Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি মাখনাৰ কথা শুনিছেনে? মাখনাই হাড় শক্তিশালী কৰাৰ উপৰিও ৰক্ত শর্কৰা নিয়ন্ত্রণ কৰিব পাৰে

Tuesday, 13 July 2021 01:12 AM
Health benefits of Fox Nut (Makhana)

Health benefits of Fox Nut (Makhana)

মাখনা বহুতো গুণাগুণণেৰে ভৰপূৰ। এই উদ্ভিদ বিধৰ পৰাই উৎপন্ন কৰা হয় বিভিন্ন পুষ্টিকৰ খাদ্য, শিশু খাদ্য, মখনা খীৰ, দাল মখনা ইত্যাদি। অর্গেনিক ফেট ফ্রী হিচাপে জনপ্রিয় এই মখনাৰ ইউৰােপৰ বজাৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে, প্রতিকেজি শুকান মখনাৰ মূল্য প্রায় পাঁচ হাজাৰ টকালৈ পোৱা যায়। অৱশ্যে ৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত ইয়াৰ মূল্য প্রতিকেজিত ৮০০ টকা। চীন দেশতাে ইয়াৰ সর্বাধিক চাহিদা আছে।

1. শক্তি প্রদান কৰে

মখানাত উচ্চ পৰিমানে প্ৰ'টিন থাকে। এইকাৰণে উপবাস থকা লোকে এই খায় দিনটো নিশ্চিত মনে থাকিব পাৰে, আপোনাক গোটেই দিনটো প্রয়োজনীয় শক্তি ই প্ৰদান কৰিব পাৰে। এবাটি মখানাই দিনটোৰ বাবে কেলৰি নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব।

2. হাড় মজবুত কৰে 

কেলচিয়াম হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ খনিজ যি মানুহৰ হাড়ৰ স্বাস্থ্যত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। যিকোনো ব্যক্তিয়ে তেওঁলোকৰ হাড়ৰ শক্তি উন্নত কৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰাটো অতি আৱশ্যক। খনিজ পদাৰ্থৰ এক ভাল উৎস হিচাপে, মখনা সেৱনে আমাৰ হাড় শক্তিশালী কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে।

3. ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে

মাখনাবোৰ ভাল কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু প্ৰ'টিনেৰে সমৃদ্ধ। নিম্ন গ্লাইচেমিক খাদ্য হিচাপে, মাখনাই শৰীৰৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে। মাখনাৰ গ্লাইচেমিক সূচক আন কেইবাটাও মুখ্য খাদ্যতকৈ যথেষ্ট কম।

কম ছডিয়াম আৰু উচ্চ মেগনেছিয়ামৰ পৰিমাণে মাখনাক ডায়েবেটিচ আৰু মেদবহুলতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সঠিক খাদ্য কৰি তোলে। যদি সঠিক পৰিমাণ আৰু ধৰণৰে খোৱা হয়, সেইবোৰে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

4. পাচন ক্ষমতা উন্নত কৰে

মাখনাত উচ্চ পৰিমাণে আঁহ (ফাইবাৰ) থাকে, যিয়ে আমাৰ দেহৰ পাচন ক্ষমতা অধিক শক্তিশালী কৰি তোলে। এইবোৰ আমাৰ দৈনিক আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে নিয়মীয়া অন্ত্ৰৰ চলাচলত সহায় কৰে। মাখনা নিয়মীয়াকৈ খালে বদহজম আৰু কোষ্ঠকাঠিন্য দূৰত ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

মাখনাৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণে হজম প্রক্রিয়া অধিক উন্নত কৰে, আৰু সমগ্ৰ শ্বাসতন্ত্ৰও উন্নত কৰে। তদুপৰি ই অত্যাধিক আৰু সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ সেৱনে আপোনাৰ ছাল উজ্জ্বল কৰি তুলিব পাৰে। 

5. বিষ নোহোৱা কৰে

মাখনাক মহান বিষমুক্তকাৰী এজেণ্ট বুলি কোৱা হয়। এইবোৰে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ উলিয়াই দিয়াত সহায় কৰে। এইবোৰ সঁচাকৈয়ে প্লীহাৰ বাবে উপকাৰী যিটো শৰীৰৰ কোষবোৰৰ বাবে কবৰস্থানৰ দৰে কাম কৰে। ই RBC (লোহিত ৰক্ত কণিকা) পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰে। প্লীহা হৈছে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ স্নায়ু কেন্দ্ৰ কিয়নো ই শ্বেত ৰক্ত কণিকা আৰু প্লেটলেটও সংৰক্ষণ কৰে।

6. উৰ্বৰতা সমস্যা দূৰ কৰে

মহিলাৰ উৰ্বৰতাৰ সমস্যা দূৰ কৰে। মাখনাক কামোদ্দীপক বুলি কোৱা হয়, ই অকাল স্খলনত সহায় কৰে, বীৰ্যৰ মানদণ্ড উন্নত কৰে আৰু বন্ধ্যাত্বত ভুগি থকা মহিলাসকলক সহায় কৰে।

মাখনাৰ গ্লাইচেমিক সূচক যথেষ্ট কম হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে সেইবোৰে তেজত লাহে লাহে গ্লুকোজ মুকলি কৰে। ই আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সবল অনুভৱ কৰায়।

7. এলার্জি দূৰ কৰে

এলাৰ্জি ভুগি থকা সকলে মাখনা খাব পাৰে কিয়নো সেইবোৰ গ্লু'কজ-মুক্ত কিন্তু তথাপিও প্ৰ'টিন আৰু কাৰ্বোহাইড্ৰেটৰ পৰিমাণ অধিক।

8. ওজন হ্রাস কৰে

এইবোৰত মেগনেছিয়াম আৰু পটাছিয়াম বেছি আৰু ছডিয়াম কম। এইটোৱে ওজন হ্রাস কৰিব বিচৰা সকলৰ বাবে ঔষধ হিচাপে কাম কৰে। উচ্চ পটাছিয়াম আৰু নিম্ন ছডিয়ামে উচ্চ ৰক্তচাপত ভুগি থকা ৰোগীসকলৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট সংমিশ্ৰণ। পটাছিয়ামে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে আৰু ছডিয়ামে ইয়াক বঢ়াবলৈ চেষ্টা কৰে। গতিকে যিসকলে উচ্চ ৰক্তচাপত ভুগি আছে, তেওঁলোকে নিশ্চিতমনে মাখনা খাব পাৰে।

9. বেক্টেৰিয়া প্রতিৰোধী 

মাখনাত কেম্পফেৰোল নামে এক প্ৰাকৃতিক যৌগ থাকে, যি শৰীৰৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে। ডায়েবেটিচ, আৰ্থ্ৰাইটিছ, ৰিউমেটিজমৰ দৰে বেছিভাগ মাৰাত্মক ৰোগৰ বাবে প্ৰদাহও কাৰক। লগতে, মাখনাৰ বেক্টেৰিয়া প্রতিৰোধী গুণাগুণ আছে।

মাখনাৰ পুষ্টিতত্ত্ব (Nutrition Value)

১০০ গ্ৰাম মাখনাত ৩৪৭ কেলৰি থাকে।

পৰিমাণ 100 গ্ৰাম

কেলৰি 347 কেলৰি

প্ৰ'টিন 9.7 গ্ৰাম

চৰ্বি 0.1 গ্ৰাম

কাৰ্বোহাইড্ৰেট 76.9 গ্ৰাম

ফাইবাৰ 14.5 গ্ৰাম

Health and lifestyle Fox Nuts health benefits Makhana health benefits

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.