Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

ক'ৰণাৰ এই সংকট কালত আপোনাৰ দেহত অক্সিজেনৰ মাত্রা কেনেদৰে নিয়ন্ত্রনত ৰাখিব

Tuesday, 26 October 2021 07:12 PM
Fruits

Fruits

কোভিড-19-ৰ তৃতীয় ঢৌ অহাৰ ইতিমধ্যে ইংগিত পোৱা গৈছে। সেয়েহে বর্তমান সময়ত অধিক সজাগ হোৱাৰ প্রয়োজন আহি আহিছে। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ যোৱা দ্বিতীয় ঢৌত ঢৌত বহুতো চিকিৎসালয়ত অক্সিজেন যোগানৰ অভাৱৰ বাবে আৰু লগতে অত্যাৱশ্যকীয় ঔষধৰ অভাৱৰ বাবে মৃত্যুৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল। যদিহে সঁচাকৈ তৃতীয় ঢৌ আহে, কেনেকুৱা পৰিস্থিতি সৃষ্টি হয় কোনেও ক'ব নোৱাৰে।

  এইক্ষেত্রত আমি নিজে নিজৰ সুৰক্ষাৰ কথা চিন্তা কৰিব লাগিব। আমি আমাৰ দেহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ কিছুমান খাদ্য আমাৰ দৈনন্দিন আহাৰৰ তালিকাত অন্তর্ভুক্ত কৰিব লাগিব। তদুপৰি দেহত প্রয়োজনীয় অক্সিজেনৰ মাত্রা যাতে কমি নাযায়,তাৰবাবে বিশেষ সতর্কতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব। সেয়েহে, আজি আপুনি প্ৰাকৃতিকভাৱে দেহত অক্সিজেনৰ মাত্রা কেনেকৈ নিয়ন্ত্রণত ৰাখিব পাৰে; তাৰ কেইটামান উপায় তলত দিয়া হ'ল - 

আৰু পঢ়ক-  হালধি ভেজাল পৰীক্ষা কৰা পাঁচটা সহজ উপায়

অক্সিজেনৰ স্তৰ উন্নত কৰাৰ বাবে 5 টা পৰামৰ্শ: 

 আপুনি কেনেদৰে আপোনাৰ শৰীৰত প্ৰাকৃতিক ভাৱে অক্সিজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে জানক:

1. এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু ভিটামিন-F সমৃদ্ধ আহাৰ:

   এণ্টিঅক্সিডেণ্টে শৰীৰৰ হজম প্রক্রিয়াত অক্সিজেন গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰি অক্সিজেন অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ নির্দেশ দিয়ে। আমাৰ শৰীৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট বৃদ্ধি কৰিবলৈ, আমি এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সমৃদ্ধ খাদ্য যেনে-ব্লুবেৰী, ক্ৰেনবেৰী, বীন, ষ্ট্ৰবেৰী, প্লাম আৰু ব্লেকবেৰীৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগে। 

    আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰ'টিন হৈছে ভিটামিন F- ৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় ফেটি এচিড, যি তেজৰ প্ৰবাহত হিমোগ্লোবিনে বহন কৰিব পৰা অক্সিজেনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। এই এচিডবোৰ আখৰোট, তিসিগুটি আৰু চয়াবীনত পোৱা যায়।

2. নিয়মীয়া ব্যায়াম:  

নিয়মীয়া ব্যায়াম হৈছে এক স্বাস্থ্যকৰ আৰু দীঘলীয়া জীৱনৰ মূল চাবিকাঠি। দৈনিক খোজ কাঢ়িলে শৰীৰে অক্সিজেন ভালদৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হয়। আমেৰিকান হাৰ্ট এছ'চিয়েশ্যনৰ মতে, 30 মিনিট নিয়মীয়াকৈ খোজ কাঢ়িলে, সপ্তাহত 2 ৰ পৰা 3 বাৰ জিমত এঘণ্টা বা অধিক সময় অতিবাহিত কৰাৰ সমান। এনে কৰিলে দেহৰ সংবহন প্ৰণালীৰ ওপৰত আচৰিত ধৰণৰ প্ৰভাৱ পৰে।

   নিয়মীয়া ব্যায়ামে আপোনাৰ মনোভাৱ আৰু আত্মবিশ্বাস উন্নত কৰে আৰু লগতে চাপ আৰু উদ্বেগৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

আৰু পঢ়ক- ৰাজস্থানৰ কোটাৰ এইজন খেতিয়কে Dwarfs আমৰ খেতি কৰি মাহে লাখ টকা উপার্জন কৰিছে!

3. পৰিষ্কাৰ আৰু বিষমুক্ত বায়ু সেৱন: 

   বজাৰত কেইবাটাও এয়াৰ পিউৰিফায়াৰ উপলব্ধ আছে যি আমাৰ আটাইতকৈ বেয়া পৰিৱেশ প্ৰদূষকবোৰ ফিল্টাৰ বা পৰিষ্কাৰকৰিব পাৰে। কোঠাৰ বায়ুৰ মানদণ্ড বিশুদ্ধ বা বিষমুক্ত কৰাৰ আন এক পৰিৱেশ-অনুকূল উপায় হ'ল বায়ু-বিশুদ্ধকৰণ উদ্ভিদ স্থাপন কৰা। সেইবোৰে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড গ্রহণ কৰাৰ লগে লগে আমি উশাহ এৰি সতেজ অক্সিজেন পাব পাৰোঁ, আৰু সেইবোৰে আমি উশাহ লোৱা বায়ুৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থও আঁতৰ কৰিব পাৰে।

    বায়ু পৰিষ্কাৰ কৰাৰ আন এটা উপায় হ'ল পেৰাফিন মমবাতিৰ সলনি beeswax মমবাতি ব্যৱহাৰ কৰা, কিয়নো ইয়াত এক প্ৰাকৃতিক যৌগ থাকে যি জ্বলাৰ ফলত কোনো ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নির্গত নহয়, আনহাতে পেৰাফিন মমবাতিয়ে দূষিত পদাৰ্থ মুকলি কৰিব পাৰে।

4. আপোনাৰ উশাহ লোৱাৰ ধৰণ সলনি কৰক: 

   উশাহ লোৱা সাধাৰণতে এক অচেতন প্ৰক্ৰিয়া। কিন্তু সঠিক ধৰণে উশাহ লোৱাটো সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ মূল চাবিকাঠি। শেহতীয়াকৈ গৱেষণাত পোৱা গৈছে যে অসুস্থ লোকসকলে বুকুৰ ওপৰভাগ ব্যৱহাৰ কৰি উশাহ লয় আৰু অধিক বায়ু উশাহত লয়, যাৰ ফলত শৰীৰত অক্সিজেনৰ স্তৰ হ্ৰাস হয়। সঠিক উশাহ লোৱাৰ সঠিক পদ্ধতি মুখৰ সলনি ডায়েফ্ৰামৰ পৰা, আৰু নাকৰ মাজেৰে।

5. যথেষ্ট পানী খাওক: 

   আমাৰ শৰীৰ প্ৰায় 60 শতাংশ পানী, সেয়েহে শৰীৰ সঠিকভাবে কাম কৰিবলৈ পানী কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ তাক কোৱাৰ প্রয়োজন বোধকৰো নাই। এইক্ষেত্রত শৰীৰক পর্যাপ্ত পানী যোগান ধৰিব লাগে, তেতিয়াহে শৰীৰে সঠিকভাৱে কাম কৰিব পাৰিব। পানীয়ে আমাৰ শৰীৰৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, শৰীৰৰ কোষবোৰ বৃদ্ধি হ'বলৈ দিয়া আৰু আমাৰ গাঁঠিবোৰ তৈলাক্ত কৰা মুখ্য ভূমিকা লয়।

    অক্সিজেনৰ সম্পূৰ্ণ লাভালাভ গ্রহণ কৰিব বিচাৰিলে, ফিল্টাৰ কৰা পানী খাব। আয়নিত আৰু পুনৰ্গঠন কৰা পানীৰ অণুৰ সৰু গোটৰ সৈতে মাইক্ৰ'-ক্লাষ্টাৰ কৰা হয়। সেইকাৰণে ই কোষীয় স্তৰত উচ্চ স্তৰৰ অক্সিজেন আৰু হাইড্ৰেচন প্ৰদান কৰে।

সদায়ে মনত ৰাখিব যে কেফেইনযুক্ত পানীয়, উচ্চ ছডিয়াম খাদ্য আৰু সুৰাই শৰীৰক ডিহাইড্ৰেট কৰে। গতিকে দিনটোত পানী আপোনাৰ লগত ৰাখিব আৰু সঘনাই খোৱাৰ অভ্যাস কৰিব। বিশেষকৈ স্বাস্থ্যকর্মী সকলে প্ৰতিদিনে প্ৰায় 3 লিটাৰ পানী খোৱা উচিত।

আৰু পঢ়ক- আপুনি আধাৰ কাৰ্ডখন ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পৰা নাই নেকি? ইয়াতে শিকক

Health Lifestyle Health tips Krishi Jagran Assam Assam news

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.