MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

Pineapple Farming: আনাৰসৰ খেতিৰে আত্মনিৰ্ভৰশীল হ'ব পাৰে কৃষকসকল, পঢ়ক সম্পূৰ্ণ তথ্য!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Pineapple Farming Guide
Pineapple Farming Guide

সময়ৰ লগত খোজ মিলাই সম্প্ৰতি কৃষকসকলে নিতৌ নন প্ৰযুক্তি আকোৱালি লবলৈ খিকিছে। সমান্তৰালভাৱে কৃষকসকলে পৰম্পৰাগত কৃষিৰ পৰা লাভজনক কৃষিলৈ তেওঁলোকৰ মনোযোগ স্থানান্তৰিত কৰিছে। ফলখেতি কৃষকসকলৰ বাবে এক লাভজনক ব্যৱসায়। এই ক্ষেত্ৰত অনাৰসৰ খেতি কৃষকসলৰ বাবে অন্যতম, কিয়নো ইয়াক সম্পূৰ্ণ বাৰ মাহৰ বাবে খেতি কৰিব পাৰি আৰু এই ফলৰ চাহিদা গোটেই বাৰ মাহবজাৰত থাকে।

আনাৰস খেতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সম্পূৰ্ণ তথ্য নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

আনাৰস খেতিৰ ইতিহাস

যদি আপুনি আনাৰস উদ্ভিদৰ ইতিহাস লক্ষ্য কৰে, ই কেকটাছ প্ৰজাতিৰ পৰা উৎপন্ন হয়। এইটো মূলতঃ পাৰাগুৱে আৰু দক্ষিণ ব্ৰাজিলত উৎপন্ন হোৱা ফল। ইয়াক ইংৰাজীত  Pine Apple বুলি কোৱা হয় আৰু আনাৰস কোমোচাছ ইয়াৰ বৈজ্ঞানিক নাম। ই এক ক্ৰান্তীয় উদ্ভিদ।

আনাৰসৰ লাভালাভ

আনাৰস হৈছে এক উচ্চ স্তৰৰ এচিডিক উদ্ভিদ। ইয়াত বৃহৎ পৰিমাণৰ মেগনেছিয়াম থাকে। আনাৰস সেৱনে আপোনাৰ ভিতৰত শক্তি বৃদ্ধি আৰু ই হজম নিৰাময়ত সহায়ক হয়। ইয়াক আৰ্থ্ৰাইটিছ ৰোগতো উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

আনাৰস খেতিৰ বাবে জলবায়ু

আনাৰস খেতিৰ বাবে আৰ্দ্ৰ ঋতুৰ প্ৰয়োজন। সৰল ভাষাত কলে যত অধিক বৰষুণ হোৱা ঠাইত ভালদৰে খেতি কৰিব পাৰি। তথ্যৰ বাবে, আমি আপোনাক কওঁ যে ইয়াৰ তাপ সহ্য কৰাৰ বিশেষ ক্ষমতা নাই, সেয়েহে গৰম জলবায়ু থকা এলেকাত ইয়াক খেতি কৰিব নোৱাৰি। আনাৰস খেতিৰ বাবে, তাপমাত্ৰা 22 ৰ পৰা 32 ডিগ্ৰীৰ ভিতৰত হ'ব লাগে।

আনাৰস খেতিৰ বাবে মাটি

চেণ্ডি লোম মাটি বা বালিময় মাটি হৈছে আনাৰস খেতিৰ বাবে ব্যৱহাৰ। ইয়াৰ লগতে, ইয়াক

পানীভৰ্তি ভূমিত খেতি কৰিব নোৱাৰি। মাটিৰ পিএইচ মূল্য 5 ৰ পৰা 6 ৰ ভিতৰত হ'ব লাগে।

আনাৰস ফাৰ্ম ভূমিৰ প্ৰস্তুতি প্ৰক্ৰিয়া

আনাৰস ক্ষেত্ৰ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ, প্ৰথমতে, গ্ৰীষ্মকালত পথাৰখন সঠিকভাৱে খেতি কৰিব লাগে আৰু ইয়াক কেইদিনমানৰ বাবে খোলা ৰাখিব লাগে। তাৰ পিছত, পথাৰত গোবৰৰ সাৰ মিহলি কৰক আৰু মাটিখিনি ৰোটাভেটৰৰ সহায়ত শুকান কৰি দিয়ক যাতে আনাৰসৰ ফল সঠিকভাৱে বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

আনাৰস ৰোপণৰ পৰামৰ্শ

আনাৰস ক্ষেত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত, দৈৰ্ঘ্য আৰু প্ৰস্থৰ কথা মনত ৰাখি উদ্ভিদৰ পুলিবোৰ কৰিব লাগে। উদাহৰণ স্বৰূপে, উদ্ভিদৰ পৰা উদ্ভিদলৈ দূৰত্ব 90 চেমি আৰু 15 ৰ পৰা 30 চেমি। গভীৰ খাদ বনাওক আৰু উদ্ভিদটো ৰোপণ কৰক।

আনাৰস খেতিৰ জলসিঞ্চনৰ সঠিক উপায়

আনাৰসৰ জলসিঞ্চন কৰিবলৈ, বতৰৰ যত্ন লোৱা টো গুৰুত্বপূৰ্ণ। উদাহৰণ স্বৰূপে, বৰষুণৰ বতৰত আনাৰস গছ ৰোপণ কৰা হয়, সেয়েহে জলসিঞ্চনৰ বিশেষ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াত জলসিঞ্চনৰ বাবে ড্ৰিপ কৰক।

লগতে পঢ়ক-অসমৰ অৰ্থনীতিত বাঁহ উদ্যোগৰ ব্যৱহাৰ ও সম্ভাৱনীয়তা

English Summary: Pineapple Farming Guide

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.