Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি এজন সুৰাপায়ী নেকি? সুৰা পান কৰিও এনেদৰে আপোনাৰ স্বাস্থ্য ভালে ৰাখিব পাৰে

Sunday, 27 June 2021 07:30 AM
Drinking alcohol is dangerous for health

Drinking alcohol is dangerous for health

  যদি আপুনি অত্যাধিক সুৰাপান কৰে বা নিয়মীয়াকৈ বা সঘনাই সুৰা সেৱন কৰে, আপুনি সুৰাৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ বা ই আপোনাৰ শৰীৰক কেনেদৰে নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে সেই বিষয়ে জনা উচিত। যেতিয়া আপুনি সুৰা পান কৰে, সুৰা আপোনাৰ তেজত শোষিত হয় আৰু আপোনাৰ গোটেই শৰীৰত পৰিবহন প্রক্রিয়াই বিতৰণ কৰে।

সুৰা পানে আপোনাৰ শৰীৰক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু কেইবাটাও শাৰীৰিক আৰু আৱেগিক পৰিৱৰ্তন ঘটাব পাৰে, যাৰ ফলত শৰীৰৰ যথেষ্ট ক্ষতি হ'ব পাৰে। সুৰাৰ অপব্যৱহাৰৰ বহুতো দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ আছে, যি আপোনাৰ স্বাস্থ্যক যথেষ্ট বিপদাশংকাত পেলাব পাৰে। সুৰা পান কৰিলে আপোনাৰ শৰীৰৰ অংগ প্ৰভাৱিত হয়

1. নিষ্কাশন প্ৰণালী: অত্যাধিক সুৰা পান কৰাৰ ফলত অগ্ন্যাশয়ে বিষাক্ত পদাৰ্থ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে যি ইয়াৰ কাৰ্যপ্রণালীত বাধা দিয়ে। ফলস্বৰূপে, পেনক্ৰিয়াটাইটিছ বা অগ্ন্যাশয়ৰ প্ৰদাহ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এইটো এক গুৰুতৰ সমস্যা, ই অগ্ন্যাশয় ধ্বংস কৰিবলৈ সক্ষম। কম আৰু দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত যকৃতৰ ওপৰত সুৰা সেৱনৰ প্ৰভাৱ গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হয়। অত্যাধিক সুৰা পান কৰিলে সুৰাযুক্ত হেপাটাইটিছ হ'ব পাৰে আৰু ই জণ্ডিচৰ দৰে মাৰত্মক ৰোগৰ কাৰক হ'ব পাৰে। দীৰ্ঘম্যাদী যকৃতৰ প্ৰদাহৰ ফলত গুৰুতৰ দাগ বা চিৰোচিছ হ'ব পাৰে। দাগকলাগঠনে আপোনাৰ যকৃত ধ্বংস কৰিব পাৰে। যেতিয়া যকৃত আৰু অগ্ন্যাশয়ে সঠিকভাৱে কাম নকৰে, হাইপোগ্লাইচেমিয়া হোৱাৰ আশংকা থাকে। ক্ষতিগ্ৰস্ত অগ্ন্যাশয়ৰ ফলত ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ অসন্তুলিত হ'ব পাৰে, যি এক গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয়।

আৰু পঢ়ক- Weight Loss: আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰে ওজন হ্ৰাস কৰাত একেবাৰে সহায় কৰে নেকি? জানক সঁচা নে মিছা

2. কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰ: আচৰণৰ পৰিৱৰ্তন হৈছে আপোনাৰ স্নায়ুতন্ত্ৰ প্ৰণালীত সুৰা থকাৰ এক প্ৰাথমিক লক্ষণ। সুৰা শৰীৰৰ মাজেৰে পাৰবাহিত হয় আৰু দ্ৰুততাৰে আপোনাৰ মগজু আৰু কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰ বা CNS ৰ অন্যান্য অংশত উপনীত হয়। ইয়াৰ ফলত কথোপকথন কঠোৰ হ'ব পাৰে আৰু আপোনাৰ বাবে কথা কোৱা কঠিন হৈ পৰে। সুৰাই আপোনাৰ ভাৰসাম্য আৰু সঠিকভাৱে খোজ কঢ়াৰ সামৰ্থ্যৰ সৈতে মগজু আৰু সামগ্ৰিক শৰীৰৰ সমন্বয় প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। অত্যাধিক সুৰাপানে আপোনাৰ স্পষ্টভাৱে চিন্তা কৰাৰ সামৰ্থ্য, আৱেগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু স্মৃতি গঠন কৰাৰ আপোনাৰ সামৰ্থ্যক নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে। দীৰ্ঘম্যাদী সুৰাপানে মগজুৰ সন্মুখৰ লোববোৰ সংকুচিত কৰে। সুৰাৰ ফলত স্নায়ুতন্ত্ৰৰ ক্ষতিৰ ফলত বিষ, আপোনাৰ হাত-ভৰিৰ অস্বাভাৱিক সংবেদন, আৰু জঠৰতা হ'ব পাৰে।

3. পাচন তন্ত্ৰ: সুৰাই আপোনাৰ শৰীৰৰ পাচন তন্ত্ৰকো বিভিন্ন ধৰণে প্ৰভাৱিত কৰে। সুৰাই মুখৰ পৰা মলাশয়লৈকে সমগ্ৰ পাচন তন্ত্ৰক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু অত্যাধিক সুৰাপানৰ এটা ঘটনাই পাচন নলীৰ কিছু অংশ ধ্বংস কৰিব পাৰে।

4. সুৰাই অংগপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে: সুৰাৰ অপব্যৱহাৰে আপোনাৰ লেলাৱতি গ্ৰন্থিবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে, যাৰ ফলত জিভা আৰু মুখ জ্বলা-পোৰা হয়। ইয়াৰ ফলত মাড়িৰ ৰোগ, দাঁতৰ ৰোগ, বা দাঁতৰ ক্ষয় হ'ব পাৰে। লগতে খাদ্যনলী বা খাদ্যনলীত আলচাৰ, এচিড ৰিফ্লাক্স, আৰু বুকুজ্বলা হৈছে অন্যান্য প্ৰভাৱ। অত্যাধিক সুৰাপানৰ ফলত পাকস্থলীৰ আলচাৰ আৰু পাকস্থলীৰ আৱৰণ প্ৰদাহ হ'ব পাৰে।

   সুৰাই আপোনাৰ স্বাস্থ্যপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু অগ্ন্যাশয়ৰ প্ৰদাহ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু হজম প্ৰক্ৰিয়াত সহায় কৰাৰ আৰু কাৰ্যকৰী বিপাক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ ক্ষমতা ব্যাহত কৰে। সুৰাৰ অপব্যৱহাৰৰ ফলত পাচন তন্ত্ৰৰ ক্ষতিৰ ফলত ডায়েৰিয়া, গেছ, অনবৰতে পেট ভৰ্তি হ'ব পাৰে।

   যদি আপুনি এজন অত্যাধিক সুৰাপায়ী, আজিয়েই ডাক্তৰৰ ওচৰলৈ যাওঁক আৰু আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বুজ লওঁক। অত্যাধিক সুৰাপানে ঘাতক হব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- আপোনাৰ ঘৰৰ নাৰিকল জোপাত ফল নধৰে নেকি বা ধৰিলেও সৰি যায়? তেনেহ'লে অৱলম্বন কৰক এইটো উপায়
Alcohol Drinking alcohol is dangerous for health Drinks Health benefits of alcohol

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.