MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

ঘৰতে পুদিনা খেতি কেনেদৰে কৰিব জানো আঁহক-

KJ Staff
KJ Staff
Mint Cultivation
Mint Cultivation

পুদিনা (Mint) শস্য হৈছে সমগ্ৰ উত্তৰ ভাৰতত পোৱা এক চিৰস্হায়ী উদ্ভিদ। বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পুদিনা আছে। ইয়াক গ্ৰাউণ্ড কভাৰ, ৰন্ধন ভেষজ আৰু আনকি থেৰাপিউটিক ঔষধ (Mint Benefit) হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

পুদিনা খেতিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় কাম

  • পুদিনা ১৫ ৰ পৰা ২৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ উষ্ণতাত বিকশিত হয়।

  • পুদিনা দৈনিক ৪-৬ ঘণ্টা ৰ'দৰ প্ৰয়োজন।

  • পুদিনা ৪ ৰ পৰা ৬ ইঞ্চি গভীৰ আৰু বহল পাত্ৰত ৰোপণ কৰিব পাৰি।

  • পুদিনা বীজ বা কলমৰ পৰা উৎপাদন কৰিব পাৰি

  • পুদিনা ৭ ৰ পৰা ১৫ দিনত গজায়।

  • গজাৰ প্ৰায় ৪০ দিন পিছত শস্য চপোৱাৰ সময় আৰম্ভ হয়।

ঘৰত পুদিনা গছ কেনেদৰে খেতি কৰিব লাগে

পুদিনা হৈছে এক সহজে গজা উদ্ভিদ। ইয়াত পেপাৰমিণ্ট আৰু স্পিয়াৰমিণ্টৰ পৰা চকলেট মিণ্ট, আনাৰস পুদিনা, বা আপেল পুদিনালৈকে বিশেষত্ব অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। আপুনি তিনিটা পৃথক পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি ঘৰত পুদিনা গছ খেতি কৰিব পাৰে-

ষ্টাৰ্টাৰ উদ্ভিদ: 

শুকান  নাৰ্চাৰী পাত্ৰত শিপা থকা ষ্টাৰ্টাৰ উদ্ভিদৰ পৰা পেপাৰমিণ্ট খেতি কৰাটো হৈছে আটাইতকৈ সৰল আৰু সচৰাচৰ ব্যৱহৃত পদ্ধতি (এইবোৰ জৈৱ-পচনশীল আৰু পোনপটীয়াকৈ মাটিত ৰাখিব পাৰি)। যদি মাটি সঁচাকৈয়ে শুকান হয় আৰু পাত্ৰটো আঁতৰ কৰা কঠিন হয়, ইয়াক পাতলকৈ পানী দিয়ক আৰু শুকাবলৈ দিয়ক। তাৰ পিছত, উদ্ভিদটো এফালৰ পৰা আনটো ফালে স্থানান্তৰ কৰি (প্ৰয়োজন হ'লে), ইয়াক পাত্ৰটোৰ পৰা লাহেকৈ আঁতৰ কৰক। তাৰ পিছত শিপাবোৰ পাঁচ ইঞ্চি গভীৰকৈ খন্দা এটা গাঁতত ৰখাৰ আগতে পাতলকৈ ঘঁহি দিয়ক।

যদি আপুনি জৈৱ-পচনশীল পাত্ৰ এটা ব্যৱহাৰ কৰি আছে, কেৱল ৰিমবোৰ সাৰুৱা মাটিৰ ওপৰত ওলাব লাগে। যদি আপুনি কেইবাটাও পুদিনা গছ ৰোপণ কৰি আছে, সেইবোৰ কমেও দুই ফুট দূৰত্বত ৰাখক; সময়ৰ লগে লগে ই খালী ঠাইবোৰ পূৰণ কৰিব।

বীজ: বীজৰ পৰা পুদিনা গছ খেতি কৰাৰ বাবে সঠিক পৰিকল্পনাৰ প্ৰয়োজন। পুলিবোৰ বাহিৰৰ ঠাইত ৰোপণ কৰাৰ আগতে, সেইবোৰ ঘৰৰ ভিতৰত আৰম্ভ কৰক। ভালদৰে নিষ্কাশিত মাটি বা ষ্টাৰ্টাৰ পডত, ২-৩ টা বীজ কম দূৰত্বত সমানভাৱে ৰাখক। প্ৰথম কেইটামান পাত ওলোৱাৰ পিছত, এটা ডাঙৰ পাত্ৰত ৰোপণ কৰক আৰু ইয়াক বাহিৰত ৰাখক।

কাটিং: পেপাৰমিণ্ট উদ্ভিদ বিয়পাবলৈ, এটা শক্তিশালী, জীৱন্ত পুদিনা উদ্ভিদৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ মাটিত পাঁচ ইঞ্চি দীঘল কাটি মাটিত দিয়ক বা শিপা গঠন নোহোৱালৈকে কাটিবোৰ এগিলাচ পানীত ঢালি দিয়ক, তাৰ পিছত মাটিখিনি এটা পাত্ৰত ৰাখক আৰু উদ্ভিদটো স্থানান্তৰ কৰক।

পেপাৰমিণ্ট গছবোৰ খিৰিকীএখনৰ কাষত ৰাখক, য'ত সিহঁতে গোটেই দিনটো প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোনপটীয়া সূৰ্যৰ পোহৰ পায়, আৰু মাটি আৰ্দ্ৰ কৰি ৰাখক, উষ্ম নহয় (মাটিৰ প্ৰথম ইঞ্চি শুকাই গ'লে গভীৰভাৱে পানী দিয়ক)।

পুদিনা উদ্ভিদৰ যত্ন লোৱাৰ পৰামৰ্শ

সঠিক পৰিমাণৰ সূৰ্য: পেপাৰমিণ্ট ফলযুক্ত, তীক্ষ্ণ আৰু সুগন্ধি আৰু আৰম্ভ কৰিবলৈ খুব কম প্ৰয়োজন আৰু ই সম্পূৰ্ণ ৰ'দ আৰু আংশিক ছাঁ দুয়োটাতে বিকশিত হয়। পেপাৰমিণ্টে গৰম জলবায়ুত আংশিক ছাঁ পছন্দ কৰে।

সঠিক নিষ্কাশন: পেপাৰমিণ্ট পাতল, তিতা মাটিত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ভাৱে বৃদ্ধি হয়, ভাল নিষ্কাশনৰ সৈতে এটা পাত্ৰত নিয়মীয়া পাত্ৰ মিশ্ৰণে ভালদৰে কাম কৰে আৰু ইয়াৰ প্ৰকৃত বৰ্ধিত ঋতু বসন্তকালত আৰম্ভ হয়।

মালচিং: বাহিৰৰ পুদিনাটোৰ চাৰিওফালে থকা মাল্চ মাটিয়ে ইয়াক সেমেকা কৰি ৰখাত সহায় কৰিব, যাৰ ফলত ইয়াৰ পাতবোৰ এফিডৰ পৰা মুক্ত হ'ব। পুদিনা গছবোৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় হৈছে ইয়াক সোনকালে আৰু বাৰে বাৰে কাটি দিয়ক।

পুদিনা কেনেদৰে কাটিব?

পুদিনা কটা এটা সৰল কাম আৰু উদ্ভিদৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। পাতবোৰ কাটিবলৈ প্ৰয়োজন অনুসৰি ভাঙি দিয়ক, বা বাগিচাৰ কেঁচিৰে ডালবোৰ এক ইঞ্চি ডাঙৰ লৈকে কাটি দিয়ক।

লগতে পঢ়ক-শাক-পাচলিৰ খেতি পদ্ধতি আৰু ব্যয় খৰচৰ বিশ্লেষণ

English Summary: Mint Cultivation

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.