MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

লাভজনক আদা খেতি কৰক, শীতকালত চাহিদা বৃদ্ধি পালে লাভ কৰিব অধিক মুনাফা!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Ginger Cultivation
Ginger Cultivation

কৃষকসকলে এতিয়া পৰম্পৰাগত শস্যৰ উপৰিও পাচলি আৰু উদ্যানশস্যক অধিক গুৰুত্ব দিছে। কিয়নো এনেবোৰ খেতি কৰিবলৈ সহজ আৰু লগতে উৎপাদন দ্ৰুত। এনে পৰিস্থিতিত আজিকালি দেশৰ কৃষকসকলে পাচলি, ফল, ঔষধি উদ্ভিদকে ধৰি মচলা খেতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত এটা হৈছে আদা খেতি। কৃষকসকলে আদা খেতি কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। গতিকে আজিৰ এই প্ৰবন্ধত আলোচনা কৰিম আদা খেতি বিষয়ে কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা-

আদা খেতিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশবোৰ

গৰম আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ু আদা খেতিৰ বাবে উপযুক্ত। ইয়াৰ বাবে, তাপমাত্ৰা 25 ৰ পৰা 35 ডিগ্ৰী চেণ্টিগ্ৰেডৰ বাবে উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়। একে সময়তে, ইয়াক বাৰ্ষিক বৰষুণ 1500 ৰ পৰা 1800 মিলিমিটাৰ হোৱা এলেকাত খেতি কৰিব পাৰি। অধিক আৰু মানদণ্ডৰ উৎপাদনৰ বাবে সোনকালে ৰোপণ কৰা উচিত।

যদি আমি ইয়াৰ খেতিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাটিৰ কথা কওঁ, তেনেহ'লে বালিময় লোম মাটি বুলি গণ্য কৰা হয়, য'ত উচ্চ পৰিমাণৰ বায়োমাছ আৰু জৈৱিক থাকে। একে সময়তে, মাটিৰ পিএইচ ভেল্যু 5 ৰ পৰা 7-ৰ ভিতৰত হ'ব লাগে। আদা খেতিৰ বাবে পথাৰ প্ৰস্তুত কৰোঁতে  মনত ৰাখিব যে পথাৰত এক সঠিক নিষ্কাশন প্ৰণালী আছে।

যিকোনো শস্যৰ পৰা ভাল উৎপাদন পাবলৈ সঠিক বীজ বাছনি কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আদাৰ ক্ষেত্ৰতো একেই কথা।  ইয়াৰ মুখ্য উন্নত প্ৰকাৰ যেনে মৰাণ, চীন, ৰিঅ ডি জেনেৰিঅ, থিংপুৰী, নাদিয়া, ৱায়ানাড, কাৰ্কাল, ৱেংগাৰ, নৰস্পত্তনম আদি। খেতি আৰু জলবায়ুৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ইয়াৰ প্ৰকাৰ বাছনি কৰিব লাগে।

পথাৰত শাৰী বনাই ইয়াৰ বীজ ৰোপণ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, শাৰীৰ পৰা শাৰী 30 ৰ পৰা 35 চেণ্টিমিটাৰ দূৰত্ব ৰাখিব লাগে আৰু উদ্ভিদৰ পৰা উদ্ভিদলৈ দূৰত্ব 20 ৰ পৰা 25 চেণ্টিমিটাৰ হয়। একে সময়তে, ইয়াৰ কন্দবোৰ 5 চেণ্টিমিটাৰ গভীৰতাত ৰোপণ কৰিব লাগে।

খেতি কৰোঁতে, কৃষকসকলে মনত ৰাখিব লাগিব যে ইয়াৰ খেতিৰ বাবে শস্য চক্ৰ এটা গ্ৰহণ কৰা প্ৰয়োজন, ই ভূমি-বাহিত ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পায়। আদা শস্যৰ পৰা গুণগত উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, ইয়াক ডাঙৰ গছৰ সৈতে ৰোপণ কৰাটো সঠিক বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে অধিক কৃষকে সহ-শস্য হিচাপে আদা খেতি কৰে।

আদা খেতিৰ পৰা উৎপাদন আৰু উপাৰ্জন

আদাৰ চাহিদা কেৱল শীতকালতে নহয় গোটেই বছৰজুৰি থাকে। ইয়াক পাচলিত চাহ মচলাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদি আমি ইয়াৰ বজাৰত বৰ্তমানৰ হাৰৰ বিষয়ে কওঁ, তেন্তে ই 80 ৰ পৰা 100 টকা আৰু প্ৰতি কিলোগ্ৰামত অধিক টকাত বিক্ৰী কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ইয়াৰ মূল্য দিনক দিনে আকাশচুম্বী হৈ আছে, সেয়েহে ইয়াৰ খেতিয়ে নিশ্চিতভাৱে কৃষকসকলৰ বাবে অধিক লাভ প্ৰদান কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-Ridge Gourd: ভাল উৎপাদন পাবলৈ সবিশেষ জানক কেনেদৰে কৰিব জিকা খেতি?

English Summary: Ginger Cultivation! Profitable Business for Farmers

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.