MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

নাৰিকল খেতিৰ বাবে মাটি আৰু বতৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Coconut farming
Coconut farming

লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰণা: উত্তৰৰ পৰা দক্ষিণলৈ নাৰিকল সমগ্ৰ ভাৰততে বিক্ৰী কৰা হয়। ধৰ্মীয় কাৰ্যৰ পৰা ঔষধ আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰীলৈকে  ইয়াৰ বিভিন্ন ব্যৱহাৰ আছে। নাৰিকল গছে ৮০ বছৰলৈকে ফল দি থাকে। সেয়েহে নাৰিকল খেতি কৰাটো অতি লাভজনক হ'ব পাৰে।

নাৰিকল গছক ‘কল্পবৃক্ষ’ বা 'স্বৰ্গৰ উদ্ভিদ' বুলিও কোৱা হয়। ইয়াৰ উচ্চতা ১০ মিটাৰতকৈ ওখ। নাৰিকল উৎপাদনত ভাৰত বিশ্বৰ প্ৰথম স্থানত আছে। নাৰিকলৰ খেতিৰ বাবে বেছি পৰিশ্ৰম কৰিব নালাগে। আপুনি নাৰিকল খেতিৰ সৈতে অতি কম বিনিয়োগেৰে লাখত উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।  ইয়াৰ খেতিৰ বাবে কীটনাশক আৰু ব্যয়বহুল সাৰৰ প্ৰয়োজন নাই। অৱশ্যে, বগা ফ্লাইচে নাৰিকল গছৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। সেইকাৰণে কৃষকসকলে এই ক্ষেত্ৰত সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব।

নাৰিকলৰ ব্যৱহাৰ

নাৰিকলৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে। সেউজীয়া নাৰিকল বা নাৰিকল পানীত পোৱা তৰল অতি পুষ্টিকৰ। একে সময়তে  ইয়াৰ মণ্ড খোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। নাৰিকল গছৰ প্ৰতিটো অংশ কোনো না কোনো ৰূপত ব্যৱহাৰ কৰা হয় যি ইয়াৰ বাণিজ্যিক মূল্য বৃদ্ধি কৰে। নাৰিকল গছৰ বিভিন্ন অংশৰ ব্যৱহাৰ তলত দিয়া হৈছে:

  • মণ্ডঃ খাদ্য, গাখীৰ আৰু ময়দা

  • পানীঃ স্বাস্থ্যকৰ আৰু সতেজ পানীয়

  • অইল: ৰন্ধন, ছাল আৰু চুলিৰ বাবে

  • বাকলিঃ টু ষ্টীম ফুড আৰু ক্ৰাফ্ট

  • হাস্কচ: প্ৰাকৃতিক স্ক্ৰাবাৰ আৰু ক্ৰাফ্ট মেটেৰিয়েল, ৰছী

  • গছৰ পাত: খটখটী

  • উডঃ পৰম্পৰাগত পাকঘৰত জুই

  • ফ্লাৱাৰ্ছঃ মেডিচিন

নাৰিকল গছ ৰোপনৰ সময়:

নাৰিকল গছ গজাৰ সঠিক সময় হৈছে বৰষুণৰ বতৰৰ পিছত। নাৰিকল গছ ৪ বছৰত ফল দিয়া আৰম্ভ হয়। যেতিয়া ইয়াৰ ফলৰ ৰং সেউজীয়া হয় ইয়াক প্লাক কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ ফল শুকাবলৈ ১৫ মাহতকৈ অধিক সময় লাগে।

নাৰিকল খেতিৰ বাবে মাটি আৰু বতৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা 

নাৰিকল খেতিৰ বাবে বালিময় মাটিৰ প্ৰয়োজন। ইয়াক ক'লা আৰু শিলাময় মাটিত খেতি কৰিব নোৱাৰি। ইয়াৰ খেতিৰ বাবে পথাৰত ভাল নিষ্কাশন থাকিব লাগে। ফলবোৰ পূৰঠ হবলৈ স্বাভাৱিক উষ্ণতা আৰু গৰম বতৰৰ প্ৰয়োজন। একে সময়তে, ইয়াক বেছি পানীৰ প্ৰয়োজন নহয়। পানী যোগান বৰষুণৰ পানীৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণ হয়।

লগতে পঢ়ক-সুগন্ধি তেল প্ৰস্তুত কৰা উদ্ভিদ ‘আগৰ বা সাঁচি’ গছৰ ব্যৱসায়

English Summary: Soil and weather requirements for coconut cultivation

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.