৰ্জন

  5. প্ৰশিক্ষিত লোকসকলৰ শক্তিৰ উন্নত আৰু বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিৰ বিষয়ে ভালদৰে বুজি পায়

গ্ৰাম্য অঞ্চলত কুকুৰাৰ ব্যৱসায় অতি জনপ্ৰিয়। কুকুৰা পালন কৰি, কৃষকসকলে কণী উৎপাদনৰ ব্যৱসায় কৰি ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। কুকুৰা পালনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাক বেছি ধনৰ প্ৰয়োজন নাই, আপুনি কম পৰিমাণত কুকুৰা পালন কৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

যিসকলে কুকুৰা পালনৰ ব্যৱসায় নাজানে তেওঁলোক বিফল হয়। প্ৰায়ে কুকুৰা পালকসকলে বুজি নাপায় তেওঁলোকে কোন প্ৰজাতিৰ কুকুৰা পালন কৰিব লাগে। আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত এনে এবিধ কুকুৰাৰ প্ৰজাতিৰ বিষয়ে কবলৈ গৈ আছো যি আপোনাক ভাল লাভালাভ প্ৰদান কৰিব পাৰে।

প্লাইমাউথ ৰক চিকেনে কৃষকসকলক বাম্পাৰ লাভ দিব পাৰে। এই কুকুৰাবোৰে বছৰত ২৫০ টালৈকে কণী দিব পাৰে। কণী এটাৰ গড় ওজন ৬০ গ্ৰামলৈকে হয়। এই কুকুৰাটোৰ ওজন ৩ কিলোগ্ৰামলৈকে। কুকুৰাৰ ওঁঠ আৰু কাণ ৰঙা।  এইটো এটা আমেৰিকান কুকুৰাৰ প্ৰজাতি বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। অৱশ্যে, ই ভাৰতৰ বহুতো ৰাজ্যত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। ব্যৱসায়ৰ ক্ষেত্ৰত, এই প্ৰজাতিৰ কুকুৰাৰ মূল্যাঙ্কন ভাৰতত কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক-Holstein Friesians: দুগ্ধ উৎপাদনৰ বাবে হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষত!

English Summary: Plymouth Rock Chicken Farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.