MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

লকডাউনে কেনেকৈ সলনি কৰিলে তিনি চাকৰি প্ৰত্যাশী বন্ধুৰ জীৱন...

KJ Staff
KJ Staff
Three friends who were job seekers finally started organic farming
Three friends who were job seekers finally started organic farming

সময় কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু চৰকাৰী আঁচনিবোৰৰ লাভালাভ কেনেদৰে লোৱা হয় সেয়া মধ্য প্ৰদেশৰ সাতনা জিলাৰ তিনিজন যুৱকৰ পৰা শিকিব পাৰি । কৰোনা মহামাৰীৰ পৰা সুৰক্ষা ৰখাৰ বাবে দুবছৰ আগতে আৰোপ কৰা লকডাউনত তিনিজন যুৱকে একেলগে কাম কৰি গাওঁখনত জৈৱিক কৃষি আৰম্ভ কৰিছিল ।

যুৱক কেইজনৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমেও ৰং আনিছিল । তিনিওজন যুৱকে একেলগে ভাল উপাৰ্জন কৰাৰ কৰাৰ লগতে যিমান সম্ভৱ জৈৱিক কৃষিৰ প্ৰতি গাওঁখনৰ লোকসকলৰ প্ৰৱণতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিনামূলীয়া প্ৰশিক্ষণ দিছে।

সতনা জিলাৰ বাসিন্দা যুৱক সঞ্জয় শৰ্মা, হিমাংশু চতুৰ্বেদী আৰু অভিনৱ তিৱাৰীয়ে কয় যে কৰোনা মহামাৰী প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ লকডাউন জাৰি কৰা হৈছিল । এনে পৰিস্থিতিত সকলোকে ঘৰৰ পৰা কাম কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছিল । তিনিওজন মানুহে ঘৰত থাকোঁতে বাকী থকা সময়খিনিৰ সৰ্বাধিক সদ্ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ একেলগে জৈৱিক কৃষি আৰম্ভ কৰিছিল ।

জৈতৱাৰা বীৰসিংপুৰ ৰোডৰ কামধেনু কৃষ্ণক কল্যাণ সমিতিৰ জৰিয়তে জৈৱিক কৃষি কৰি থকা যুৱক কেইজনে এটা জৈৱিক ফাৰ্ম মডেলও প্ৰস্তুত কৰি আছে । সংগঠনটোৰ জৰিয়তে, কৃষকসকলক কৃষিৰ পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰ পৰা প্ৰাকৃতিক আৰু গৰু-আধাৰিত কৃষিৰ পদ্ধতিৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছে ।

দুবছৰ আগতে, বাঘাৰ কেশৱ মাধৱ গোশালাৰ পৰা জৈৱিক কৃষি আৰম্ভ কৰা যুৱকজনে উদ্যানপালন বিভাগৰ সহায় লাভ কৰিছিল । বিভিন্ন আঁচনিৰ অধীনত, জলসিঞ্চনৰ বাবে উন্নত বীজ, উদ্ভিদ, ভাৰ্মি-কম্পোষ্ট ইউনিট আৰু স্প্ৰিঙ্কলাৰ প্ৰদান কৰা হৈছিল।

পাচলিৰ সৈতে জৈৱিক সাৰ প্ৰস্তুত

পাচলিৰ লগতে জিলাখনৰ চিনাক্ত যুৱক-যুৱতীসকলে জৈৱিক সাৰও উৎপাদন কৰি আছে । ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে হালধি, পিয়াজ, আলু, ধেঞ্চা, ভেৰ্মিকম্পষ্ট, কেঁচু জৈৱিক ।

লাভালাভ লাভ কৰাৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰীক ধন্যবাদ

কৃষকসকলক সমৃদ্ধিশালী কৰি তুলিবলৈ ৰাজ্য চৰকাৰে চলোৱা আঁচনিসমূহৰ লাভালাভ লাভ কৰাৰ বাবে যুৱসকলে মুখ্যমন্ত্ৰী শ্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছে । একে সময়তে, তেওঁলোকে কৃষকসকলক চৰকাৰৰ আঁচনিসমূহৰ সুবিধা ল'বলৈ আহ্বান জনাইছে ।

লগতে পঢ়কঃ জৈৱিক কৃষিৰে লাখ টকা উপাৰ্জন আদৰ্শ কৃষক জয়ৰাম গায়কৱাডৰ

English Summary: Three friends who were job seekers finally started organic farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.