MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

ATMA প্ৰকল্পৰ অধীনত কৃষকক অ’ৰ্গেনিক কৃষি প্ৰতি সজাগ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Organic farming
Organic farming

হিমাচল প্ৰদেশত বিগত কেইবাবছৰধৰি ৰাজ্য চৰকাৰে কৃষকসকলক সম্পূৰ্ণ অ’ৰ্গেনিক কৃষি (Organic Farming) গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে বিভিন্ন সজাগতা অভিযান চলাই আহিছে। কৃষকসকলক সজাগ কৰাৰ বাবে  ATMA  প্ৰকল্পৰ অধীনত এটা প্ৰশিক্ষণ শিবিৰৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। ইপিনে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশৰ কৃষকসকলক প্ৰাকৃতিক কৃষি গ্ৰহণ কৰিবলৈ নিৰন্তৰ সজাগ কৰি আহিছে। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰৰ দ্বাৰা বহুতো আঁচনি আৰু কাৰ্যসূচী চলাই কৃষকসকলক সজাগ কৰা হৈছে।

কৃষকসকলক ৰ্গেনিক কৃষিৰ বিষয়ে সজাগ কৰা হৈছে

হিমাচল প্ৰদেশৰ চিৰমৌৰ জিলাৰ ATMA প্ৰকল্পৰ অধীনত, কৃষি বিভাগৰ দ্বাৰা এক প্ৰশিক্ষণ শিবিৰৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক অৱগত কৰা হৈছিল। ইয়াত, কৃষকসকলক সুভাষ পালেকাৰ অ’ৰ্গেনিক কৃষিৰ বাবে বহুতো ঔষধ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ শিকোৱা হৈছিল। কেৱল এয়াই নহয়, কৃষকসকলক জীৱমৃত আৰু বিসৰ্মৃত কৰাৰ বাবে প্ৰশিক্ষণো দিয়া হৈছিল।

প্ৰাকৃতিক কৃষি গ্ৰহণৰ অভিযান সম্পূৰ্ণৰূপে তীব্ৰতৰ

আমি আপোনাক কওঁ যে 2018 বৰ্ষৰ পৰা, হিমাচল প্ৰদেশত অ’ৰ্গেনিক কৃষি সম্পূৰ্ণৰূপে গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে এক অভিযান চলোৱা হৈছে, যাৰ বাবে কৃষকসকলক চিৰমৌৰ আৰু চোলান জিলাত প্ৰাকৃতিক কৃষিৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।

ৰ্গেনিক কৃষিৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা শস্য আৰু ফলৰ বাবে এফপিঅ' গঠন

কেৱল এয়াই নহয়, অ’ৰ্গেনিক কৃষিৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা শস্য আৰু ফলৰ বাবেও এফপিঅ' গঠন কৰা হৈছে, যি হৈছে ৰাজ্যখনৰ এনে প্ৰথম এফপিঅ' যি কেৱল অ’ৰ্গেনিক কৃষিৰ পৰা উৎপাদিত শস্য আৰু ফলৰ বাবে বজাৰ প্ৰদান কৰে।

একে সময়তে, ই সংসাধিত খাদ্যৰ ওপৰতো কাম কৰি আছে, এই এফপিঅ' ননি কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যৰ সহযোগত গঠন কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়ক-জৈৱিক কৃষি কৰা কৃষকলৈ বছৰি ১০,৮০০ টকাৰ ৰাজসাহাৰ্য! জানক সম্পূৰ্ণ বিবৰণ

English Summary: Organic farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.