MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Artificial Insemination: কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ লাভালাভ আৰু ইয়াৰ সীমাবদ্ধতা

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Artificial Insemnitation
Artificial Insemnitation

জীৱ-জন্তুৰ কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণ (Artificial Insemination) হৈছে এক পদ্ধতি য'ত এটা স্বাস্থ্যৱান মতা জন্তুৰ বীৰ্য কৃত্ৰিমভাৱে গৰুৰ গৰ্ভত স্থাপন কৰা হয়। বীৰ্য বিভিন্ন কাৰ্যৰ জৰিয়তে সঞ্চিত কৰি বহু বছৰ ধৰি তৰল নাইট্ৰজেনত সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি। এই জমা হোৱা বীৰ্য মাইকী পশুধনৰ ৰাখি গৰ্ভধাৰণ কৰা হয়। গৰ্ভধাৰণৰ এই কাৰ্যক কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণ বুলি কোৱা হয়।

কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ লাভালাভ

প্ৰাকৃতিক গৰ্ভধাৰণৰ তুলনাত কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ বহুতো লাভালাভ আছে। কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণ বহু দূৰ আনকি আন দেশৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰজাতিৰ ষাঁড়ৰ বীৰ্যও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

প্ৰাকৃতিক পদ্ধতিত, এবছৰত 60 ৰ পৰা 70 টা গৰু বা ম'হ এটা ষাঁড়ৰ দ্বাৰা গৰ্ভৱতী হ'ব পাৰে। আনহাতে কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণ পদ্ধতিৰ দ্বাৰা এবছৰত হাজাৰ হাজাৰ গৰু আৰু ম'হ গৰ্ভধাৰণ কৰিব পাৰি।

এই পদ্ধতিৰে, এটা ভাল ষাঁড়ৰ বীৰ্য মৃত্যুৰ পিছতো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি আৰু এই পদ্ধতিয়ে ধন আৰু শ্ৰমও ৰাহি কৰে। এই পদ্ধতিটোৱে জীৱ-জন্তুৰ প্ৰজনন ৰেকৰ্ড একত্ৰিত কৰাত সহায় কৰে।

কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণ পদ্ধতিৰ সীমাবদ্ধতা

কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ বাবে এজন প্ৰশিক্ষিত পশু চিকিৎসকৰ প্ৰয়োজন যাৰ মাইকী জন্তুৰ প্ৰজনন অঙ্গৰ বিষয়ে ভাল জ্ঞান আছে। এই পদ্ধতিৰ বাবে বিশেষ সঁজুলিৰ প্ৰয়োজন আৰু পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ বিশেষ যত্নৰ অভাৱৰ ফলত গৰ্ভধাৰণ বিলম্বিত হ'ব পাৰে।

কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত সাৱধানতা

মাইকী জন্তুটো ঋতু চক্ৰত থাকিব লাগে আৰু কৃত্ৰিম গৰ্ভধাৰণৰ আগতে বন্দুকটো ভালদৰে ধুব লাগে।

লগতে পঢ়ক-

Beetal goat : ৩ টা বীটল ছাগলী পুহিয়েই বছৰি ১ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক

English Summary: Artificial Insemnitation

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.