1. পশুপালন

এম.এছ. ধোনীয়ে কৰে কদকনাথ কুকুৰাৰ ব্যৱসায়! জানক ইয়াৰ বিশেষত্ব কি?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
এম.এছ. ধোনীয়ে কৰে কদকনাথ কুকুৰাৰ ব্যৱসায়!
এম.এছ. ধোনীয়ে কৰে কদকনাথ কুকুৰাৰ ব্যৱসায়!

মহেন্দ্ৰ সিং ধোনী খেলপথাৰত তেওঁৰ সামৰ্থ্যৰ বাবে যথেষ্ট বিখ্যাত। বিজুলীদ্ৰুত প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৈতে এজন মনোযোগী উইকেট-ৰক্ষক, ধোনীয়ে ক্ৰিকেট জগতত নিজৰ স্থান গঢ়ি তুলিছে যাক কেতিয়াও পাহৰিব নোৱাৰি। কিন্তু ধোনী কেৱল ইয়াতেই সীমাবদ্ধ নহয়। দৰাচলতে, ক্ৰিকেটত তেওঁৰ সমৃদ্ধ উত্তৰাধিকাৰীৰ উপৰিও, ধোনীৰ বাটাৰ চিকেনৰ প্ৰতি থকা প্ৰেম তেওঁৰ অনুৰাগীসকলৰ মাজত যথেষ্ট বিখ্যাত।

ধোনী আৰু কদকনাথ

আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ প্ৰাক্তন অধিনায়ক মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ বহুতো ব্যৱসায় আছে, যাৰ ভিতৰত এটা কুকুৰা পালন। য'ত তেওঁ ক'লা কুকুৰাৰ প্ৰজাতি কদকনাথ চিকেন (Kadaknath Chicken) বিজনেছ প্ৰফিটত লেনদেন কৰে। দক্ষিণ ভাৰতত কদকনাথ কুকুৰাৰ উচ্চ চাহিদা আছে।

কদকনাথ কুকুৰাৰ বিশেষত্ব কি?

এই প্ৰজাতিৰ মাংস আৰু কণী(Kadaknath Chicken and Egg)  অতি স্বাস্থ্যকৰ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো সেইবোৰত কলেষ্টেৰল কম আৰু প্ৰ'টিনসমৃদ্ধ। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, হৃদৰোগীয়ে এই প্ৰজাতিৰ মাংস আৰু কণীও সুখেৰে খাব পাৰে। যিহেতু এই প্ৰজাতিৰ মাংসত কম চৰ্বি আৰু কলেষ্টেৰল থাকে, ডায়েবেটিচ ৰোগী আৰু হৃদৰোগীয়ে সেইবোৰ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

কোৱা হয় যে এই প্ৰজাতিৰ কদকনাথ কুকুৰা মধ্য প্ৰদেশ, গুজৰাট, ৰাজস্থান আৰু ছত্তীশগড়ৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল। সাধাৰণতে, নিয়মীয়া ব্ৰইলাৰে স্বাভাৱিক আকাৰ পাবলৈ ৪৫ দিন সময় লয় আনহাতে কদকনাথ প্ৰজাতিয়ে স্বাভাৱিক ওজন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ছয়ৰ পৰা আঠ মাহ সময় লয়।

জনজাতীয় সম্প্ৰদায়বোৰে সাধাৰণতে এই প্ৰজাতিটো প্ৰতিপালন কৰিবলৈ আগ্ৰহ দেখুৱায়। কদকনাথ প্ৰজাতিৰ মাংসৰ ৰং ক'লা আৰু কণীৰ ৰং পাতল গুলপীয়া। হায়দৰাবাদত ইয়াৰ মাংসৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ১,০০০ টকাৰ পৰা ১২,০০০ টকা আৰু জীৱিত চৰাইটোৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৮৫০ টকা।

কদকনাথ কুকুৰাৰ ব্যৱসায় কেনেদৰে কৰিব লাগে

যদি আপুনি কদকনাথ কুকুৰাৰ ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে, ১০০ টা কুকুৰা ৰাখিবলৈ আপোনাক ১৫০ বৰ্গফুট স্থানৰ প্ৰয়োজন। লগতে, যদি আপুনি এহেজাৰ কুকুৰা ৰাখিব বিচাৰে, আপোনাক ১৫,০০ বৰ্গফুট স্থানৰ প্ৰয়োজন। একে সময়তে, কুকুৰাটো শব্দৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে। পানী আৰু বিদ্যুতৰ প্ৰচুৰ যোগান থাকিব লাগে।

কদকনাথ কুকুৰাৰ যত্ন কেনেদৰে ল'ব লাগে

কদকনাথৰ পোৱালী আৰু কুকুৰাবোৰ আন্ধাৰত আৰু ৰাতি খাদ্য দিব নালাগে। কুকুৰাৰ শ্বেডটোক প্ৰতিদিনে কেইঘণ্টামান পোহৰৰ প্ৰয়োজন।

লগতে পঢ়ক-Kadaknath Farming: কদকনাথ কুকুৰাৰ মাংস ইমান মূল্যৱান কিয়?

English Summary: MS Dhoni does The Kadaknath Chicken Business

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.