MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

Butternut Squash খেতিৰে ২ মাহতে ১ লাখ টকা উপাৰ্জন ওদালগুৰিৰ বিনেশ্বৰ বাগলাৰীৰ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
Butternut Squash
Butternut Squash

বাটাৰনাট স্কোয়াচ এক গ্ৰীষ্মকালীন শস্য। ই লতাজাতীয় উদ্ধিদ। অসমত এই খেতি একেবাৰে নতুন। জানিব পৰা মতে, বৰ্তমানলৈ কেইজন মুষ্টিমেয় কৃষকেহে অসমত এই খেতি কৰিছে। ওদালগুৰিৰ নলবাৰী গাঁৱৰ কৃষক বিনেশ্বৰ বাগলাৰীয়ে পৰীক্ষামূলকভাৱে এইবাৰ এবিঘা মাটিত বাটাৰনাট স্কোয়াচ খেতি কৰিছিল।

বিনেশ্বৰ বাগলাৰী
বিনেশ্বৰ বাগলাৰী

ফটোত দেখা এই লমালমে লগা বাটাৰনাট স্কোয়াচবোৰ তেওঁৰ বাৰীৰে। এবিঘা মাটিত খেতি কৰি কৃষকজনে ৫০-৬০ দিনৰ ভিতৰত ১ লাখতকৈ অধিক টকা উপাৰ্জন কৰিছে। বৰ্তমান এই খেতিৰ সময় নাই। আহি থকা আমাৰ কৃষকসকলে এই বাটাৰনাট স্কোয়াচৰ খেতিৰে যথেষ্ট লাভান্বিত হোৱাৰ স্থল আছে। কাৰণ বাগলাৰীয়ে ২ মাহতে মাত্ৰ এবিঘা মাটিত খেতি ১ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।  

লগতে পঢ়ক- 

বিনামূলীয়া চাউল, অৰুণোদয়ৰ দৰে আঁচনিয়ে অসমীয়া মানুহক এলেহুৱা কৰিছে!

ওদালগুৰিত কৰা বাটাৰনাট স্কোৱাচ ৰ খেতি
ওদালগুৰিত কৰা বাটাৰনাট স্কোৱাচ ৰ খেতি

বাটাৰনাট স্কোয়াচ এক গ্ৰীষ্মকালীন শস্য। মাঘৰ শেষৰ পৰা চ’তৰ শেষলৈ কৃষকসকলে এই খেতি কৰিব পাৰে। ইয়াক মাটিত বগাবলৈ দিয়াৰ লগতে হেন্দালি দিও কৰিব পাৰে। অৱশ্যে বিনেশ্বৰ বাগলাৰীয়ে মাটিত বগাবলৈ দিয়ে কৰিছিল। আপোনালোক ফটোত দেখিবলৈ পাইচে বাগলাৰীয়ে খুব প্ৰণালীবদ্ধভাৱে এই বাটাৰনাট স্কোৱাচৰ খেতি কৰিছিল। গতিকে অনাগত দিনত যিসকল কৃষকে এনেদৰে বাটাৰনাট স্কোৱাচৰ খেতি কৰিম বুলি ভাবিছে তেওঁলোকে এই প্ৰণালীবদ্ধ দিশটোক গুৰুত্ব দিব। তেওঁ বনবাত নুঠিবৰ বাবে মালচিং পেপাৰো ব্যৱহাৰ কৰিছে।

বাটাৰনাট স্কোৱাচ
বাটাৰনাট স্কোৱাচ

আমাৰ বাবে অচিনাকী এই বিনেশ্বৰ বাগলাৰীয়ে কৰা এই বাটাৰনাট স্কোৱাচ সোৱাদযুক্ত। বিশেষকৈ স্কোৱাচ পাচলিৰে এটা প্ৰকাৰ।

লগতে পঢ়ক- 

Litchi farming : ভালদৰে কৰিলে এজোপা লিচুত ৬০-৭০ কেজি পৰ্যন্ত লাগে

English Summary: Butternut Squash farming Benefit

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.