MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Goat Farming: ছাগলী পালনত কৰবাত আপুনিওঁ এই ভূল কৰা নাই তো?

KJ Staff
KJ Staff
How to Start Goat farming
How to Start Goat farming

ছাগলী (Goat) হৈছে মাংস আৰু গাখীৰ উৎপাদনত সহায় কৰা সৰু জীৱবোৰৰ ভিতৰত এটা । বাণিজ্যিক ছাগলী পালনে ক্ৰমান্বয়ে বিশ্বজুৰি জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰিছে । পৃথিৱীৰ প্ৰায় প্ৰতিটো কোণত ছাগলী বাণিজ্যিকভাৱে (Goat Farming Business) পালন কৰা হয় । বাণিজ্যিক ছাগলী পালনৰ ব্যৱসায়ে খাদ্যৰ বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে । এই ক্ষেত্ৰত ছাগলী পালনৰ সঠিক কৌশলবোৰ অব্যাহত ৰাখিবলৈ ছাগলী পালনৰ প্ৰতিটো বিৱৰণ বুজিব লাগিব-

ছাগলী পালনত ভূল (Mistakes in Goat farming)

সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফলাফলৰ বাবে, আপুনি ছাগলী পালনৰৰ সাধাৰণ ভুলৰ বিষয়ে অৱগত হোৱা উচিত । আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে আপোনাৰ ছাগলী এটা থকাৰ আগতে, সাধাৰণ ভুলবোৰ এৰাই চলিবলৈ আপুনি বহুত বুজিব লাগিব যাতে আপুনি লোকচানৰ সন্মুখীন হ'ব নালাগে ।

ছাগলী কিনাৰ সময়ত সাৱধানতা (Be Careful While Buying Goat)

বহুলোকে নিলামত ছাগলী কিনিবলৈ প্ৰলোভিত হয় কিন্তু তেওঁলোকে পাহৰি যায় যে সেইবোৰ ক্ৰয় কৰাৰ আগতে পৰীক্ষা কৰা উচিত । কিয়নো তেওঁলোকৰ কোনো গুৰুতৰ স্বাস্থ্য সমস্যা আছে নে নাই আপুনি তেওঁলোকক চাই ক'ব নোৱাৰে । ডাঙৰ জাকৰ বহুতো মালিকে তেওঁলোকৰ ছাগলীবোৰক জাকৰ পৰা বাহিৰ কৰিবলৈ নিলামলৈ লৈ যায় । এনে পৰিস্থিতিত, মনত ৰাখিব যে আপুনি কেৱল এজন প্ৰজননকাৰীৰ পৰা ছাগলী কিনিব । লগতে, ছাগলীবোৰ ভালদৰে চাওঁক আৰু নিশ্চিত কৰক যে ছাগলীবোৰ স্বাস্থ্যৱান ।

সঠিক প্ৰশিক্ষণৰ অভাৱ (Lack of Proper Training)

ছাগলীবোৰ ঘৰলৈ অনাৰ আগতে নিজকে শিক্ষিত কৰক । অন্ততঃ, ছাগলীবোৰ কঢ়িয়াই অনাৰ আগতে সেইবোৰ পালন কৰাৰ বিষয়ে কেইটামান প্ৰবন্ধ পঢ়ক । ইয়াতকৈও ভাল, কিছুমান কিতাপ পঢ়ক, ভিডিঅ' চাওক আৰু কিছুমান ছাগলী খেতিয়কৰ সৈতে কথা পাতক । ছাগলী পালন কৰাৰ বাবে সময়, যত্ন, ধন আৰু জ্ঞানৰ প্ৰয়োজন, সেয়েহে ইয়াৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আগতে জ্ঞান লোৱাটো নিশ্চিত কৰিব ।

জাকত ছাগলী কিনিব নালাগে (Don’t buy Goat in herd)

বেছিভাগ মানুহে ভাৰতত ছাগলী ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ ছাগলী ক্ৰয় কৰে । ফলস্বৰূপে, ছাগলীবোৰ ইজনে সিজনৰ পৰা অসুস্থ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক । ইয়াৰ সৈতে, খাদ্য যোগানৰ বাবে আপোনাৰ পকেটৰ পৰা অধিক ধন ওলাই যায় । গতিকে আপুনি লাহে লাহে ছাগলী কিনিবলৈ আৰম্ভ কৰক ।

সঠিক প্ৰজাতি বাছনি কৰাত ব্যৰ্থতা (Failure to Choose the Right breed)

প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত বেছিভাগ ছাগলী পালকে ব্যৱসায়ৰ বাবে সঠিক প্ৰজাতি বাছনি কৰোঁতে ভুল কৰে । এনে কৰিলে তেওঁলোকে পিছত বিভিন্ন ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব আৰু লোকচানৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিব লাগিব ।

ছাগলী কিনাৰ আগতে বজাৰ গৱেষণা কৰক (Research the Market before Buying a Goat)

আপোনাৰ এলেকাত কেনে ধৰণৰ ছাগলীৰ চাহিদা আছে জানি লওঁক, তাৰ পিছত বাণিজ্যিকভাৱে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰক । মনত ৰাখিব যে আপোনাৰ জাকত ভুল কৌশল প্ৰয়োগ কৰিলে আপোনাৰ ছাগলী, আপোনাৰ বেংক বেলেন্স আৰু আপোনাৰ বুজাবুজিৰ বাবে গুৰুতৰ সমস্যা হ'ব পাৰে ।

সঠিক পৰিমাণে খাদ্য যোগান ধৰা (Feeding the Right Amount)

ছাগলীবোৰক কম খাদ্যৰ প্ৰয়োজন কিয়নো সেইবোৰ সৰু জন্তু । ভাৰতত বহুতো প্ৰজাতিৰ ছাগলী আছে যি নিম্ন মানদণ্ডৰ খাদ্যৰ ওপৰতো জীয়াই থাকিব পাৰে । ছাগলীবোৰে সকলো ধৰণৰ সেউজীয়া পশুখাদ্য যেনে সেউজীয়া ঘাঁহ, মাহজাতীয় শস্য, গছৰ পাত খায় । ছাগলী যেনে চিলেজ আৰু ঘাঁহৰ বাবে সুৰক্ষিত পশুখাদ্য হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পশুখাদ্য । ছাগলীবোৰক প্ৰায় ৫০ গ্ৰামৰ পৰা ৩০০ গ্ৰামলৈকে পৰিমাণত খুৱাব পাৰি ।

পৰ্যাপ্ত পানী (Sufficient Water)

ছাগলীবোৰক বিশেষকৈ মিঠা পানীৰ প্ৰয়োজন । ছাগলীবোৰ অতি সক্ৰিয় সেয়েহে সিহঁতৰ পানী সতেজ পানী খুয়াব লাগে লাগে।

মাংস আৰু গাখীৰ উৎপাদন ছাগলীৰ প্ৰজাতি (Milk and Meat Production Breed)

ছাগলীৰ দ্বৈত প্ৰজাতিৰ ভিতৰত আছে আৰেকানুট, চিৰোহি, বাৰবাৰী, মাৰোৱাৰী, মেহছানা, কচ্ছী, গোহিলৱাড়ী আৰু জলৱাড়ী । কিছুমান দেশত, বিদেশী প্ৰজাতিৰ ছাগলী যেনে বোৱৰ, আলপাইন আৰু অন্যান্য ও উপলব্ধ।

লগতে পঢ়কঃ Quail Farming: ২০০ টা কোৱেল পোৱালীৰ পৰা ৯ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰক, জানক কেনেকৈ?

English Summary: Mistakes in Goat Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.