1. এগ্ৰিপেডিয়া

IFFCO-MCৰ টাকিবি – কৃষকসকলৰ বাবে উপযোগী কীটনাশক

RAHUL ALI
RAHUL ALI
IFFCO-MC’s Takibi– good Insecticide for Farmers
IFFCO-MC’s Takibi– good Insecticide for Farmers

এক বা একাধিক পতংগৰ প্ৰজাতি মাৰিবলৈ, প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ অথবা হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰা ঔষধবোৰক কীটনাশক বুলি কোৱা হয়। কিছুমান কীটনাশকে স্নায়ুতন্ত্ৰ ব্যাহত কৰে, আনহাতে আন কিছুমানে কীট পতংগৰ এক্সোস্কেলেটনৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে, সেইবোৰ প্ৰতিহত কৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। তদুপৰি ইয়াক বিভিন্ন ধৰণে পেক কৰিব পাৰি, যেনে স্প্ৰে, ধুলি, জেল আৰু টোপ।

বহল বৰ্ণালী কীটনাশকৰ দ্বাৰা হত্যা কৰা পতংগবোৰ প্ৰজাতি নিৰ্বিশেষে নাইকিয়া হয়। প্ৰতিটো বাণিজ্যিক কীটনাশকৰ লেবেলত তালিকাভুক্ত এই কীটনাশক শ্ৰেণীবোৰৰ ভিতৰত আছে নিওনিকোটিনইড, অৰ্গেনোফছফেট, পাইৰেথ্ৰইড আৰু কাৰ্বামেট কীটনাশক।

যেতিয়া সাৱধানে প্ৰয়োগ কৰা হয়, কিছুমান বহল বৰ্ণালী কীটনাশক, যেনে ক্ল'ৰপাইৰিফছ নিৰ্দিষ্ট কীট-পতংগলক্ষ্য কৰাৰ বাবে উপযোগী হ'ব পাৰে। বহল বৰ্ণালী কীটনাশক ব্যৱহাৰ কৰিলে সহায়ক পতংগৰ প্ৰাকৃতিক শত্ৰুসকলক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিব সেয়া বিবেচনা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। অধিক স্থিতিস্থাপক প্ৰাকৃতিক শত্ৰুৱে ঋতুৰ শেষৰ ফালে আক্ৰমণকাৰী প্ৰজাতিবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব আৰু ৰাসায়নিক পুনৰ প্ৰয়োগৰ সঘনতা হ্ৰাস কৰিব।

ইয়াৰ ফলস্বৰূপে, কৃষকসকলে পতংগ কীট প্ৰৱন্ধনক অগ্ৰাধিকাৰ দিব লাগিব। বিজ্ঞানী আৰু বিশেষজ্ঞসকলে উৎপাদন হ্ৰাস কৰিবলৈ পীড়িত শস্যৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত কীটনাশক ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়ে।

এই কথা মনত ৰাখি, ইফকো আৰু মিৎসুবিচি কৰ্পোৰেশ্যনে টাবিকি (ফ্লুবেণ্ডিয়ামাইড 20% ডব্লিউজি) প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে এক যৌথ উদ্যোগ গঠন কৰিছিল।

ফ্লুবেডিয়ামাইড 20% ডব্লিউজি হৈছে এক সুৰক্ষিত মানৱ আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰ'ফাইলৰ সৈতে এক নতুন প্ৰজন্মৰ দিয়ামাইড ৰাসায়নিক পদাৰ্থ। ইয়াত ৰিয়ানোডিন-সংবেদনশীল আন্তঃকোষীয় কেলচিয়াম ৰিলিজ চেনেলবোৰ সক্ৰিয় কৰাৰ জৰিয়তে পতংগগত গুণাগুণ থাকে, যাৰ ফলত যৌগটো খোৱাৰ পিছত পতংগৰ খোৱা হঠাতে বন্ধ হৈ যায়।

ধানৰ শস্যত ষ্টেম্বোৰেৰ আৰু পাতৰ ৰোলাৰ, কপাহত আমেৰিকান বলৱৰ্ম, পালচত পড বোৰাৰ, বন্ধাকবিত ডায়মণ্ডবেক মথ আৰু বিলাহীত ফল ৰ'লাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ টাকিবি ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কাৰিকৰী নাম: ফ্লুবেণ্ডিয়ামাইড 20% ডব্লিউজি

তাবিকিৰ বিশেষত্ব আৰু ইউএছপি:

  • বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ পতংগবোৰ বহল বৰ্ণালী কীটনাশক ব্যৱহাৰ কৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হয়।

  • প্ৰয়োগ কৰাৰ লগে লগে পতংগই শস্য ধ্বংস কৰা বন্ধ কৰে।

  • অভিপ্ৰেত কীটৰ নিৰন্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত ইয়াক অৰ্থনৈতিক কৰি তোলে।

  • পৰিৱেশ-অনুকূল, মানৱ আৰু উদ্ভিদ-অনুকূল।

  • আইপিএম আৰু আইআৰএম কাৰ্যসূচীত দক্ষ।

প্ৰয়োগ আৰু ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি-

টোকা:

অধিক বিৱৰণৰ বাবে https://www.iffcobazar.in/ চাওক

লগতে পঢ়ক-‘চুকোয়াকা’ এটা বহল বৰ্ণালী ভেঁকুৰনাশক আৰু ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ পদ্ধতি

English Summary: IFFCO-MC’s Takibi– good Insecticide for Farmers

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.