MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

অসমৰ হাবিত সহজলভ্য বেতগছ, এতিয়া প্ৰায় বিলুপ্তিৰ দিশত!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
এসময়ৰ অসমৰ হাবিত সহজলভ্য বেতগছ, এতিয়া প্ৰায় বিলুপ্তিৰ দিশত
এসময়ৰ অসমৰ হাবিত সহজলভ্য বেতগছ, এতিয়া প্ৰায় বিলুপ্তিৰ দিশত

বেতগছ চিৰসেউজ উদ্ভিদৰ অন্তৰ্গত। গাওঁৰ ৰাস্তাৰ কাষত, ঘৰৰ পিছফালে, পৰি ৰোৱা ভূমিত, আৰু অৰণ্যত কিছু সেমেকা ঠাইত এই উদ্ভিদ গজে। সাধাৰণতে বেত গছবোৰ জংঘল আকৃতিৰ কণ্টক জোপোহাৰ ৰূপত দেখা যায়। ক্ৰান্তীয় আৰু উপ-ক্ৰান্তীয় অঞ্চলৰ  সেমেকা আৰু নিম্ন হাবিয়নি বেত গছৰ বাবে উত্তম। প্ৰাপ্তবয়স্ক হ'লে এইবিধ উদ্ভিদ ৪৫ ৰ পৰা ৫৫ ফুট ওখ হয়।

অসমত পোৱা প্ৰজাতিবোৰ তৈলাক্ত, ওখ, কাঁইটীয়া আৰু অতি কঠিন। বেত গছৰ প্ৰটিতো কাণ্ডৰ আগৰ পৰা নতুন পাত বাহিৰ হয়। কাণ্ড বৃদ্ধিৰ লগে লগে ইয়াৰ তলৰ অংশ কঠিন হয় আৰু তীক্ষ্ণ কাইট দেখিবলৈ পোৱা যায়। বেতত ফুল ধৰাৰ আগে আগে গছৰ পৰা এক ধৰণৰ মিঠা গোন্ধ আহে। মৌমাখি, পিঁপড়া, মাখিবোৰ এই ৰস খাবলৈ বেত গছত গোট খোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায়।

বেত গছৰ ফলক বেটফল, বেথুল অথবা ঠাই বিশেষে বেতগুলা নামেৰে জনা যায়। এই ফলটো বৃত্তাকাৰ আৰু মুচমুচে টেঙা মিঠা। বীজটো কঠিন, কিন্তু ভিতৰখন কোমল। কেঁচা ফলবোৰ সেউজীয়া আৰু সেউজীয়া বা বগা ৰঙৰ। এইটো এটা স্তূপৰ ফল। প্ৰটিতো থোকত ২০০ টালৈকে ফল লাগে। উল্লেখ্য যে বেতৰ ফুল অক্টোবৰত ফুলে আৰু ফলবোৰ মাৰ্চ-এপ্ৰিলত আহে। যদিও ই এক অগতানুগতিক ফল, ই বহুতৰ বাবে অতি প্ৰিয়।

এপ্ৰিল-মে মাহত সুন্দি আৰু জালি বেতৰ পকা ফল সংগ্ৰহ কৰিব পাৰি। কোৰাট বেতৰ পকা ফল মাৰ্চ এপ্ৰিল আৰু ছেপ্টেম্বৰ-অক্টোবৰত সংগ্ৰহ কৰিব পাৰি। বুডুম বেতৰ পকা ফল জুন-জুলাইত সংগ্ৰহ কৰিব পাৰি। কিন্তু পৰিতাপৰ বিষয় প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ উৎসবোৰ ক্ৰমান্বয়ে কমি অহাৰ পৰিপেক্ষিতত বৰ্তমান আৱাস সংকটৰ বাবে ই বিপদাপন্ন প্ৰজাতি।

শুকান বেতেৰে তৈয়াৰ কৰা হয় বিভিন্ন হস্তশিল্প সামগ্ৰী।যেনে চকী, মেজ, দলা, কুলা, চাংগাৰি, মুৰা, দুশী, চলনি, টোকা, গোলা, ডল, ডুলা, অৰি, ধামা, পট্টি, বুক শ্বেল্ফ, চোফা, ক্ৰেডেল, কট, বাস্কেট, টেবুললেম্প, লেম্পশ্বেড ইত্যাদি উল্লেখনীয়। ইয়াক গৃহ নিৰ্মাণতো ব্যৱহাৰ কৰা হয়, বিশেষকৈ ৰেষ্টুৰেণ্ট, ঘৰ বা কাৰ্যালয়ৰ আদি নিৰ্মান কাৰ্যত।

ইয়াৰ উপৰিও, বিভিন্ন বস্তু বান্ধিবলৈ দীঘল বেতৰ পটিও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মুখ্যতঃ ফলৰ বাবে বেতখেতি কৰা নহয় যদিও বেতৰ ব্যৱহাৰ হস্তশিল্প তৈয়াৰ কৰাৰ কেঁচা সামগ্ৰী হিচাপে। ফলটো খোৱাৰ বাবে সুস্বাদু আৰু বহুতৰ প্ৰিয়।

(Content Source: Wikipedia)

লগতে পঢ়ক-Bitter Gourd Cultivation: জানো আঁহক কেনেদৰে কৰিব তিঁতা কেৰেলাৰ খেতি!

English Summary: Bet Guti: On the Verge of Extinct Species!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.