MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

জন্তুবোৰ সময়ত গৰম নহলে (Animal Heat) কি কৰিব পশুপালক সকলে? জানক ইয়াৰ ঘৰুৱা উপায়

KJ Staff
KJ Staff
How to heat Animal through home remedies
How to heat Animal through home remedies

বহুতো কৃষক ভাতৃয়ে অভিযোগ কৰে যে তেওঁলোকৰ জন্তুবোৰে গৰম (Animal Heat)নহয়, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ পশুপালনত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় । জীৱ-জন্তুলৈ গৰম অনাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো ইয়াৰ দ্বাৰাহে যিকোনো জন্তুৱে গাখীৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম হয়, অন্যথা ই বিভিন্ন ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব । কিন্তু আজি আমি আপোনাক এনে কিছুমান থলুৱা প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছো যাক মাত্ৰ ৩  দিন ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ জন্তুটো গৰম হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিব ।

প্ৰথমে আপোনাক জাইফলৰ প্ৰয়োজন হ'ব যিটো আপুনি যিকোনো স্থানীয় গ্ৰোচাৰী দোকানৰ পৰা পাব । জায়ফলটো ভালদৰে জুইত ৰন্ধাৰ পিছত, ইয়াক ভালদৰে ভাঙি দিয়ক আৰু জন্তুটোক ভূচি অথবা খাদ্যৰ ভিতৰত ৰাখি খুৱাওক ।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ (Home Remedies)

জীৱ-জন্তুক গুড় দিয়া (Giving Jaggery to animals): কম পৰিমাণে দিয়া গুড়ে জীৱ-জন্তুৰ পাকস্থলীত অণুজীৱৰ বিকাশত সহায় কৰে আৰু পাচন শক্তি বৃদ্ধি কৰে । ই জন্তুৰ ভোকৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে । গুড়ে শক্তি প্ৰদান কৰাৰ লগতে ভোক বৃদ্ধি কৰে, সেয়েহে ই অত্যাৱশ্যকীয় উপাদানৰ যোগানত সহায় কৰে, যি জন্তুৰ তাপ সৃষ্টি কৰে ।  কিন্তু মনত ৰাখিব অতিৰিক্ত আৰু নিৰন্তৰভাৱে গুড় নিদিব, কিয়নো অতিৰিক্ত পৰিমাণত দিয়া গুড়ে জন্তুটোৰ বাবে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে ।

জন্তুবোৰক কপাহৰ বীজ খুৱাই দিয়া  (Feeding Cotton Seeds to animals): জন্তুবোৰক গৰমলৈ অনাৰ বাবে বিনোলা দিয়া হয় । ই জন্তুবোৰত দ্ৰুততাৰে নতুন গাখীৰ প্ৰস্তুত কৰে । কিন্তু বিনোল সদায়ে উতলাব লাগে কিয়নো কেঁচা বিনোলত গচিপোল নামৰ বিষ থাকে যি জন্তুটোৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে ।

গুড় আৰু তৰামিৰা তেল মিহলি কৰা  (Mixing Jaggery and Taramira oil) : আপোনাৰ জন্তুবোৰক প্ৰায় আধা কিলোগ্ৰামৰ পৰা কেজিলৈকে ৫-৭ দিনৰ বাবে গুড় আৰু তৰামিৰা তেলৰ মিশ্ৰণ দিয়ক । কেতিয়াবা এই মিশ্ৰণটোত অলপ নিমখও যোগ দিয়া হয় বা কিছুমান লোকে মৌৰি, থাইম আৰু গুড়ৰ ডিচেকচন প্ৰস্তুত কৰি জন্তুবোৰক দিয়ে ।

গুড়, সৰিয়হতেল আৰু তিলৰ মিশ্ৰণ দিয়া (Giving a Mixture of Jaggery, Mustard Oil and Sesame): এই ৰেচিপি অনুসৰি, প্ৰায় ১০০ মিলি তেল, এটা ৰুটি, গুড় আৰু সমান পৰিমাণৰ তিলৰ সৈতে মিহলি কৰা হয় আৰু এই মিশ্ৰণটো পিহি দিয়া হয় আৰু জন্তুবোৰক ৪ ৰ পৰা ৫ দিনৰ বাবে খুৱায় । গুড়, সৰিয়হৰ তেল আৰু তিলত যথেষ্ট পৰিমাণে প্ৰ'টিন থাকে । গতিকে যেতিয়া এই সকলোবোৰ উপাদান মিহলি কৰা হয় জন্তুটোৰ গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয় ।

লগতে পঢ়কঃ আপোনাৰ প্ৰিয় ফেৰাৰীতকৈ অধিক মূল্যৱান এইবিধ ম'হ ! বীৰ্যৰ ব্যয়ে স্তম্ভিত কৰিব আপোনাক

English Summary: How to heat Animal through home remedies

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.