Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

মালচিং পদ্ধতি কি? এই পদ্ধতিত কৃষি কৰি অধিক উৎপাদন কৰা সম্ভৱ নে?

Wednesday, 30 June 2021 11:40 PM
Mulching Agriculture Method

Mulching Agriculture Method

কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত বাণিজ্য আৰু আধুনিকীকৰণৰ সৈতে, প্লাষ্টিক মালচিংৰ ব্যৱহাৰ জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। এইটো আধুনিক কৃষিৰ এক উন্নত পদ্ধতি। ইয়াৰ ফলত শস্যৰ দ্ৰুত বিকাশ হয়। তদুপৰি, ভাল উৎপাদনৰ স্বার্থ্যত, মাটি ঢাকি শস্যৰ এক অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰা হয়।

মালচিং হৈছে এক পদ্ধতি যাৰ সুবিধা আৰু অসুবিধা দুয়োটা আছে। ইয়াৰ বিষয়ে অধিক জানো আহক - 

মালচিংৰ (জৈৱিক) সুবিধা (Benefits Of Mulching) -

1) শস্য ক্ষেত্ৰত আৰ্দ্ৰতা সংৰক্ষণ কৰাত মালচিং বিশেষভাৱে উপকাৰী, কিয়নো এই প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিলে, খেতিপথাৰত পানী সূৰ্যৰ তাপ আৰু বতাহে সোনকালে নোহোৱা নকৰে। ফলস্বৰূপে, পথাৰত পানীৰ অভাৱ নাথাকে আৰু জলসিঞ্চন অতি কম লাগে। মাল্চিং ব্যৱহাৰ কৰিলে পথাৰত প্ৰায় ১০ ৰ পৰা ২৫ শতাংশ আৰ্দ্ৰতা সংৰক্ষণ কৰা সম্ভৱ হয়।

2) মাল্চিংৰ বাবে ব্যৱহৃত পদাৰ্থ হৈছে জৈৱিক আৰু অজৈৱ পদাৰ্থ। উপাদানবোৰ হৈছে চাউল বা ঘেঁহুৰ খেৰ, গছৰ পাত, শুকান ঘাঁহ, পচন সাৰ, ভালদৰে পচি যোৱা পাকঘৰৰ আৱৰ্জনা ইত্যাদি।

3) এইটো লক্ষণীয় যে মাল্চিং ডাঠ পদাৰ্থই উদ্ভিদৰ অপ্ৰয়োজনীয় শিপা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব। আনকি সঠিক মাল্চিং প্ৰয়োগেও বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পতংগৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

4) শীতকালত মালচিং ব্যৱহাৰ কৰিলে মাটিত প্ৰয়োজনীয় তাপমাত্ৰা ধৰি ৰাখিব পাৰে আৰু গ্ৰীষ্মকালত মাটি ঠাণ্ডা ৰাখিব পাৰে, আনকি কেইবাটাও পোক-পতংগৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- কিৱি খেতি কৰি বছৰে বিশ ত্রিশ লাখ টকা উপৰ্জন কৰক (Kiwi Fruit Farming North-East India)

5) আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভাৱে, মাল্চিং প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰাত পানী অতি কম প্রয়োজন। জলসিঞ্চনৰ ব্যয় কাম থাকে, লাভ অধিক হয়।

6) পাহাৰীয়া অঞ্চল আৰু আনকি পাহাৰত, বিশেষকৈ ৰঙা মাটিৰ এলেকাত কম খৰচী মাল্চিং প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰাৰ কোনো বিকল্প নাই। ফল গছ, বিশেষকৈ নেমু, মধুৰিআম, কঁঠাল, আম, নাৰিকল, কল, কমলা, আনাৰস, এৰেটেড নেমু, অমিতা, আদা, হালধি, 1-2 সপ্তাহত এবাৰ পানীৰে 1-2 সপ্তাহতকৈ অধিক সময় ৰখা যায়।

7) কীট নিয়ন্ত্ৰণ: মাল্চিংয়ে পতংগৰ সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে। নেমাটোড বা শস্যৰ ওপৰত পলুৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰে। ৰিফ্লেক্টৰে মাল্চ পতংগবোৰ প্ৰতিৰোধ কৰে।

8) সাৰৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস: এই পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিলে শিপাৰ ওচৰৰ অংশত সাৰ প্ৰয়োগ কৰিবলৈ খেতিত ব্যৱহৃত সাৰৰ পৰিমাণ আৰু সংখ্যাও যথেষ্ট হ্ৰাস হয়। ফলস্বৰূপে, ব্যয় কম কৰা সম্ভৱ।

9) দ্ৰুত অংকুৰণ: মাটি প্লাষ্টিকৰ চাদৰে ঢাকি ৰাখিলে মাটিৰ আৱৰি থকা অংশৰ তাপমাত্ৰা নিশা আৰু শীতকালত স্বাভাৱিকতকৈ অধিক বৃদ্ধি হয়। ফলস্বৰূপে, বীজৰ পৰা অংকুৰণ দ্ৰুততাৰে সম্পূৰ্ণ হয়।

মালচিংৰ বিভিন্ন লাভালাভ আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে: মালচিং বৰষুণৰ পানীৰ গতি হ্ৰাস কৰি মাটিক্ষয় প্ৰতিহত কৰে আৰু মাটিৰ পানী শোষণ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, গৰম আৰু ঠাণ্ডাত মাটিৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত ইনচুলেটৰ হিচাপে কাম কৰে, বাষ্পীভৱন হ্ৰাসৰ 40 শতাংশৰ জৰিয়তে মাটিত যথেষ্ট পানী ৰাখে, উচ্চ উষ্ণতাত মাটি ফাটি যোৱা প্ৰতিহত কৰি আৰু মাটিৰ পৃষ্ঠত কঠিন স্তৰ গঠন প্ৰতিহত কৰি সহায় কৰে , মাটিত থকা হিউমাছ আৰু জৈৱিক পদাৰ্থৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে, মাটিত পোহৰৰ চলাচলত বাধা সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত অপতৃণ হ্রাস হয়, আৰু শামুকৰ দৰে জীৱ চলাচলত বাধা দি সেইবোৰ নোহোৱা কৰে।

সীমাবদ্ধতা -

 জৈৱিক মালচিংকৈ প্লাষ্টিকৰ মাল্চিং অধিক ব্যয়বহুল। গ্ৰীষ্মকালত ক'লা বা ডাঠ প্লাষ্টিক ব্যৱহাৰ কৰিলে তাপমাত্ৰা বৃদ্ধি হয়। ইয়াৰ ফলত গছপুলি জ্বলি যোৱা বা শুকাই যোৱাৰ লক্ষণ দেখা দিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- মৎস্য পালনৰে লাখ লাখ টকা উপার্জন কামৰূপৰ ৰঞ্জিতাৰ
Mulching method Modern agriculture technology Agriculture Farming

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.