MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

গ্ৰীষ্মকালত পন্তা ভাত খোৱাৰ উপকৰিতা-

RAHUL ALI
RAHUL ALI
পন্তা ভাত খোৱাৰ উপকৰিতা-
পন্তা ভাত খোৱাৰ উপকৰিতা-

পন্তা ভাত কি?  আজিৰ পিজ্জা, হট ডগ, ডৰমা বা ডলমা আদিৰ তুলনাত যেন ক্ৰমাৎ কমি গৈছে পন্তা ভাতৰ গুৰুত্ব। হয়তো এই নামটো আজিৰ প্ৰজন্মৰ বাবে নতুন! কিন্তু দৰিদ্ৰ কৃষকৰ বাবে মাটিৰ পাত্ৰৰ সেই পন্তা ভাতৰ সোৱাদত যেন স্বৰ্গীয় অনুভূতি আছে।

পন্তা ভাত হৈছে ভাত সংৰক্ষণৰ এক পদ্ধতি। ৰাতিৰ আহাৰৰ বাবে ৰন্ধা ভাতখিনি প্ৰায় এক নিশাৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ পানীত ডুবাই দিয়াৰ পিছত ই পন্তা ভাত হৈ পৰে। ভাত পানীৰ সৈতে ৰখা হয়, বিভিন্ন কিণ্বন কাৰী বেক্টেৰিয়া বা ইষ্টে এই শৰ্কৰাবোৰ ভাঙি ইথানল আৰু লেক্টিক এচিড গঠন কৰে। যেতিয়া লেক্টিক এচিড গঠনে পাণ্টা চাউলৰ এচিডিটি বৃদ্ধি কৰে (পিএইচ হ্ৰাস কৰে), তেতিয়া ডিকম্পোজাৰ আৰু অন্যান্য ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰে চাউল ধ্বংস কৰিব নোৱাৰে।

১০০ গ্ৰাম পন্তা ভাতত (১২ ঘণ্টা তিয়াই থকাৰ পিছত) ৭৩.৯১ মিগ্ৰা লো থাকে, আনহাতে একে পৰিমাণৰ গৰম চাউলত মাত্ৰ ৩.৪ মিগ্ৰা থাকে। ইয়াৰ উপৰিও, ১০০ গ্ৰাম পন্তা ভাতত পটাছিয়ামৰ পৰিমাণ ৮৩৯ মিগ্ৰালৈ বৃদ্ধি হয় আৰু কেলচিয়ামৰ পৰিমাণ ৮৫০ মিগ্ৰালৈ বৃদ্ধি হয়; আনহাতে একে পৰিমাণৰ গৰম চাউলত কেৱল ২১ মিগ্ৰা কেলচিয়াম থাকে। ইয়াৰ বাহিৰেও, পাণ্টা ভেটত ছডিয়ামৰ পৰিমাণ ৩০৩ মিগ্ৰালৈ হ্ৰাস কৰা হয়, আনহাতে একে পৰিমাণৰ গৰম চাউলত ৪৭৫ মিগ্ৰা ছডিয়াম থাকে।

পন্তা ভাত ভিটামিন বি৬ আৰু ভিটামিন বি১২ৰ এটা ভাল উৎস। ই হৈছে চেনী সমৃদ্ধ এক পানীযুক্ত খাদ্য। গৰমৰ দিনত শৰীৰটো শীতল আৰু সতেজ কৰি ৰাখে। পন্তা ভাত গ্ৰহণে শৰীৰত পানীৰ অভাৱ সন্তোষজনক কৰে আৰু শৰীৰত তাপৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখে। পন্তা ভাত খোৱাটো শৰীৰত পাতল আৰু কামত অধিক শক্তি উপলব্ধ, কিয়নো ই হৈছে এক কিণ্বিত খাদ্য। মানুহৰ শৰীৰৰ বাবে উপকাৰী বহুতো বেক্টেৰিয়া পন্তা ভাতত বিকশিত হয়।

পন্তা ভাতে পেটৰ বিকাৰ, কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু শৰীৰত জীৱনীশক্তি থকাৰ লগতে তাপৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

কি আছে পন্তা ভাতত

অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে পন্তা ভাতত বিভিন্ন ধৰণৰ মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট বা পুষ্টিকৰ খনিজ থাকে। এইবোৰ হৈছে লো, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম, জিংক, ফছফৰাছ, ভিটামিন বি ইত্যাদি।

পুষ্টিবিদ দেবৰূপা ভট্টাচাৰ্যই পন্তা ভাতৰ লাভালাভৰ ওপৰত এনেদৰে আলোকপাত কৰে-

  • ভিটামিন বি: কিণ্বনৰ ফলত(কিণ্বন), পন্তা ভাতত বাবে ভিটামিন বি2 বৃদ্ধি হয়। ই ভাগৰ আঁতৰ কৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, ই অনিদ্ৰা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

  • এচিডিটিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ: বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, পন্তা ভাতে পিএইচ ভাৰসাম্যত সহায় কৰে। আলচাৰে ৰোগীসকলকো উপকৃত কৰে।

  • নতুন মাতৃসকলৰ বাবে: কিণ্বনৰ ফলত লেক্টিক এচিড গঠন হয়। ই গাখীৰ উৎপাদনত স্তন্যপান কৰাই থকা মাতৃসকলক সহায় কৰে।

  • কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা : প্ৰাকৃতিক ৰোচক হিচাপে কাম কৰে। কোষ্ঠকাঠিন্য হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

  • ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ: ই ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট কাৰ্যকৰী। সাধাৰণ চাউলৰ তুলনাত ইয়াত ছডিয়ামৰ পৰিমাণ কম। আনহাতে, পটাছিয়াম যথেষ্ট বেছি।

  • ৰিহাইড্ৰেচন: পন্তা ভাতক 'বডী ৰিহাইড্ৰেটিং ফুড' বুলি কোৱা হয়। গ্ৰীষ্মকালীন আহাৰ হিচাপে পন্তা ভাত উপকাৰী।

  • ওজন হ্ৰাসকৰাত সহায়ক: কিণ্বনৰ ফলত, পাণ্টাত কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু চৰ্বিৰ পৰিমাণ যথেষ্ট হ্ৰাস হয়। গতিকে বহুক্ষেত্ৰত ওজন হ্ৰাস কাৰ্যকৰী হয়। অৱশ্যে, আপুনি ইয়াক সীমিত পৰিমাণত খাব লাগিব।

  • উজ্জ্বল ছাল: পন্তা ভাতক 'এছিয়াৰ বিউটি চিক্ৰেট' বুলি কোৱা হয়। কিয়নো ই কোলাজেন উৎপাদনত সহায় কৰে। ই ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা বৃদ্ধি কৰে। ফলস্বৰূপে, ছালমসৃণ, টান আৰু উজ্জ্বল দেখায়।

  • মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্টেৰে পৰিপূৰ্ণ: পন্তা ভাতত বহুতো মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্টৰ উপলব্ধতা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে - মেগনেছিয়াম, কেলচিয়াম, লোৰ দৰে উপাদানৰ উপলব্ধতা বৃদ্ধি হয়। ১০০ গ্ৰাম সাধাৰণ চাউলত ৩.৪ মিগ্ৰা লো থাকে। আনহাতে, পান্তা চাউলৰ ক্ষেত্ৰত, ই প্ৰায় ২১ গুণ, ৭৩.৯১ মিগ্ৰা।

  • কলেষ্টেৰল হ্ৰাস: পাণ্টাত কিছুমান প্ৰতিৰোধ ষ্টাৰ্চ সৃষ্টি হয়। ই বহুক্ষেত্ৰত চিৰাম কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

  • উপকাৰী বেক্টেৰিয়া: প্ৰ'বায়োটিকেৰে ভৰ্তি পন্তা ভাত। ই হজম সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে। একে সময়তে, পন্তাই গোটেই দিনটো কাম কৰিবলৈ শক্তি প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে।

গতিকে পলম হৈছে, কাইলৈৰ পৰা পন্তা ভাত খোৱা আৰম্ভ কৰক। কেঁচা জলকীয়া, পিয়াজ, নেমু লগত ৰাখিবলৈ নাপাহৰিব কিন্তু।

লগতে পঢ়ক-কেচাঁ আমৰ (Raw Mango) স্বাস্হ্য উপকাৰিতা-

English Summary: Health Benefit of Poita Vat

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.