Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

হাইব্ৰীড বিলাহী খেতিত সাৰ প্ৰয়োগ (Fertilizer application in hybrid tomato cultivation)

Thursday, 30 September 2021 10:26 PM
Tomato

Tomato

হাইব্ৰীড বিলাহী খেতিত প্ৰয়োজনীয় সাৰৰ পৰিমাণ বেছি। হাইব্ৰীড বিলাহীৰ খেতিত ৩৪ কিলোগ্ৰাম ইউৰিয়া, ১৬৫ কিলোগ্ৰাম একক ছুপাৰ ফছফেট আৰু ৪৪ কিলোগ্ৰাম মিউৰিয়েট অৱ পটাছ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। ইয়াৰে ইউৰিয়াৰ আধাভাগ আৰু বাকী সাৰৰ সমুদায় শেষৰবাৰ মাটি চহ কৰাৰ সময়ত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। বাকী থকা ইউৰিয়া সাৰখিনি পুলি ৰোৱাৰ এমাহৰ পাছত পুলিৰ গুৰিত অথবা দুটা শাৰীৰ মাজত পাতলীয়া লোৰ কৰি গোবৰৰ লগত মিহলি কৰি প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

জলসিঞ্চন:

ৰোৱাৰ ঠিক পাছতেই প্ৰথম জলসিঞ্চনটো কৰি তাৰ পাছত ১০-১৫ দিনৰ অন্তৰে অন্তৰে মাটিৰ জীপৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি জলসিঞ্চন কৰিব লাগে।

বন-বাত নিয়ন্ত্ৰণ:

পুলি ৰোৱাৰ ২০ দিনৰ পাছত এবাৰ নিৰণি কৰিব লাগে।

হৰমন প্ৰয়োগ:

জিবাৰিলিক এচিডৰ ২০ পি.পি.এম.(২০ মিলিগ্ৰাম ১ লিটাৰ পানীত মিহলাই) ৰোৱাৰ এমাহৰ পাছত স্প্ৰে’ কৰিলে ফলন বাঢ়ে।

অন্তৰ্ৱতী শস্য:

দুই শাৰী বিলাহীৰ মাজত দুই শাৰী ওলকবি আন্তঃশস্য হিচাপে কৰিব পাৰি।

বিলাহীৰ শস্যৰক্ষা -

১)শেহতীয়া ব্লাইট বা লেট ব্লাইট:

লেট ব্লাইট ৰোগৰ আক্ৰমণ হ’লে মেংকজেব ঔষধৰ ২.৫ গ্ৰাম প্ৰতিলিটাৰ হিচাপে পানীত মিহলি কৰি তলত দিয়া পৰিমাণেৰে স্প্ৰে’ কৰিব লাগে। ৰোৱাৰ এমাহৰ পাছত বিঘাই প্ৰতি ৮০ লিটাৰ, দ্বিতীয় মাহৰ পাছত ১০৬ লিটাৰ আৰু তিনি মাহৰ পাছত ১৩৩ লিটাৰ ঔষধৰ মিশ্ৰণ ছটিয়াব লাগে। মেঘাচ্ছন্ন বতৰত ৰোগৰ আক্ৰমণ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে মেনক’জেৱ ঔষধ প্ৰতিলিটাৰ পানীত ২ গ্ৰাম হাৰত মিহলাই ছটিয়াব লাগে। বিকল্পস্বৰূপে ডাইথেন জেদ-৭৮ ঔষধ প্ৰতিলিটাৰ পানীত ২.৫ গ্ৰাম হাৰত মিহলাই ছটিয়াব লাগে। ৰোগৰ আক্ৰমণ দেখা পালে ৭-১০ দিন অন্তৰত বতৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ছটিয়াব লাগে। ছটিওৱাৰ সময়ত এইটো কথা লক্ষ্য কৰিব লাগে যাতে পাতৰ তলফালে ভালদৰে তিতি যায়।

২)মেটালেক্সিল ঔষধ ২.৫ গ্ৰাম প্ৰতিলিটাৰ হাৰত তিনিবাৰ মেংকজেৱ ২ গ্ৰাম প্ৰতিলিটাৰ হাৰত তিনিবাৰ ১২ দিন অন্তৰত ডিচেম্বৰ মাহৰ ১৫ তাৰিখৰ পৰা ছটিয়াব লাগে। বৰষুনৰ বতৰত প্ৰতি ২ লিটাৰ পানীত ১ মি.লি. ট্ৰাইটন(ষ্টিকাৰ) মিহলাই ল’লে ভাল ফল পোৱা যায়।

৩) ১% বৰড’ মিশ্ৰণ প্ৰয়োগ কৰিও এই ৰোগৰ পৰা উপশম পোৱা যায়।

বিলাহীৰ লেৰেলা বেমাৰ -

১)বেক্টেৰিয়াজনিত লেৰেলা বেমাৰ হ’লে ১০০ পি.পি.এম. হাৰত ষ্ট্ৰেপ্ট’মাইচিন ঔষধ মাটি তিতি যোৱাকৈ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। ৰোগ প্ৰতিৰোধী জাত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। সৰিয়হৰ খলিহৈ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

২) ১ গ্ৰাম হিং, ৫ গ্ৰাম হালধি ১০ লিটাৰ পানীত মিহলি কৰি মাটি তিতি যোৱাকৈ ৰোৱাৰ ১৫, ৩০ আৰু ৪৫ দিনৰ পাছত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

৩)ভেঁকুৰজনিত লেৰেলা ৰোগৰ বেলিকা কেপটান ঔষধ ৩ গ্ৰাম প্ৰতিলিটাৰ পানীত মিহলাই ছটিয়াব লাগে।

Fartilizer Farming Tomato Farming Krishi Jagran Assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.